Wilgoć utrzymująca się przez długi czas w mieszkaniu wywiera na zdrowie bardzo niekorzystny wpływ. Tworzy idealne warunki do rozwoju grzybów i pleśni, co w efekcie może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Czy osuszacz powietrza to zawsze wystarczające rozwiązanie?

Niestety wilgoć może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie – wystarczy zwykła wymiana okien czy docieplenie budynku, by nasiliły się problemy związane z wentylacją. Może się też okazać, że przyczyną kłopotów jest źle zaprojektowany system wentylacyjny – w takiej sytuacji nie obejdzie się już bez poważniejszych działań.

Idzie zima – idzie wilgoć

Największe problemy z wilgocią pojawiają się w okresie zimowym. To właśnie wtedy, szczególnie w trakcie siarczystych mrozów, rezygnujemy z regularnego wietrzenia pomieszczeń, a doraźne metody, takie jak rozszczelnianie okien, mogą się okazać niewystarczające. Nietrudno sobie wyobrazić, że kuchnia czy łazienka zamieniają się wtedy w prawdziwy raj dla mikrobów. Zagrzybienie można usunąć, ale zdecydowanie lepiej wyeliminować najpierw źródło problemu, a dopiero potem jego skutki.

Skuteczne rozwiązania

Jeśli wentylacja w budynku nie została odpowiednio zaprojektowana (albo użyliśmy nieodpowiedniej, nieprzepuszczalnej farby czy tynku), to trudno o całkowite osuszenie ścian i usunięcie wilgoci. W tej sytuacji zdecydowanie lepiej będzie skorzystać z osuszaczy powietrza. Oferta dostępnych na rynku urządzeń jest szeroka: począwszy od prostych chemicznych pochłaniaczy, absorbujących wilgoć z powietrza i zbierających ją w specjalnym zbiorniku, aż po duże urządzenia, które mogą ściągać ją z powietrza i to nawet z całego mieszkania. Ciekawe propozycje można znaleźć np. w sklepach Leroy Merlin. Warto pamiętać, że najmniejsze (i najtańsze) osuszacze na pewno nie poradzą sobie z nadmiarem wilgoci w łazience. W tego rodzaju pomieszczeniach zdecydowanie lepiej sprawdzi się wydajniejsze urządzenie.

Interesującym rozwiązaniem są modele z funkcją oczyszczania powietrza – wtedy za jednym zamachem pozbędziemy się nie tylko nadmiaru wilgoci, ale także kurzu (skroploną parę wodną wystarczy wylać; jest to czysta woda zebrana z powietrza). Taką funkcję z pewnością docenią alergicy. Osuszacze powietrza znajdą również zastosowanie w mieszkaniach osób mających pokaźne biblioteki lub kolekcje wrażliwe na wilgoć. W takich miejscach zapewnienie niskiej wilgotności powietrza powinno być wręcz priorytetowe, by zbiory utrzymały się przez długi czas w doskonałym stanie.

Osuszacz może przydać się nawet wtedy, gdy nie odczuwamy problemów z wilgocią. W okresie zimowym, kiedy nie wieszamy prania na świeżym powietrzu, możemy wyciągnąć nadmiar wilgoci z pomieszczenia, w którym rozstawiliśmy suszarkę. Praktycznie w każdym domu lub mieszkaniu znajdzie się zastosowanie dla tego typu urządzenia.