Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sokoły wędrowne wykluły się na Dolnym Śląsku. Zobaczcie te maleństwa! (ZDJĘCIA, KAMERA)

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Narodziny pisklaków uwiecznione dzięki kamerze przy gnieździe
Narodziny pisklaków uwiecznione dzięki kamerze przy gnieździe Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
Wyjątkowe narodziny na Dolnym Śląsku. W Dolinie Baryczy wykluły się sokoły wędrowne. Pierwszy pisklak wykluł się w środę, drugi wczoraj rano. To wielki sukces projekt ratowania i zasiedlania sokołów wędrownych w sztucznych gniazdach. Człowiek doprowadził prawie do wyginięcia populacji tego ptaka. Na szczęście w porę zaczęliśmy im pomagać i osobników przybywa. Sokola mama to pochodząca z Czech Zdenka, a tata Borek wykluł się w podżmigrodzkich lasach.

Sokoły to niezwykłe ptaki, najszybsze ze wszystkich gatunków. Sokół wędrowny w locie nurkowym zbliża się do 400 km/h. Niestety jego możliwości można oglądać coraz rzadziej, bo populacja sokołów zmniejszyła się mocno m.in. z powodu środków chemicznych stosowanych w rolnictwie. W Polsce populacja liczy ponad 100 par. Na szczęście liczebność zwiększyła się w ostatnich latach, co jest rezultatem działania wielu zaangażowanych w to przyrodników. Co ciekawe, wiele sokolich par żyje w terenach zurbanizowanych, m.in. jedna z par od wielu lat regularnie gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

AKTUALIZACJA, WYKLUŁ SIĘ KOLEJNY - TRZECI SOKÓŁ, W GNIEŹDZIE POZOSTAŁO JESZCZE JEDNO JAJO. OBRAZ Z GNIAZDA:

Sztuczne nadrzewne gniazdo powstało też na Dolnym Śląsku, w Dolinie Baryczy. Działania wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. W zeszłym roku zamieszkała tam para sokołów - samica, która do gniazda przyleciała z Czech i samiec, który wykluł się kilkanaście kilometrów od obecnego gniazda. W zeszłym roku ptaki były za młode na potomstwo, ale przyrodnicy podejrzewali, że w tym roku dojdzie do narodzin.

Tylko w 2019 roku sprowadzono łącznie na Dolny Śląsk 24 ptaki z Czech i krajowych hodowli. - Sokół wędrowny to jeden z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce. Nadrzewna populacja europejska tego drapieżnika całkowicie wyginęła w latach 60-tych - mówi Łukasz Kasztelowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. - Sokoły są wypuszczane do sztucznych gniazd w żmigrodzkich lasach. WFOŚiGW we Wrocławiu udzielił dotacji na ubiegłoroczną akcję w wysokości ponad 100 tys. złotych. Od początku akcji prowadzonej od 2010 r. przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" wypuszczono w naszym regionie 187 sztuk tych skrzydlatych drapieżników.

W ostatnich trzech latach projekt zaczyna przynosić pierwsze sukcesy. Od 2016 roku wyległo się w naszym regionie 15 sokołów. W zeszłym roku przyrodnicy stwierdzili w Polsce tylko 9 zasiedlonych, nadrzewnych gniazd przez sokoły wędrowne, w tym jedno na Dolnym Śląsku.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska