Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spalarnia śmieci we Wrocławiu. Gdzie może powstać? (ZDJĘCIA)

Bartosz Józefiak
Jedną z trzech największych spalarni w Europie postawiono na przedmieściach Magdeburga w Niemczech
Jedną z trzech największych spalarni w Europie postawiono na przedmieściach Magdeburga w Niemczech Bartosz Józefiak
Spalarnia śmieci we Wrocławiu? Unia ponagla do jej budowy. Janówek to najbardziej prawdopodobne miejsce, gdzie we Wrocławiu może powstać spalarnia odpadów. Choć, jak twierdzą eksperci, przy dzisiejszej technologii można ją stawiać nawet w centrum miasta. Na miejsce spalania wrocławskich śmieci brany jest też pod uwagę Brzeg Dolny (zakłady Rokita).

Sprawa inwestycji we Wrocławiu jest o tyle pilna, że do 2016 roku nie będzie można składować części odpadów, np. papieru czy plastiku. Wymaga tego od nas unijne prawo - inaczej Polska zapłaci duże kary. Segregacja śmieci na razie nie rozwiązuje tego problemu.

O spalarni we Wrocławiu mówiło się jeszcze w latach 90. Instalacja miała powstać przy ul. Hubskiej, na terenie należącym do kolejarzy. Wtedy przeciwko inwestycji masowo protestowali mieszkańcy i pomysł upadł. Powrócił jednak w 2010 roku, gdy w magistracie rozważano budowę spalarni w pobliżu oczyszczalni ścieków na Janówku. Wrocław miał nawet szanse na 300 mln zł z rządowych pieniędzy na ten cel. Ale ostatecznie nie sięgnął po nie. Urzędnicy tłumaczą, że miasto nie mogłoby zapewnić dostaw odpowiedniej ilości śmieci do spalarni. Projekt znów odżył w styczniu tego roku. Firma EEW, która podobne instalacje buduje m.in. w Niemczech, chciała postawić taki obiekt w stolicy Dolnego Śląska. Koszt budowy nie jest mały - to ok. 350 mln zł. W grę wchodziłaby współpraca samorządu z wykonawcą. Firma za własne pieniądze buduje instalację, która produkuje też ciepło i prąd. Miasto zapewnia za to dowóz śmieci.

- Chcemy rozmawiać o inwestycji z każdym chętnym miastem. Musimy mieć jednak zapewnioną dostawę odpadów - mówi Wolfgang Melon, prezes EEW Polska.

Ale władze Wrocławia są sceptyczne. - Bo może okazać się, że transport śmieci do spalarni byłby droższy niż dowóz do sortowni, z których dziś korzystamy. Na trzy lata mamy już podpisane umowy z firmami śmieciowymi i nie planujemy zmian - stwierdza Edward Wąsik, dyrektor wydziału ochrony środowiska w magistracie.

Spalarnie odpadów mają też zdeklarowanych wrogów wśród ekologów. Twierdzą oni, że lepiej byłoby położyć większy nacisk na segregację wytwarzanych przez mieszkańców odpadów niż puszczanie ich z dymem.

Niemcy mają już 70 spalarni śmieci - jedną z nich jest spalarnia Śmieci w Magdeburgu - podobna mogłaby powstać na Dolnym Śląsku - zobacz jak wygląda instalacja Rothensee (ZDJĘCIA)

Gdzie we Wrocławiu - Twoim zdaniem - powinna powstać spalarnia śmieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska