Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog dusi Wrocław. W piątek gorzej tylko w Kirgistanie i Pakistanie

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Fatalny stan powietrza we Wrocławiu. Lepiej było nie wychodzić w piątek z domów, a już na pewno nie uprawiać żadnych większych aktywności na "świeżym powietrzu". W piątek zdecydowanie nie było ono świeże i zdrowe, bo w rankingu miast dotyczącym jakości powietrza i zanieczyszczenia po godzinie 9 wskoczyliśmy na 4 miejsce na świecie. Wyprzedzały nas dwa miasta z Kirgistanu i Pakistanu oraz stolica Bośni i Hercegowiny - Sarajewo.

AKTUALIZACJA, godz. 10.25
Niestety z najnowszych informacji wynika, że awansowaliśmy w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata na II miejsce... Przed nami już tylko Pakistan

Smog dusi Wrocław. W piątek gorzej tylko w Kirgistanie i Pakistanie

Dziś w światowym rankingu jakości powietrza awansowaliśmy od rana, co niestety chlubą nie jest. Jeszcze po godzinie 7 Wrocław znajdował się na 10 miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast świata i z polskich metropolii wyprzedzał nas Kraków, który był na 5 miejscu. Niestety już po godzinie 9, gdy w powietrzu zaczęły się unosić spaliny z aut, którymi wrocławianie ruszyli do pracy, miasto awansowało aż na 4 miejsce w skali świata.

Indeks jakości powietrza (ang. Air Quality Index – AQI), na podstawie którego budowany jest ranking, to wskaźnik liczbowy stosowany do określania stopnia zanieczyszczenia powietrza. Im wyższy wskaźnik AQI, tym wyższy odsetek populacji jest narażony na wystąpienie negatywnych skutków zdrowotnych. Wartość AQI ponad 300 oznacza, że jakość powietrza jest zagrażająca zdrowiu. Wskaźnik poniżej 50 oznacza, że jakość powietrza jest dobra. Wartość AQI we Wrocławiu osiągnęła po godz. 9 wartość 189.

Co pokazują wskaźniki stężenia pyłów umieszczone we Wrocławiu?
Stężenie pyłu PM10 wyniosło o godz. 9 wartość 137 µg/m3 (przy dopuszczalnej średniej dobowej 50 µg/m3) i ma tendencję rosnącą od rana. To oznacza duże przekroczenie normy.

Stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 wyniosło o godzinie 9 we Wrocławiu 129 µg/m3 i również miało tendencję rosnącą od rana (norma to 40 µg/m3 w ujęciu średnio-rocznym).

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu wydał dziś rano komunikat w tej sprawie:
Komunikat 3/2020 – ryzyko przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10
W dniu 17.01.2020 r. istnieje ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (100 µg/m3) w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Kłodzku, Lubaniu, Nowej Rudzie, Oławie, Wałbrzychu i Wrocławiu.

Te miejsca zna doskonale każdy wrocławianin. Ale z pewnością ci, którzy nie mieszkali tutaj przed 30 laty będą mieli problem, by je rozpoznać. Zobaczcie jak na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku wyglądało centrum Wrocławia. Aż się nie chce wierzyć!Na zdjęciu ulica Wita Stwosza - rok 1990.Zobacz kolejne miejsca na następnych slajdach - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Centrum Wrocławia 30 lat temu. Szok! Co to za miasto?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska