Skarby sprzed lat na szkolnym strychu

  Skarby sprzed lat na szkolnym strychu

  Grażyna Szyszka

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Pałacyk, w których działa Technikum nr 6 na Żarkowie odkrywa tajemnice.
  Skarby sprzed lat na szkolnym strychu

  ©Marta Wróblewska

  Urokliwy pałacyk na Żarkowie, który po wojnie stał się siedzibą szkoły rolniczej, a obecnie Technikum nr 6, wciąż kryje tajemnice. Jedną z nich odkryli głogowscy regionaliści, którzy na prośbę dyrektor szkoły oglądali pałacyk.

  Podczas wizyty w szkole członkowie „GROT-u”, czyli Głogowskiego Ruchu Odkrywców Tajemnic, odwiedzili strych i zwrócili uwagę na skrzynię wypełnioną piaskiem. Ciężki, metalowy pojemnik służył szkole w celach przeciwpożarowych. Po dokładniejszych oględzinach okazało się, że jest to pochodząca z końca XIX wieku, wojskowa skrzynia do przewozu karabinów maszynowych.

  - Nawiązałam współpracę ze stowarzyszeniem „GROT”, ponieważ chciałam dowiedzieć się czegoś więcej o historii budynku - wyjaśnia Elżbieta Sawczak, dyrektorka szkoły. - Zachowało się bardzo mało informacji o tym miejscu, więc uznałam, że pomogą nam regionaliści. Okazało się, że było warto.

  Do szkoły z pobliskich koszar na Żarkowie

  Na starej, metalowej skrzyni zachowały się wymalowane litery „V A K”, które według działaczy „GROT-u” oznaczają „V Armee Korps”. Są to oznaczenia jednostki wojskowej stacjonującej w naszym mieście. Wszystko wskazuje na to, że skrzynia trafiła do szkoły z wojskowych koszar z Żarkowa.

  Budynek Technikum nr 6 przy ulicy Folwarcznej to jedyny taki obiekt w mieście. Choć na jego temat nie ma wiele informacji, to ustalono, że pochodzi prawdopodobnie z końcówki XIX wieku. Majątek należał do właściciela pobliskich posiadłości ziemskich oraz cukrowni.

  Zabytkowy pałacyk wciąż urzeka urodą klimatem i przede wszystkim dobrze zachowanymi elementami wyposażenia. - Regionaliści zwrócili nam uwagę na dobrze zachowane, oryginalne schody, poręcze i posadzkę - przyznaje pani dyrektor. - Na drzwiach wejściowych jest nawet krata z inicjałami właściciela budynku. Sam pałacyk stracił nieco na dobudówkach, które stanęły po wojnie, ale jego wnętrze wciąż ma duszę.

  Stare lustro ma ponad 200 lat

  W gabinecie dyrektora na parterze budynku znajduje się jeszcze jeden zabytkowy element wyposażenia. To stare, dobrze zachowane lustro.

  - Nie pochodzi ono co prawda z naszego budynku, ale sądzimy, że jest jeszcze starsze od pałacyku i może mieć nawet ponad 200 lat - wyjaśnia Elżbieta Sawczak. - Kupiła je dla szkoły ówczesna pani dyrektor Teresa Krasek. Przez wiele lat wisiało w głównym holu szkoły, ale dla bezpieczeństwa jest teraz w gabinecie.

  Już niedługo głogowianie będą mogli sami oglądać wojskową skrzynię z Żarkowa. Będzie ona wyeksponowana w bloku koszarowym przy ulicy Szkolnej na starówce.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GROT

  Zgłoś naruszenie treści

  Serdecznie dziękujemy za artykuł. Cieszymy się że mogliśmy pomóc. Chcielibyśmy jednak prosić Panią Redaktor o kontakt w celu autoryzacji tekstu. Zawarte w nim jest kilka informacji które niestety...rozwiń całość

  Serdecznie dziękujemy za artykuł. Cieszymy się że mogliśmy pomóc. Chcielibyśmy jednak prosić Panią Redaktor o kontakt w celu autoryzacji tekstu. Zawarte w nim jest kilka informacji które niestety nie są do końca prawdziwe. Majątek należał do miasta, natomiast dzierżawcą był m.in niejaki kapitan Hermann Pohl. Niestety nie wiemy skąd jest informacja że majątek należał do cukrowni. Spotkaliśmy się z nią, niestety nie znaleźliśmy potwierdzenia w materiałach pisanych.
  Podobnie sami na początku wprowadziliśmy nieświadomie w błąd sugerując że skrzynia mogła być używana do przewozu karabinów maszynowych. Teraz już wiemy trochę więcej - można informacji dowiedzieć się na stronie: http://www.gfh.glogow.pl/viewtopic.php?t=1236.
  Dziękujemy serdecznie za artykuł. Cieszymy się że Tygodnik zajął się zarówno tematem samej skrzyni jak i przeszłości żarkowskiego pałacyku. Pozdrawiamyzwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo