Sportowe podsumowanie 2014 roku

Materiały prasowe, red. RB
Futboliści Panthers Wrocław ubiegły rok zakończyli na drugim miejscu w lidze
Futboliści Panthers Wrocław ubiegły rok zakończyli na drugim miejscu w lidze Łukasz Skwiot
Nowy Rok trwa już ponad tydzień i podskórnie czuć, że zaczyna się coś nowego. W takim razie wypadałoby podsumować minione 365 dni np. pod kątem osiągnięć sportowych. A działo się sporo zarówno w samym Wrocławiu, jak i w skali całego kraju.

Polacy mieli w ubiegłym roku liczne okazje, aby mocno zaciskać kciuki za swoich reprezentantów – Zimowa Olimpiada w Soczi, Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn czy Mistrzostwa Świata w kolarstwie szosowym. Nie zawiedli faworyci, a co cieszy, pozytywnie zaskoczyli Ci, na których nie liczyliśmy. Dużą niespodziankę sprawili łyżwiarze szybcy, którzy potrafili uzyskać rewelacyjny wynik, nie mając treningowej hali lodowej we własnym kraju. Zbigniew Bródka praktycznie wyrwał złoty medal walczącemu z nim Holendrowi i dołożył do tego jeszcze brąz w drużynie z Konradem Niedźwiedzkim i Janem Szymańskim. Świetnie spisał się również damski team w składzie: Natalia Czerwonka, Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska, który zajął 2. miejsce na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Nasz faworyt Kamil Stoch, pomimo młodego wieku, wykazał się spokojem doświadczonego sportowca i po mistrzowsku zdobył dwa złote medale na igrzyskach olimpijskich w Soczi. Do łez szczęścia doprowadziła komentatorów Justyna Kowalczyk, kiedy ze złamaną kością stopy wywalczyła złoto w biegu techniką klasyczną.

Zima się skończyła i mogłoby się wydawać, że wraz z nią roztopiły się także nadzieje na kolejne triumfy. Nic bardziej mylnego. Rafał Majka nie dał nam „odpocząć” od sukcesów. Jego zwycięstwo w górskim etapie Tour de France, to wielki sukces Polaków, na który przyszło nam czekać 21 lat! Z kolei Michał Kwiatkowski we wrześniu zdobył Mistrzostwo Świata w kolarstwie szosowym i stał się pierwszym reprezentantem naszego kraju, który zdobył taki tytuł.

A mistrzostwa świata w Siatkówce? Pewnie wielu kibiców marzyło o zdobyciu trofeum przez naszą reprezentację, ale większość uciszała swoje emocje, aby „nie zapeszyć”. No i nie zapeszyli. Odważne i często kontrowersyjne decyzje Stephane’a Antigi, a przede wszystkim ciężka praca siatkarzy przyniosły upragniony sukces – mistrzostwo świata. Warto też pamiętać, że ten turniej był jednocześnie bardzo ważnym sprawdzianem zdolności organizacyjnych naszych miast, w tym Wrocławia. Dodajmy, że stolica Dolnego Śląska, gospodarz Igrzysk The World Games 2017, gościła w minionym roku takie imprezy jak: mistrzostwa Polski w kickboxingu, mistrzostwa Polski w squashu oraz Puchar Świata w łucznictwie.

Sportowym sukcesom nie zawsze jednak towarzyszą blaski fleszy i wielki szum medialny. Przedstawiciele wielu dyscyplin, zwłaszcza tych nieolimpijskich, w dalszym ciągu efektami swojej pracy cieszą się „po cichu”. A to często profesjonaliści, którzy sportowi podporządkowali całe swoje życie Za przykład mogą służyć reprezentanci biegu na orientację, którzy na obozach spędzają około 150 dni w roku i trenują ponad 600 godzin rocznie. W listopadzie 2013 roku została utworzona specjalna kadra biegaczy na orientację, przygotowująca się do Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, które odbędą się w 2017 roku we Wrocławiu. – Skupiamy się na zawodnikach młodych (max rocznik 1989) i w tym roku będziemy specjalnie szkolić ośmiu takich, utalentowanych sportowców – opowiada trener kadry Piotr Paszyński – Jednym ze sprawdzianów przed TWG2017 będzie Puchar Świata, który odbędzie się w przyszłym roku w stolicy Dolnego Śląska– dodaje.

Sukcesy sportowców to oczywiście zawsze powód do dumy dla mieszkańców miejscowości, z których się wywodzą. Warto więc na koniec rzucić okiem na kilka osiągnięć zawodników ze stolicy Dolnego Śląska – znakomicie pokazują one, jak różnorodny i bogaty jest polski sport. Michał Oleasz, debiutant na Mistrzostwach Świata w ratownictwie wodnym, brązowy medal zawdzięcza przede wszystkim ciężkiej pracy. – Trenowaliśmy z zespołem 14 godzin tygodniowo, z czego 9 godzin to były przygotowania w basenie, reszta na lądzie – opowiada zawodnik klubu Wrocławska Drużyna Ratownicza.

– W tym roku zaczęliśmy już treningi i przygotowujemy się do Mistrzostw Europy, medale na tej imprezie, są naszym głównym celem w tym sezonie – dodaje sportowiec.

Dobrą formę w minionym roku prezentował także Piotr Małachowski ze Śląska Wrocław, który zdobył mistrzostwo Polski w rzucie dyskiem i wygrał cykl Diamentowej Ligi. Bardzo dobrze radzi sobie również drużyna futbolu amerykańskiego Panthers Wrocław, która wywalczyła v-ce mistrzostwo Polski. Jej zawodnik, Bartosz Dziedzic (podający) został wybrany przez internautów Gazety Wrocławskiej najlepszym sportowcem Dolnego Śląska minionego roku. Najwyższy poziom trzymają także sportowcy lacrosse. Wrocławska drużyna Kosynierzy zajęła drugie miejsce w klasyfikacji Polskiej Ligii Lacrosse sezonu 2013/2014, a kobiecy team – Kosynierki – wygrał ligę.

Powoli rozpędza się rok 2015. Kamil Stoch wraca po kontuzji do skakania, a Justyna Kowalczyk goni Marit Bjoergen w rozpoczętym Tour de Ski. Jest zatem co oglądać i komu kibicować.

Największe sukcesy sportowców w mniej popularnych dyscyplinach 2014 roku:
Jarosław Olech - mistrzostwo świata w trójboju siłowym.
Paweł Szkudlarek - mistrzostwo świata w ratownictwie wodnym.
Olimpia Felińska - brązowy medal mistrzostw świata juniorów w trójboju siłowym.
Mateusz Kopiec - mistrzostwo Europy w Muay Thai.
Paweł Szkudlarek, Edward Mezyk, Michał Oleasz, Krzysztof Pelc - brązowy medal mistrzostw świata w ratownictwie wodnym w sztafecie.
Arkadiusz Kula w parze z Filipem Pełczyńskim - brązowy medal mistrzostw świata w ratownictwie wodnym w konkurencji rzut liną.
Klaudia Buczek - V-ce mistrzostwo świata we wspinaczce sportowej.
Piotr Parfianowicz - srebrny medal mistrzostw świata juniorów w biegu na orientację na sprincie.
Weronika Cych - mistrzostwo Europy juniorów w biegu na orientację na sprincie.
Patrycja Chudziak - srebrny medal Pucharu Europy juniorów we wspinaczce sportowej.
Karol Denis - brązowy medal Pucharu Europy juniorów we wspinaczce sportowej.