Składki ZUS 2014 - nowe stawki [SKŁADKI, PODSTAWA WYMIARU]

Redakcja
Do 10 lutego właściciele małych firm muszą opłacić składki ZUS za styczeń 2014. Uwaga! Od początku roku obowiązują nowe składki, nowa jest też podstawa wymiaru. Dla osób nie korzystających z ulg, minimalna podstawa wymiaru to w roku 2014 kwota 2247,60 zł, dla nowych firm to 504,00 zł. Poniżej składki ZUS 2014.

SKŁADKI ZUS 2014 - SKŁADKI ZUS PRZEDSIĘBIORCÓW

PODSTAWA WYMIARU SKŁADEK
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2014 r. dla osób prowadzących działalność gospodarczą to kwota zadeklarowana, nie niższa niż 2247,60 zł (60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 ustawy na dany rok kalendarzowy).

SKŁADKI ZUS 2014 - ZUS PRZEDSIĘBIORCÓW

Za miesiące styczeń - grudzień 2014 r. składka ZUS na ubezpieczenia społeczne wyżej wymienionych nie może być niższa:
- na ubezpieczenie emerytalne od kwoty: 438,73 zł (tj. 19,52%),
- na ubezpieczenia rentowe od kwoty: 179,81 zł (tj. 8%),
- na ubezpieczenie chorobowe od kwoty: 55,07 zł (tj. 2,45%).

Składka ZUS na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców - stawka składki to 270,40 zł

PREFERENCYJNE SKŁADKI ZUS 2014 - SKŁADKA ZUS DLA NOWYCH FIRM

Dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, które:
- nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności,
- nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

PODSTAWA WYMIARU SKŁADEK ZUS
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w 2014 r. dla tych osób to zadeklarowana kwota, nie niższa niż 504,00 zł (30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2014 r.).[/b]

SKŁADKA ZUS
Za miesiące styczeń - grudzień 2014 r. składka ZUS na ubezpieczenia społeczne wyżej wymienionych nie może być niższa:

- na ubezpieczenie emerytalne od kwoty: 98,38 zł (tj. 19,52%),
- na ubezpieczenia rentowe od kwoty: 40,32 zł (tj. 8%),
- na ubezpieczenie chorobowe od kwoty: 12,35 zł (tj. 2,45%).

Składka ZUS na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców - stawka składki to 270,40 zł

Będą zmiany w prawie dotyczącym cmentarzy i pochówków

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zylek
Moja firm działa w UK, schemat Pawła Kurnika, pracujemy z Polski - mam u nas przedstawicielstwo. Różnice są diametralne - sam ZUS jest dwa razy niższy, u nich zwolnienia podatkowe dotyczą ponad 200 tysięcy, a jeszcze najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że prawo do tej optymalizacji daje nam UE, to jest legalne!
E
ELKA
To nie wszystko jak jestem chora to mam kontrole z ZUS a ty nie .
A jak mam rehabilitacje to muszę wziąć 100 zł w zęby i za to zapłacić
tak mi powiedział ortopeda. A leczenie na tym skończył.
P
Pior
Rożnica jest taka że idziesz sobie do lekarza czekasz w kolejce dostajesz L4 (i masz płacone) w tym czasie jak jesteś u lekarza i przebywasz na zwolnieniu. Ja jako osoba prowadząca działalność nikt mi nie zapłaci jak stoję w kolejce bądź siedzę pod kocykiem w domu wiec i taki idę prywatnie za co płacę żeby nie marnować czasu na stanie i czekanie.
l
l
pracując na etacie płacę na lekarskie po 1200zł miesięcznie, przedsiębiorca prowadzący firmę 100zł. Czy ja jestem 12x bardziej chory czy przedsiębiorca ma 12x gorszą służbę zdrowia?
Dodaj ogłoszenie