Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie lutników

Redakcja
W sobotę, 22 listopada 2014 roku w Galerii Zamkowej odbyło się spotkanie lutników i byłych pracowników Dolnośląskiej Fabryki Instrumentów Muzycznych. Spotkanie zapoczątkowało nabożeństwo w Kościele pw. NSPJ, a następnie zgromadzeni gości przeszli do Galerii Zamkowej.

Oficjalna część spotkania rozpoczęła się od wyśpiewania przez gości hymnu lutników.
Spotkanie poprowadziła Agata Bończak - pracownik Ośrodka i twórca wystawy oraz Krzysztof Węgrzyn - były pracownik Fabryki.
Goście wspominali dawne czasy, pracę w fabryce oraz starych przyjaciół.
Czas umiliła kapela lutników z byłej Fabryki, porywając zgromadzonych do tańca.

O firmie

Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych w Lubinie istniała od zakończenia II wojny światowej do 2005 roku, kiedy została zlikwidowana. Była własnością państwa. Powstawały w niej instrumenty muzyczne, m.in. gitary, fortepiany i skrzypce. Jego siedziba znajdowała się w budynku należącym przed II wojną światową do niemieckiego producenta fortepianów F. Langer & Co Po wybuchu II wojny światowej fabryka należała do najlepiej i najnowocześniej wyposażonych zakładów obróbki drewna na Śląsku. W czasie wojny fabryka zajmowała się wyrobem skrzynek amunicyjnych oraz części samolotowych. Niemieccy właściciele, pod naciskiem frontu, opuścili fabrykę w ostatnich dniach stycznia 1945 roku. Fabryka działała do sierpnia 2001 roku, kiedy zakończono produkcję i rozpoczęto proces likwidacyjny. 
Do dnia dzisiejszego możemy jednak oglądać stary budynek fabryki.
„Defil” to znany wśród muzyków w Polsce, a nawet na całym świecie producent gitar, skrzypiec czy mechanizmów pianinowych. Choć opinie o instrumentach pochodzących z lubińskiej fabryki bywają mocno zróżnicowane ich wartość, zwłaszcza kolekcjonerska, wciąż wzrasta. Wielu znanych i popularnych muzyków zaczynało swoją karierę od gry na „defilowskich” właśnie instrumentach.
 Od kilku miesięcy trwa współpraca między Ośrodkiem a kolekcjonerami, pasjonatami historii lokalnej oraz lutnictwa mająca na celu zebranie materiałów historycznych dotyczących fabryki.
Materiały posłużą do stworzenia wystawy, która zaprezentowana zostanie w lubińskiej Galerii Zamkowej w grudniu 2014 roku i potrwa do końca stycznia 2015 roku.
Wystawie towarzyszyć będzie publikacja poświęcona historii fabryki, a wszystkie zebrane materiały udostępnione zostaną na stronie internetowej pod adresem lubiniokolice.pl.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska