Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spłaciłeś kredyt frankowy? Wciąż możesz dochodzić swoich praw i wygrać z bankiem

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Już 7 znanych banków zostało ukaranych przez UOKiK za niedozwolone zapisy w umowach dotyczących kredytów we franku szwajcarskim.
Już 7 znanych banków zostało ukaranych przez UOKiK za niedozwolone zapisy w umowach dotyczących kredytów we franku szwajcarskim. pxhere.com
Frankowicze coraz częściej wygrywają z bankami. Nie każdy wie jednak, że w przypadku nieuczciwej umowy można wejść na drogę sądową nawet po spłacie zobowiązania.

Osoby, które zaciągnęły kredyt frankowy, coraz częściej sądzą się z bankami – i coraz częściej zwyciężają. Gdy zaczęło wychodzić na jaw, że oferowane przez banki umowy kredytowych zawierały niedozwolone zapisy, sądy zaczęły stawać po stronie frankowiczów. Jak przypomina kancelaria Libera i Wspólnicy, swoich praw można dochodzić nawet przez 10 lat po spłaceniu kredytu.

Kredyt frankowy ciąży, ale z bankiem można wygrać

Gdy w mediach po raz pierwszy pojawił się temat frankowiczów, większość opinii publicznej była przeciwko nim. Oceniano ich jako cwaniaków, którzy na własne życzenie zaciągnęli ryzykowny kredyt w obcej walucie i teraz ponoszą konsekwencje swoich decyzji. Z czasem zaczęło jednak wychodzić na jaw, że sytuacja jest bardziej złożona.

Mimo utrudnień związanych z pandemią we wrześniu 2020 r. padł rekord, jeśli chodzi o liczbę rozpoczętych budów. W całej Polsce domów i mieszkań w budowie było aż 26 232, czyli o 21,6 proc. więcej niż przed rokiem. Takiego wyniku GUS nie odnotował jeszcze nigdy (dane są zbierane od 2005 roku).Według Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wszystko wskazuje na to, że w 2020 r. padnie też rekord liczby mieszkań oddanych do użytkowania – 220 tysięcy. Jeśli tak się stanie, będzie to najwyższy wynik od lat 80. XX wieku.

Jak koronawirus zmienił rynek nieruchomości w 2020 r.? Pozna...

Jak wykazał m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, większość banków udzielających kredytów frankowych stosowała w umowach niezgodne z prawem zapisy. Pozwalały one m.in. dowolnie ustalać przelicznik z franków na złotówki – banki mogły więc podwyższać klientom ratę w zasadzie bez żadnych ograniczeń. Żeby to zamaskować, banki stosowały w umowach niejasne, niekonkretne pojęcia. Tego typu wybiegów było znacznie więcej.

– Zdecydowana większość umów zawieranych przez kredytobiorców w Polsce ma klauzule niedozwolone (...) – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Jędrzej Jachira, dyrektor pionu prawnego w Kancelarii Sobota. – Tylko nieliczne banki w Polsce stosowały w umowach uczciwe postanowienia. Zdecydowana większość nadużywała prawa, formułowała obowiązki klientów w sposób niejednoznaczny i sprzeczny z dobrymi obyczajami, naruszając ich interesy.

Po wyjściu na jaw bankowych nadużyć sytuacja frankowiczów zaczęła się zmieniać. Obecnie 88 proc. spraw w sądach I instancji związanych z kredytem we frankach kończy się zwycięstwem kredytobiorcy i np. unieważnieniem umowy. Do października 2020 r. UOKiK nałożył milionowe kary na 7 banków stosujących nieuczciwe zapisy, w tym m.in. na Bank Pekao, Bank PKO BP, Santander Bank Polska, Bank Millennium oraz Deutsche Bank Polska.

– Kary nakładane przez UOKiK, coraz więcej informacji na temat wygranych spraw, czy nawet inicjatywy takie jak powstanie filmu „Banksterzy” to kolejne elementy zmieniające klimat wokół poszkodowanych przez banki – mówi radca prawny Izabela Libera, założycielka kancelarii Libera i Wspólnicy. – Ostatnim wydarzeniem, które mogło zaskoczyć nawet specjalistów, były doniesienia medialne, dotyczące listu bankowców do NBP, a właściwie odpowiedzi na to pismo (…).

Chodzi o list z listopada 2020 r., w którym bankowcy szukali wsparcia NBP w sporze z frankowiczami. W odpowiedzi Prezes NBP prof. Adam Glapiński wprost odpowiedział, że cała sytuacja jest winą banków stosujących wadliwe umowy i dał jasno do zrozumienia, że nie zamierza instytucji finansowych ratować. Dodał też, że uważa list za próbę przerzucenia przez banki winy na państwo.

Spłacony kredyt we franku szwajcarskim? Nadal możesz walczyć z bankiem

Obecnie w całej Polsce toczy się ok. 30 tys. procesów frankowiczów z bankami. Ich liczba stale wzrasta, a pozwów jest tak dużo, że gdzieniegdzie na wyznaczenie terminu pierwszej rozprawy czeka się nawet rok. Jak mówi Libera, w jej kancelarii przybywa też spraw wytaczanych przez osoby, które swój kredyt we franku szwajcarskim już spłaciły. Wielu Polaków dopiero teraz bowiem dowiaduje się, że po spłacie zobowiązania wciąż można dochodzić swoich praw:

  • okres przedawnienia wynosi 10 lat w przypadku roszczeń powstałych przed 9 lipca 2019 r.,
  • dla roszczeń powstałych po tej dacie okres przedawnienia to 6 lat.

W praktyce niemal wszyscy frankowicze zaliczają się do tej pierwszej grupy – w 2019 r. kredytów frankowych praktycznie już nie udzielano. Jeśli uda się wygrać z bankiem, można liczyć na zwrot nadpłaconych kwot.

– Można się spodziewać, że wraz ze spłatą coraz większej liczby kredytów frankowych takich spraw będzie przybywało i mogą one być ciekawym przykładem sporów, gdzie nie będzie istotna obecna sytuacja kredytobiorcy lub zabezpieczenie roszczeń w postaci zawieszenia spłaty kredytu, a sądy będą rozstrzygały tylko w zakresie roszczeń dotyczących kwot już spłaconych i ważności umowy – podkreśla Libera.

Dziś coraz więcej instytucji, jak NBP i Komisja Nadzoru Finansowego, sugeruje bankom, by zawierały z klientami ugody. Miałyby one polegać na tym, że kredyt we frankach traktowałoby się tak, jakby od początku był kredytem złotówkowym. Jeśli takie rozwiązanie zostanie wprowadzone, kredytobiorcy staną przed dylematem. Z jednej strony ugoda pozwoliłaby rozwiązać całą sprawę bez wieloletniej batalii sądowej (w której wygrana w dodatku nie jest przecież pewna). Z drugiej strony jednak w przypadku ugody klient może uzyskać gorsze warunki finansowe (mniejszy spadek zadłużenia) niż w przypadku wygranej sprawy w sądzie.

[QUIZ] Niezwykłe fakty o zwykłych przedmiotach. Prawdziwe czy zmyślone?

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spłaciłeś kredyt frankowy? Wciąż możesz dochodzić swoich praw i wygrać z bankiem - RegioDom.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska