Sokoły to niezwykłe ptaki, najszybsze ze wszystkich gatunków. Sokół wędrowny w locie nurkowym zbliża się do 400 km/h. Niestety jego możliwości można oglądać coraz rzadziej, bo populacja sokołów zmniejszyła się mocno m.in. z powodu środków chemicznych stosowanych w rolnictwie. W Polsce populacja liczy ponad 100 par. Na szczęście liczebność zwiększyła się w ostatnich latach, co jest rezultatem działania wielu zaangażowanych w to przyrodników. Co ciekawe, wiele sokolich par żyje w terenach zurbanizowanych, m.in. jedna z par od wielu lat regularnie gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
AKTUALIZACJA, WYKLUŁ SIĘ KOLEJNY - TRZECI SOKÓŁ, W GNIEŹDZIE POZOSTAŁO JESZCZE JEDNO JAJO. OBRAZ Z GNIAZDA:
Sztuczne nadrzewne gniazdo powstało też na Dolnym Śląsku, w Dolinie Baryczy. Działania wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W zeszłym roku zamieszkała tam para sokołów - samica, która do gniazda przyleciała z Czech i samiec, który wykluł się kilkanaście kilometrów od obecnego gniazda. W zeszłym roku ptaki były za młode na potomstwo, ale przyrodnicy podejrzewali, że w tym roku dojdzie do narodzin.
Tylko w 2019 roku sprowadzono łącznie na Dolny Śląsk 24 ptaki z Czech i krajowych hodowli. - Sokół wędrowny to jeden z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce. Nadrzewna populacja europejska tego drapieżnika całkowicie wyginęła w latach 60-tych - mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. - Sokoły są wypuszczane do sztucznych gniazd w żmigrodzkich lasach. WFOŚiGW we Wrocławiu udzielił dotacji na ubiegłoroczną akcję w wysokości ponad 100 tys. złotych. Od początku akcji prowadzonej od 2010 r. przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" wypuszczono w naszym regionie 187 sztuk tych skrzydlatych drapieżników.
W ostatnich trzech latach projekt zaczyna przynosić pierwsze sukcesy. Od 2016 roku wyległo się w naszym regionie 15 sokołów. W zeszłym roku przyrodnicy stwierdzili w Polsce tylko 9 zasiedlonych, nadrzewnych gniazd przez sokoły wędrowne, w tym jedno na Dolnym Śląsku.

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?