Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"SM - i co z tego...?" Konferencja dla chorych na stwardnienie rozsiane

Celina Marchewka
Celina Marchewka
zdjęcie ilustracyjne, konferencja dot. SM
zdjęcie ilustracyjne, konferencja dot. SM materiały prasowe fundacji stwardnienierozsiane.info
Na stwardnienie rozsiane choruje około 50 tysięcy Polaków. Objawy choroby często nie są jednoznaczne, więc zdarza się, że niektóre osoby zdiagnozowane zostają po kilku latach. SM jest nieuleczalne, ale to nie musi być wyrok. Specjaliści przekonują, że z chorobą można żyć praktycznie normalnie, jeśli będzie się przyjmować leki i przestrzegać pewnych zasad. Jakich? Będzie można dowiedzieć się w najbliższą sobotę we Wrocławiu.

Konferencja "SM - i co z tego..." przeznaczona jest dla wszystkich chorych na stwardnienie rozsiane, a także ich rodzin. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej od 10 do 16. W trakcie zaplanowane są prelekcje specjalistów z różnych dziedzin, m.in.:

  • prof. dr hab. Bożena Regulska-Ilow (Zakład Dietetyki, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu) - opowie o postępowaniu dietetycznych w stwardnieniu rozsianym,
  • dr Justyna Sarzyńska-Wawer (Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk) - przybliży jeden z objawów choroby, czyli zaburzenia poznawcze. Podpowie też jak można sobie radzić z tym problemem,
  • dr n. med. Sylwia Serafińska (Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii UMED we Wrocławiu, I Oddział Zakaźny WSS im. Gromkowskiego we Wrocławiu) opowie o diagnostyce różnicowej neuroboreliozy i stwardnienia rozsianego oraz mitach związanych z boreliozą,
  • dr Ewa Gruszka (Klinika Neurologii, Uniwersytecki Szpital Kliniczny) przybliży dostępne programy lekowe i leczenie objawowe,

W programie przewidziano także prelekcje specjalistów z zakresu rehabilitacji i fizjoterapii, doradcy zawodowego, pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz pacjentów. Odbędzie się także panel dyskusyjny i indywidualne konsultacje, gdzie każdy będzie mógł zadać pytanie, czy porozmawiać o swoim indywidualnym przypadku.

Zwiększanie wiedzy na temat samej choroby, a także metod leczenia czy codziennego życia z SM i walka z pokutującymi w społeczeństwie mitami, jest bardzo ważne.

- Wielu pacjentów po diagnozie nie zostaje wyposażonych w niezbędną wiedzę. Szukają więc informacji na przykład w internecie, znajdując najczęściej informacje nieprawdziwe, bądź nieaktualne. Stąd pojawił się pomysł na zorganizowanie konferencji, które staną się "pigułką rzetelnej wiedzy" dla pacjentów. Często kontaktują się z nami chorzy, którzy są przerażeni diagnozą. Pytają, czy powinni zakładać rodzinę lub po ilu latach staną się niesamodzielni. Wynika to najczęściej z braku wiedzy o chorobie. Próbujemy to zmienić - tłumaczy Monika Łada, prezes fundacji StwardnienieRozsiane.info.

Szacuje się, że na stwardnienie rozsiane w Polsce cierpi około 50 tysięcy osób. SM nazywana jest "chorobą o tysiącu twarzy", ponieważ nie ma typowych objawów występujących u każdego. Często pierwszymi symptomami, na które należy zwrócić uwagę, są zaburzenia wzroku, czucia, niedowłady czy na przykład przewlekłe zmęczenie. Niekiedy pacjenci objawy te kojarzą z innymi dolegliwościami, więc zdarza się, że o SM dowiadują się dopiero po kilku latach od wystąpienia symptomów.

Nieleczone stwardnienie rozsiane prowadzi do poważnej niepełnosprawności. Do niedawna diagnoza SM odbierana była przez chorych jak wyrok. Sytuacja zmieniła się jednak w tym roku. Od 1 listopada w Polsce refundowane są wszystkie leki, do których mają dostęp pacjenci w innych państwach UE.

- Wiele aspektów wciąż wymaga poprawy, ale nie można nie zauważyć pozytywnych zmian, choćby w dostępie do nowoczesnych leków. To ogromny krok w przód, ponieważ jeszcze kilka lat temu tylko niektóre z nich były dostępne dla pacjentów, a czas leczenia był ograniczony - dodaje Monika Łada.

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja internetowa pod adresem: www.smicoztego.pl

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska