Śląsk Wrocław - Piast Gliwice 2:1. Exposito zaprosił do fiesty (WYNIK, RELACJA, 28.07.2019, BRAMKI, GOLE, SKRÓT MECZU, VIDEO)

Śląsk Wrocław - Piast Gliwice 2:1. Exposito zaprosił do fiesty (WYNIK, RELACJA, 28.07.2019, BRAMKI, GOLE, SKRÓT MECZU, VIDEO). Śląsk Wrocław długo grał niemrawo i przegrywał z mistrzem Polski 0:1, ale gol Erika Exposito dał wrocławianom nowe siły. To wystarczyło do pokonania 2:1 mistrza Polski. Sobotę wrocławianie kończą jako lider ekstraklasy.

Przed meczem z Piastem Gliwice chyba najwięcej dyskusji było wokół Daniela Szczepana. Jedni go chwalili po spotkaniu w Krakowie za zaangażowanie i grę w obronie, większość krytykowała za bardzo słabą postawę w ofensywie. Wydawało się jednak, że były napastnik GKS-u Jastrzębie jednak znów dostanie szansę, bo trener Lavicka podkreślał, że Erik Exposito nadal potrzebuje czasu, by dobrze funkcjonować w zespole. Ostatecznie Szczepan zabrakło nawet na ławce, a najbardziej wysuniętym zawodnikiem był... Mateusz Cholewiak. WKS grał zatem bez klasycznego napastnika. Piast - zmęczony pucharowym meczem z Rygą - wyszedł na murawę Stadionu Wrocław też nieco przemeblowany. Na ławce usiedli Hateley i Pietrowski, a w składzie meczowym zabrakło Joela Valencii.

Obie drużyny podeszły do siebie z dużym respektem, na czym ucierpieli przede wszystkim kibice. Udane akcje i strzały mogliśmy policzyć na palcach jednej ręki, a i tak pewnie jakiś palec pozostałby jeszcze wolny. Śląsk tylko trzy raz zagroził bramce Frantiska Placha. Już na samym początku groźnie strzelał Robert Pich, ale okazało się, że był na spalonym. Potem przebojem przed pole karne wpadł dynamiczny Przemysław Płacheta, ale uderzył nad poprzeczką. Najlepszą okazją dla gospodarzy była próba młodego skrzydłowego z rzutu wolnego, kiedy to zmusił Placha do niemałego wysiłku.
O tym, co dzieje się na boisku, decydował w dużej mierze przypadek. Zarówno jedna, jak i druga drużyna czekały na błąd rywala. Doczekał się Piast.

W 31 minucie Bartosz Rymaniak ograł Płachatę w polu karnym, dograł do środka, piłka odbiła się od Piotra Celebana i niespodziewanie trafiła do Jorge Felixa, który z bliska wpakował ją do bramki. Nie pomogła rozpaczliwa interwencja Matusa Putnockiego który kilka chwil później uratował Śląsk przed wynikiem 0:2 do przerwy.

Od początku drugiej połowy oczekiwaliśmy WKS-u w drugim wariancie, czyli drużyny nie tylko dbającej o dobrą organizację gry w obronie, ale szukającej bramek. Bez napastnika było to trudne, bo Cholewiak zginął gdzieś między obrońcami. Na 2:0 podwyższyć powinien jednak Piast. W 65 min wprowadzony z ławki Dominik Steczyk dostał piłkę stojąc przed Putnockim, lecz uderzył źle i Słowak złapał. Co robili w tym czasie Golla z Celebanem?

Exposito wszedł na boisko w 73 min. Bardzo szybko mógł wyrównać, bo gdy uderzał, w bramce nie było Placha. Piłkę z linii wybił jednak obrońca. W między czasie zmiany zaczął robić Waldemar Fornalik - ściągnął Felixa i Badię. To się zemściło. Moment dekoncentracji kosztował mistrzów Polki bramkę Exposito. Minęły cztery minuty i w polu karnym padł Łukasz Broź faulowany przez rezerwowego Jakuba Holubka. Jedenastkę pewnie wykonał sam poszkodowany i niespodzianka we Wrocławiu stała się faktem - Ślask pokonał mistrza Polski.