Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SkillsPoland we Wrocławiu. Uczestnicy projektowali oprogramowanie IT dla biznesu. Zwycięzca weźmie udział w zawodach międzynarodowych

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Paweł Relikowski
Paweł Relikowski
We Wrocławiu na Coventry University odbyły się eliminacje w konkurencji „Oprogramowanie IT dla biznesu” w ramach projektu SkillsPoland. Wydarzenie koordynowane jest przez Fundacje Rozwoju Systemu Edukacji. Zwycięzca weźmie udział w międzynarodowych zawodach EuroSkills Gdańsk 2023. Przesuwaj slajdy klikając w strzałki, używaj klawiszy lub gestów
We Wrocławiu na Coventry University odbyły się eliminacje w konkurencji „Oprogramowanie IT dla biznesu” w ramach projektu SkillsPoland. Wydarzenie koordynowane jest przez Fundacje Rozwoju Systemu Edukacji. Zwycięzca weźmie udział w międzynarodowych zawodach EuroSkills Gdańsk 2023. Przesuwaj slajdy klikając w strzałki, używaj klawiszy lub gestów fot. Paweł Relikowski / Polska Press
We Wrocławiu na Coventry University odbyły się eliminacje w konkurencji „Oprogramowanie IT dla biznesu” w ramach projektu SkillsPoland. Wydarzenie koordynowane jest przez Fundacje Rozwoju Systemu Edukacji. Zwycięzca weźmie udział w międzynarodowych zawodach EuroSkills Gdańsk 2023.

Spis treści

Co to jest WorldSkilss?

EuroSkills to największe zawody umiejętności zawodowych w Europie. Organizowane są w ramach WorldSkills, który odbywa się już od 70 lat. Rywalizacja toczy się w ponad 50 konkurencjach i wziąć w nich udział mogą osoby od 18 do 25 roku życia. Inicjatywa ma za zadanie podnosić kwalifikacje zawodowe uczestników i budować pozytywny wizerunek szkolnictwa branżowego.

Sektory gospodarki z jakich wynikają konkurencje to:

  • technologia informatyczna,  
  • komunikacja,  
  • produkcja i inżynieria, 
  • budownictwo,  
  • transport i logistyka,  
  • usługi społeczne i osobiste,  
  • sztuka i moda.  

Zawodom towarzyszą rozmaite pokazy, występy i konferencje, a na miejsce zjeżdżają się przedstawiciele wiodących firm z całego świata, aby szukać potencjalnych pracowników i managerów.

SkillsPoland Edycja Specjalna we Wrocławiu!

- SkillsPoland to część całego projektu WorldSkills, w którym udział bierze wiele krajów z całego świata. W Polsce organizujemy eliminacje krajowe w konkurencjach branżowych i zawodowych. Projekt koordynowany jest przez Fundacje Rozwoju Systemu Edukacji, która zajmuje się też obsługą programu Erasmus. Z racji dwudziestoletniego doświadczenia został nam powierzony do koordynacji projekt WorldSkills Poland i eliminacje krajowe do poszczególnych konkurencji. We wrześniu będziemy organizować Europejską edycję zawodów WorldSkills, która odbędzie się w Gdańsku - mówi Patrycja Serafin z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

We Wrocławiu na Coventry University odbyła się rywalizacja w konkurencji „oprogramowanie IT dla biznesu”. Młodzi Uczestnicy stanęli w szranki, aby wyłonić najlepszego w swoim fachu, który stanie się członkiem polskiej reprezentacji na zawodach EuroSkills w Gdańsku. Zwycięzca zostanie objęty profesjonalnym systemem szkolenia branżowego, by móc rywalizować z najlepszymi rówieśnikami z całej Europy. Pracę konkursową tworzyli dwa dni, a uczestnicy na co dzień studiują na Coventry University we Wrocławiu i Politechnice Białostockiej.

W rywalizacji wzięli udział: 

  • Bartłomiej Chmielewski,  
  • Paweł Jakimiuk,  
  • Michalina Kryściak,  
  • Andy Urlep. 

Uczestnicy zaprojektowali system informatyczny dla kliniki medycznej

- konkurencja „Oprogramowanie IT dla biznesu” polega na rozwiązaniu trzech zadań, które są z obszaru szeroko rozumianej informatyki stosowanej w życiu codziennym. Pierwszym zadaniem jest przygotowanie projektu z rozwiązaniem IT, które może być użyte w klinice medycznej. Drugie zadanie to przygotowanie opisu procesu biznesowego w takiej firmie i opisu jak ten proces można usprawnić. – mówi Rafał Trzaska, główny ekspert konkurencji.

- Ostatnim zadaniem jest przygotowanie raportu dla zarządzających z głównymi trendami, kosztami, efektami płynącymi z obsługi pacjenta w klinice. Te trzy zadania pozwalają nam sprawdzić umiejętności uczestników, co do odnalezienia się w świecie biznesu i zastosowania rozwiązań informatycznych – dodaje Trzaska.

Studenci, swoje projekty i ich efekty prezentowali potem przed komisją, która wybrała zwycięzcę. Prezentacja odbyła się w języku angielskim, a znajomość tego języka jest konieczna do uczestnictwa w zawodach i w nowoczesnym rynku pracy. Rywalizacja była zacięta, a zwycięzca wygrał o włos. Zwycięzca zostanie także objęty opieką merytoryczną ze strony WorldSkills Poland, co pomoże mu przygotować się do rywalizacji na EuroSkills.

W skład jury weszli: 

  • Rafał Trzaska - ekspert konkurencji „Oprogramowanie IT dla biznesu”, 
  • Szymon Włochowicz – kierownik dostaw i szef działu operacyjnego w firmie HICRON Sp. z o.o., 
  • dr Jacek Lewandowski - dyrektor wrocławskiego kampusu Coventry University.

Zwycięzca będzie w reprezentacji Polski na EuroSkills

Konkurencję wygrała Michalina Kryściak, która na co dzień studiuje rozwiązania cyfrowe i technologiczne (ang. Digital and Techology Solution) na Coventry University we Wrocławiu. To ona dołączy do polskiej reprezentacji na EuroSkills w Gdańsku.

- Rywalizacja była zacięta i dosyć trudna. Najbardziej nam, uczestnikom przeszkadzała presja czasu. Wszyscy chcielibyśmy to zrobić jeszcze lepiej i bardziej dopracować, ale wszyscy zrobiliśmy dobrą robotę i skorzystamy na tym konkursie. Musieliśmy opracować dużą ilość danych w programie, którego wcześniej nie znaliśmy. Uczestnictwo w EuroSkills będzie świetną przygodą. Cieszę się z możliwości poznania osób, które będą mi pomagać w przygotowaniu się i całej prezentacji, która pojedzie do Gdańska. Przede mną dużo pracy, ale mam nadzieje, że będę dobrze reprezentować Polskę i uczelnie - mówi Michalina Kryściak, zwyciężczyni konkurencji „Oprogramowanie IT dla biznesu”.

- Wykonaliście kawał dobrej roboty w tak krótkim czasie, a to jest bardzo duże osiągnięcie. Zrobiliście też bardzo merytoryczne prezentacje. To co wykonaliście to jest to, co pracownicy w firmie HICRON wykonują na co dzień i to nie jest tak, że umiejętności, które zostały zaprezentowane są jakąś abstrakcją. Takie prezentacje, projekty czy rozwiązania IT w naszej firmie konsultanci robią dla naszych klientów – dodaje Szymon Włochowicz z firmy HICRON podczas ogłoszenia wyników

Edukacja branżowa musi odpowiadać na potrzeby rynku pracy

- Coventry University jako uczelnia brytyjska mocno stawia na edukację branżową i na rozwój umiejętności, które pozwalają na prowadzenie odpowiedniej kariery zawodowej. Dlatego współpraca z WorldSkills jest naszym naturalnym elementem w kształceniu studentów. Chcemy promować umiejętności branżowe i dyscypliny naukowe, które mają przełożenie na biznes. Uczelnie bez biznesu nie mogą funkcjonować. Tak samo biznes bez uczelni. Aby móc funkcjonować w biznesie musimy mieć wykwalifikowane kadry. Chcemy, aby programy nauczania były kształtowane przez biznes, bo jest to pewien ekosystem, w którym te dwie gałęzie nie mogą samodzielnie funkcjonować. - mówi dr Jacek Lewandowski, dyrektor wrocławskiego kampusu Coventry University.

Coventry University to brytyjska uczelnia, która jest trzydziestą najlepszą uczelnią wyższą w skali świata. Od 2021 roku ma swój oddział we Wrocławiu. Studenci po skończeniu studiów dostają brytyjskie dyplomy, a nauka odbywa się w tamtejszym systemie.  

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska