Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sport jako wartość kultury (cześć I)

Tomasz Motyka
Od dłuższego czasu zamierzałem zmierzyć się z tym zagadnieniem. Patrząc na to co dzieje się w mediach odnoszę wrażenie, że ludzie tak właściwie nie do końca rozumieją sport, a to czym raczy się ludzi przed telewizorem zakrawa czasem na farsę.

Chciałbym przypomnieć że sport to część kultury fizycznej w skład której wchodzą także wychowanie fizyczne i rekreacja fizyczna. Działalność edukacyjna w sferze kultury fizycznej to przede wszystkim propagowanie określonego systemu wartości a nie nauczanie li tylko i wyłącznie określonych ruchów. Warto uczyć świadomie!!!

Ponadto sport jako ważny składnik kultury powinien spełniać nie tylko funkcje konsumpcyjne dla potencjalnego kibica ale przede wszystkim rysować w umyśle odbiorcy pewien "wzór naśladowań".
Sport zaczyna być traktowany bardzo szeroko, bo przyjęło się, że jest on porównywaniem się w kompetencjach psychomotorycznych dwóch lub więcej ludzi. Na tej płaszczyźnie do sportu zaliczamy żużel, sporty motorowe, F1, skakanie na rowerze, K1 itd., itd. Zastanówmy się jednak jakie wartości wyniesie osoba obserwująca te zmagania i jak te wartości będzie starała się urzeczywistnić w swoim życiu. Otóż moim zdaniem w tego typu "sportach" rzadko spotykamy wartości uniwersalne takie jak szlachetność, uczciwość, tolerancja, empatia, szacunek. Te sporty w dużej mierze zostały wykreowane przez mass media. To się dobrze ogląda, dobrze sprzedaje a widz nie specjalnie musi zastanawiać się o co tutaj chodzi. Nazwę te sporty: "sportami kultury fizycznej niższego rzędu". Po drugiej stronie bieguna sytuują się sporty wyższej kultury to jest żeglarstwo, siatkówka, szermierka, tenis, golf. Są to sporty, które same w sobie generują według mnie wszystkie właściwe wartości o które jakże ciężko w obecnych czasach. Jakże różne emocje tworzą spektakl tenisowy od meczu żużlowego. Nie da się tego połączyć, nie da się tego nawet porównać.

Sport "wyższy" to także profilaktyka. Sport kreuje mistrzów, a Ci jako przykład zachęcają innych do aktywności fizycznej. Państwo powinno być szczerze zainteresowane tym, aby rozwijać przede wszystkim te dyscypliny, które dodatkowo obok wychowania fizycznego wytworzą w ludziach odpowiedni zestaw postaw w stosunku do własnego ciała jak i ducha. Ponadto zdrowe społeczeństwo to społeczeństwo którego nie trzeba leczyć, a to kosztuje. Niestety wydaje mi się, że działalność publiczna nie jest ukierunkowana na te zagadnienia, które z skrócie poruszam tu po raz pierwszy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska