Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spowiedź w czasie pandemii. Jak będzie wyglądać?

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Pixabay.com
Wielkanoc to najważniejsze święto dla katolików. W dobie pandemii i przy obecnych obostrzeniach pojawiają się jednak pytania o to, jak ma wyglądać spowiedź i czy jest ona obowiązkowa. O to zapytaliśmy ks. Rafała Kowalskiego, rzecznika wrocławskiej archidiecezji.

- Zazwyczaj organizowaliśmy przed świętami tzw. spowiedź zbiorową. W określonych godzinach można było przyjść i się wyspowiadać. W związku z pandemią nie będzie spowiedzi zbiorowej. Księża mają być dostępni dla parafian - mówi ks. Rafał Kowalski.

Jak wygląda spowiedź?

Co to oznacza? Na stronach internetowych parafii oraz w gablotach przy kościołach podane zostały numery telefonów do księży, którzy będą spowiadać. Należy się z nimi umawiać indywidualnie.

- Można też spowiadać w większych pomieszczeniach, takich jak salka parafialna czy zakrystia - dodaje ks. Rafał Kowalski. - Z kolei w katedrze spowiedź będzie możliwa przez cały dzień. Mamy taką możliwość, bo w parafii katedralnej pracuje bardzo dużo księży. W innych konieczny jednak jest kontakt telefoniczny.

Ksiądz Rafał Kowalski zapewnia, że konfesjonały są dezynfekowane, ale nie po każdym wiernym. Spowiednika i wiernego odgradza dodatkowo folia. Z użytku wyłączone zostały konfesjonały z zamkniętym obiegiem powietrza.

Do kiedy można się wyspowiadać?

Ksiądz Rafał Kowalski zaznacza, że okres Komunii Świętej Wielkanocnej i spowiedzi wielkanocnej to nie tylko czas Wielkanocy.

- Do spowiedzi i komunii można pójść nawet do czasu święta Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki) - dodaje ks. Rafał Kowalski.

Zielone Świątki to święto ruchome. Przypada 49 dni po Wielkanocy. W tym roku będzie 23 maja

Co z seniorami?

A co z seniorami, którzy są najbardziej narażeni na koronawirusa?

- Oczywiście, są osoby będące na kwarantannie, osoby, które zachorowały lub osoby, które po prostu obawiają się zakażenia koronawirusem. W tej sytuacji istnieje możliwość wzbudzenia aktu żalu doskonałego z intencją, że do kościoła i do spowiedzi pójdziemy, jak już sytuacja się uspokoi - dodaje ks. Rafał Kowalski.

Ks. Rafał Kowalski zaznacza również, że dekrety wydawane przez arcybiskupa opisują tylko niektóre sytuacje, a każdy przypadek jest indywidualny.

- Powinniśmy robić wszystko, żeby nie narażać swojego zdrowia i życia, a także zdrowia i życia innych osób - podsumowuje.

W dalszym ciągu nie ma możliwości spowiedzi listownej, online lub przez telefon. Przepisy kanoniczne wykluczają możliwość spowiedzi za pośrednictwem mediów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska