Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śnięte ryby w Czernicy. Strażacy pobrali kolejne próbki wody ze starego dorzecza Odry pod Wrocławiem

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Czy woda w rezerwacie pod Wrocławiem jest czysta? Sprawdzili to strażacy i WIOŚ.
Czy woda w rezerwacie pod Wrocławiem jest czysta? Sprawdzili to strażacy i WIOŚ. WIOŚ Wrocław
Strażacy z Jelcza-Laskowic pracowali w rezerwacie Łacha Jelcz. Pobrali próbki wody ze starego dorzecza Odry. Kilka dni temu niedaleko znaleziono śnięte ryby. Kolejne próbki mają być pobierane z głównego koryta.

Strażacy z JRG Jelcz-Laskowice, wraz z przedstawicielami wrocławskiego WIOŚ, byli 17 kwietnia w rezerwacie Łacha-Jelcz.

- Po raz kolejny pobierane są próbki wody w starym dorzeczu Odry. Kolejne próbki pobrane będą z głównego koryta. Wstępna ocena jest pozytywna. Nie zauważono żadnych niepokojących zmian - poinformowali strażacy.

Rezerwat Łacha Jelcz został utworzony w 1954 roku i choć pierwotnie zajmował tylko niecałe 7 hektarów powierzchni, to na 60-lecie swojego powstania powiększono go do prawie 60 hektarów. Teraz chroni całe starorzecze Odry wraz z przylegającym do niego lasem.

Śnięte ryby odkryto w Czernicy

Zdarzenie to miało miejsce 13 kwietnia. Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu niezwłocznie udali się na miejsce, gdzie sprawdzili dokładnie całą linię brzegową zbiornika Czernica. Oględziny były wykonywane z wykorzystaniem łodzi. Podczas oględzin przy północnym i północno-wschodnim brzegu stwierdzono pojedyncze śnięte ryby.

- Pracownik laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrał próbki do badań laboratoryjnych i dalszych analiz. Podczas poborów terenowych woda była mętna, jednak nie odnotowano miejscowych zmian barwy wody czy chemicznego zapachu - przekazał WIOŚ.

Wstępnie wykluczono zatrucie metalami ciężkimi

W trakcie sprawdzania próbek GIOŚ dowiedział się, że w zbiorniku Czernica stwierdzono niewielkie ilości złotej algi, były też sinice nitkowate i zielenice. Inspektorat wyjaśnia, że to normalny stan rzeczy dla wiosennych zakwitów fitoplanktonu.

- Tak samo jak na lądzie kwitnie roślinność, tak i w wodzie pojawiają się naturalne zakwity fitoplanktonu - głównie okrzemek, które nie są szkodliwe dla ekosystemu wodnego - przekazał GIOŚ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska