MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Skandal przy rekrutacji do żłobków. Ujazdowski: Pod moim nadzorem taki bałagan oznaczałby dymisje!

Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Wojciech Wojtkielewicz
Pierwszy etap tegorocznej rekrutacji do żłobków zakończył się wielkim zamieszaniem. Około 300 rodziców otrzymało informację, że ich dziecko dostało się do placówki. Niedługo potem przyszła kolejna informacja, tym razem o tym, że dla tych dzieci jednak zabrakło miejsc w żłobku. Rodzice uważają, że to skandal. Kazimierz Michał Ujazdowski, kandydat na prezydenta Wrocławia uważa, że taki bałagan powinien oznaczać dymisje.

Podczas ogłoszenia wyników pierwszego etapu elektronicznej rekrutacji część rodziców została poinformowana o tym, że ich dziecko ma miejsce w żłobku. Radość z tego faktu nie trwała jednak zbyt długo, bowiem zaraz okazało się że dzieci jednak miejsca w placówce nie mają. Miasto tłumaczy, że wszystkiemu winny jest elektroniczny system rekrutacji i błąd aplikacji. System po prostu źle przyporządkował dzieci do grup wiekowych. Rodzice uważają, że to skandal.

Jacek Sutryk, dyrektor departamentu spraw społecznych, który nadzoruje pracę wydziału zdrowia i spraw społecznych we wrocławskim magistracie, który zajmował się rekrutacją do żłobków w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl podkreślał, że zamieszanie związane z wynikami rekrutacji do żłobków jest winą zewnętrznej firmy, która przygotowała elektroniczną aplikację.

- To są od nas rzeczy niezależne. Do pewnego zamieszania jednak doszło, to nie jest nasza wina, ale chcielibyśmy na pewno za to rodziców przeprosić - mówi w piątek Jacek Sutryk. Dyrektor departamentu dodaje jednak, że rekrutacja się jeszcze nie skończyła i miasto wzorem lat ubiegłych przygotowuje na wrzesień dodatkowy konkurs, w wyniku którego powstanie kilkaset dodatkowych miejsc.

Tłumaczenie urzędnika nie przekonało jednak Kazimierza Michała Ujazdowskiego, kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia. Być może dlatego, że sam Jacek Sutryk również powalczy o fotel prezydenta Wrocławia. Ujazdowski w oficjalnym komentarzu nie szczędzi jednał słów krytyki pod adresem Jacka Sutryka.

- Pierwszym obowiązkiem dyrektora Jacka Sutryka nie jest kampania, a wytłumaczenie się z rokrocznych zaniedbań i wzięcie odpowiedzialności za swój departament. W urzędzie pod moim nadzorem taki bałagan oznaczałby dymisję. Czy dziś zostaną wyciągnięte wnioski? - zastanawia się Ujazdowski.

Działania wrocławskiego magistratu, a dokładniej Jacka Sutryka, w sprawie rekrutacji do żłobków krytykuje również Tomasz Owczarek, lider Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego. Owczarek napisał nawet list otwarty do Jacka Sutryka.

- Proszę, aby postąpił Pan uczciwe wobec wrocławian i najprawdopodobniej swoich przyszłych wyborców. Skoro nie daje Pan rady sprawnie zarządzać Departamentem Spraw Społecznych, gdyż najwidoczniej jest Pan obciążony zbyt wieloma obowiązkami związanymi z Pana autopromocją, to niech do czasu wyborów samorządowych, postąpi Pan uczciwe wobec wrocławian i po prostu uda się na urlop, bądź zrezygnuje na ten czas z piastowania funkcji w Urzędzie Miasta. A jeśli uważa Pan, że jest to zbyt wygórowana prośba, to proszę rozważyć, iż może Pan odmówić swoim PR-owcom, gdyż nie jest Pan niezastąpiony i jest w Urzędzie Miejskim wiele znakomitych osobistości, które godnie mogłyby reprezentować Pana Prezydenta Rafała Dutkiewicza przy wielu różnych okazjach. Szczególnie tych, które w żaden sposób nie są powiązane z Departamentem Spraw Społecznych, ani Pana dotychczasowymi kompetencjami - pisze Owczarek.

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, które jest autorem aplikacji napisało oświadczenie, w którym przyznaje się do błędu.

- Na usunięcie błędu potrzebowaliśmy pięciu godzin od momentu zgłoszenia nieprawidłowości. Obecnie pozostajemy z Państwem w ścisłym kontakcie, aby pomóc w wyjaśnianiu dalszych ewentualnych wątpliwości - czytamy w oświadczeniu firmy, która przeprosiła za problemy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska