SP 45 z Wrocławia wygrała Puchar Tymbarku!

red
fot. materiały prasowe
Udostępnij:
Zakończyła się XVII edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie poznaliśmy piłkarskich mistrzów do lat 10 i do lat 12. W finale ogólnopolskim uczestniczyły 4 drużyny z województwa dolnośląskiego, z których w Wielkim Finale kategorii U-12 chłopców zwyciężyli zawodnicy SP 45 Wrocław.

Wśród chłopców do lat 10 najlepsza okazała się drużyna z UKS Irzyk z woj. mazowieckiego (kategoria U-10), a w rozgrywkach dziewczynek zwyciężyły KKS Katowice z woj. śląskiego (kategoria U-10) oraz UKS Ząbkovia Ząbki z woj. mazowieckiego (kategoria U-12). Na zwycięskie drużyny czeka teraz nagroda główna, czyli mecz Polska-Rumunia w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata, 10 czerwca.

Podczas finału ogólnopolskiego XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zobaczyliśmy w akcji 64 najlepsze drużyny do lat 10 i 12 z całej Polski. Po uroczystym otwarciu przy stadionie PGE Narodowym, które odbyło się 29 kwietnia, najzdolniejsi piłkarze i piłkarki ze wszystkich województw przez dwa dni dzielnie walczyli na boiskach Legii oraz Agrykoli Warszawa o awans do Wielkiego Finału.

2 maja, tuż przed finałem Pucharu Polski pomiędzy Arką Gdynia i Lechem Poznań, wyłoniono zwycięzców XVII edycji rozgrywek o Puchar Tymbarku. Na oczach tysięcy fanów na trybunach PGE Narodowego i widzów transmisji w Polsacie Sport i Super Polsacie, na murawę wybiegli reprezentanci najlepszych w tym roku województw. Rozegrali 4 spotkania finałowe, które wyłoniły mistrzów Polski wśród dziewcząt i chłopców w kategoriach wiekowych U-10 i U-12.

Wydarzenia na żywo w telewizji Polsat relacjonowali Mateusz Borek, jeden z najpopularniejszych komentatorów w Polsce oraz Łukasz Wiśniowski znany z kanału „Łączy Nas Piłka”. Zmagania najmłodszych piłkarskich talentów osobiście obserwowali m.in. Zbigniew Boniek (Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej), Adam Nawałka (selekcjoner reprezentacji Polski), Marcin Dorna (selekcjoner reprezentacji do lat 21) oraz trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski: Marcin Kasprowicz, Bartłomiej Zalewski i Robert Wójcik.

- Największą wartością tego Turnieju jest popularyzacja piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży. Ci, którzy grają dobrze, mogą dodatkowo dzięki tym rozgrywkom odwiedzić nowe miejsca, pojawić się może pierwszy raz w Warszawie, otrzymać wartościowe nagrody. Taka impreza pokazuje, że piłka i rywalizacja to są pozytywne emocje i staramy się zaszczepić wśród naszych dzieci, żeby uprawiały sport, bo wychowanie w duchu aktywności fizycznej jest absolutnie potrzebne – powiedział Zbigniew Boniek, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

- Na pewno jest to duża wartość selekcyjna, bo obserwacja tak wielu młodych piłkarzy i piłkarek na tle innych, najlepszych w Polsce, to doskonały przegląd zawodników, którzy mogą w przyszłości stanowić o sile reprezentacji Polski, a historia tego Turnieju pokazuje, że tak właśnie się działo. Dodatkową wartością jest też kontakt tej piłki u podstaw piramidy z piłką profesjonalną. Na stadionie PGE Narodowym mamy kolejno mecze zespołów dziecięcych, a potem finał Pucharu Polski. To też dowód na to, jak blisko jest z podwórka na stadion – mówił podczas finałów selekcjoner reprezentacji Polski do lat 21, Marcin Dorna.

Województwo dolnośląskie w kategorii dziewczynek do lat 10 reprezentował UKS Wołów, który nie po raz pierwszy zakwalifikował się do finałów ogólnopolskich.
- Ostatecznie zajęłyśmy szóste miejsce, także troszkę się nie udało. Szczęścia brakło, ale to już nieważne. Turniej jest turniejem, teraz trzeba iść do przodu. Ja jestem zadowolona na pewno, dziewczynki też pewnie są zadowolone – podsumowała trenerka, Agnieszka Nowak. - Dla niektórych było to pierwsze tego typu przeżycie. Praktycznie żadna dziewczynka nie powtarzała Turnieju z poprzedniego rocznika, więc myślę, że przez ten rok potrenujemy i będziemy dalej próbować wygrać. Sen o PGE Narodowym i o pierwszym miejscu cały czas trwa. Trzecie i drugie miejsce już w klubie już mamy i brakuje nam tego pierwszego. Sny się czasem spełniają, mam nadzieję, że spełni się i ten – zakończyła z uśmiechem trenerka UKS-u Wołów.

Mniej powodów do zadowolenia mieli przed Finałem Pucharu Polski chłopcy z SP 11 w Jeleniej Górze, którzy zajęli 16. miejsce w kategorii do lat 10. – Przeczuwałem, że to nie będzie nasz turniej. Sam wyjazd do Warszawy jest dla nas ogromnym sukcesem. Tutaj zderzyliśmy się z trudną rzeczywistością, trafiliśmy do silnej grupy, z której przeciwnicy awansowali do półfinału i ćwierćfinału – komentował trener Krzysztof Cyrek. - Finał ogólnopolski Turnieju jest sam w sobie nagrodą dla chłopców. To wielka atrakcja przyjechać tutaj, odwiedzić PGE Narodowy, zwiedzić stadion Legii Warszawa, zmierzyć się z tymi wszystkimi przeciwnikami. Będziemy się cieszyć z tego, że jesteśmy w 16 najlepszych drużyn z Polski – pointuje szkoleniowiec.

Zadowolony z Warszawy wyjeżdżał trener ZS w Wojborzu, Bogdan Ogrodowczyk, bowiem jego podopieczne zajęły 8 miejsce w Polsce. - Uważam, że ćwierćfinał to bardzo dobry wynik. W grupie mieliśmy wicemistrza, a w ćwierćfinale trafiliśmy na późniejszego mistrza, Ząbkovię. Przy innej drabince mogło to być różnie. Po przegranym ćwierćfinale dziewczyny się lekko podłamały i finalnie zajęliśmy ósme miejsce, z którego jesteśmy zadowoleni. Dla nas, dla dzieci z wioski, dla dzieci ze szkoły liczącej 150 uczniów jest to sukces – mówił trener zespołu do lat 12 dziewcząt. - Ważne też, że one się przy tym świetnie bawią. Tu mam tylko dwie piłkarki, które na co dzień trenują. Reszta to są po prostu koleżanki z klasy. Tym bardziej to osiągnięcie, ten ćwierćfinał, nas cieszy.

Najgłośniejszy z wracających na Dolny Śląsk autokarów będzie jednak ten z chłopcami z SP 45 z Wrocławia, którzy w Wielkim Finale na PGE Narodowym pokonali swoich rówieśników z MGUKS Zduńska Wola w rzutach karnych 2:1 (1:1 w regulaminowym czasie gry). Wrocławianie objęli prowadzenie po błędzie bramkarza przeciwnej drużyny, ale stracili bramkę po składnej akcji rywali na kilka minut przed końcem. W rzutach karnych zachowali jednak więcej spokoju i to oni zdobyli najcenniejsze trofeum w kategorii U-12 chłopców. - Bardzo cieszy mnie ta wygrana. Dla mnie i dla chłopaków to wielkie przeżycie i pierwszy taki duży turniej – mówił Jakub Gruszka, II trener SP 45 we Wrocławiu. - Od pierwszego dnia czuć było atmosferę wielkiego turnieju. W finale pokonaliśmy zespół, z którym przegraliśmy w rozgrywkach grupowych. Nie mieliśmy oczekiwań jadąc na finały, przede wszystkim moi chłopcy mieli zebrać doświadczenie i po prostu walczyć w każdym meczu o zwycięstwo. Chłopcy po finale są zadowoleni, jednak są w takim szoku, że jeszcze do nich nie dotarło, że wygrali cały turniej – uśmiechał szkoleniowiec zwycięskiej drużyny.

Zawodnicy ze zwycięskiej drużyny na co dzień trenują w Akademii Śląska Wrocław.

Podczas Wielkiego Finału wręczono również wyróżnienia indywidualne. Nagrodę dla najlepszego trenera z rąk prezesa Zbigniewa Bońka otrzymał Arkadiusz Szafranek z zespołu UKS Irzyk (woj. mazowieckie). Nagrodę fair play za największą liczbę Zielonych Kartek otrzymanych podczas Turnieju dostała Szkoła Podstawowa w Karsinie (woj. pomorskie).

Triumfatorów XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w kategoriach wiekowych U-10 i U-12 czeka teraz nagroda główna, którą będzie oglądanie na żywo meczu Polska – Rumunia w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata, który rozegrany zostanie 10 czerwca w Warszawie.

Organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym od 11 lat firma Tymbark.

Chłopcy U-10
1. MAZOWIECKIE (UKS Irzyk)
2. LUBUSKIE (UKS 4 Kostrzyn)
3. WIELKOPOLSKIE (SP 1 Międzychód)
4. POMORSKIE (UKS Orlik Stężyca)
5. ŚWIĘTOKRZYSKIE (AMO I Kielce)
6. WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP 18 Olsztyn)
7. MAŁOPOLSKIE (MUKS Dunajec Nowy Sącz)
8. KUJAWSKO-POMORSKIE (Gol Brodnica)
9. ŁÓDZKIE (RAP Radomsko)
10. PODKARPACKIE (AMO Rzeszów)
11. ZACHODNIOPOMORSKIE (MUKS Orzeł 2010 Wałcz)
12. OPOLSKIE (Masters Brzeg)
13. LUBELSKIE (UKS Niedźwiadek Chełm)
14. ŚLĄSKIE (UKS Gol Bieruń)
15. PODLASKIE (SP 4 Zambrów)
16. DOLNOŚLĄSKIE (SP 11 Jelenia Góra)

Dziewczęta U-10
1. ŚLĄSKIE (KKS Katowice)
2. PODKARPACKIE (Beniaminek Krosno)
3. ŁÓDZKIE (UKS SMS Łódź)
4. KUJAWSKO-POMORSKIE (UKS Tęcza Bydgoszcz)
5. LUBUSKIE (MUKS Stilon Gorzów)
6. DOLNOŚLĄSKIE (UKS Wołów)
7. ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS Olimpia Szczecin)
8. OPOLSKIE (SP 4 Namysłów)
9. MAZOWIECKIE (Varsovia Girls)
10. PODLASKIE (UKS 10 Łomża)
11. MAŁOPOLSKIE (C.A.R. Junior Krzeszowice)
12. LUBELSKIE (PSP Modliborzyce)
13. WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SSP Tylice)
14. WIELKOPOLSKIE (UKS 2 Luboń)
15. ŚWIĘTOKRZYSKIE (PSP Kunów)
16. POMORSKIE (SP 5 Malbork)

Chłopcy U-12
1. DOLNOŚLĄSKIE (SP 45 Wrocław) Skład: Sobolewski, Bachar, Maszkowski, Murat, Lipiński, Bujoczek, Wołczek, Cieleszczyn, Mostowik. Trener: M. Bielski
2. ŁÓDZKIE (MGUKS Pogoń Zduńska Wola)
3. WIELKOPOLSKIE (UKS AP Reissa Poznań)
4. KUJAWSKO-POMORSKIE (SP 69 Bydgoszcz)
5. ZACHODNIOPOMORSKIE (SP 51 Szczecin)
6. MAZOWIECKIE (SP 22 Płock)
7. POMORSKIE (UKS Jedynka Reda)
8.LUBELSKIE (UKS Niedźwiadek Chełm)
9. MAŁOPOLSKIE (SP 18 Tarnów)
10. ŚWIĘTOKRZYSKIE (SP 27 Kielce)
11. ŚLĄSKIE (MUKP Dąbrowa Górnicza)
12. OPOLSKIE (UKS Rodło Opole)
13. WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP 19 Elbląg)
14. PODLASKIE (SP 14 Białystok)
15. LUBUSKIE (UKS Polonia Słubice)
16. PODKARPACKIE (SP 9 Dębica)

Dziewczęta U-12
1. MAZOWIECKIE (UKS Ząbkovia Ząbki)
2. WIELKOPOLSKIE (KA 4 Respect)
3. ŚLĄSKIE (Akademia Sportu KSB Lędziny)
4. PODKARPACKIE (Beniaminek Krosno)
5. ŚWIĘTOKRZYSKIE (PSP 7 Ostrowiec Św.)
6. POMORSKIE (UKS Lider Rychnowy)
7. ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS Olimpia Szczecin)
8. DOLNOŚLĄSKIE (ZS w Wojborzu)
9. MAŁOPOLSKIE (UKS Trójka Staszkówka Jelna)
10. LUBELSKIE (UKS Piątka Biała Podlaska)
11. ŁÓDZKIE (ULKS Sieradz)
12. WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP Samborowo)
13. KUJAWSKO-POMORSKIE (UKS Tęcza Bydgoszcz)
14. OPOLSKIE (LUKS Biała Nyska)
15. LUBUSKIE (MUKS Stilon Gorzów)
16. PODLASKIE (SP Rosochate)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie