Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siatkówka. Światowa federacja zmieniła przepisy - nie można dotknąć siatki

Jakub Guder
fot. Polskapresse
Światowa federacja zmieniła zasady siatkówki. Wracamy do przepisów, w których zawodnik w żadnym miejscu nie może dotknąć siatki

Światowa Federacja Siatkówki (FIVB) jest po kongresie we włoskim Cagliari. Postanowień i zmian było sporo. Zaczynając od tych w przepisach.

Wraca zasada, że siatkarz w żadnym momencie nie będzie mógł dotknąć siatki. Teraz nie może tylko zahaczyć o górną taśmę. W innym przypadku - jeśli nie wpływa to na przebieg gry - jest to możliwe.

- Uważam, że powrót do tej starej wersji przepisu jest słuszny - mówi były siatkarz i trener m.in. Gwardii Wrocław Maciej Jarosz. - W wersji, która obowiązuje teraz, dotykanie siatki groziło kontuzjami. Zawodnicy stali bliżej siatki, mogli ją zahaczyć, albo unikali przekroczenia linii, przytrzymując się siatki - dodaje Jarosz.

Inną zmianą jest to, że w meczach może być mniej przerw technicznych, ale też tych na żądanie, chociaż ten zapis brzmi dość enigmatycznie, bo wszystko będzie zależało od decyzji organizatorów. "Zmniejszenie liczby przerw może nastąpić w konkretnych zawodach, w ramach ustaleń sponsorskich, marketingowych i telewizyjnych" - informuje Polski Związek Piłki Siatkowej na swojej stronie. Ta zmiana dotyczy jedynie oficjalnych rozgrywek seniorskich pod szyldem FIVB.
- Przerwy techniczne w meczu pojawiły się jako znak czasu i wymóg telewizji. Skoro są już od tylu lat, to mogą już zostać - zauważa Maciej Jarosz. Przypomnijmy, że w niższych ligach często ich nie ma.

Ciekawym zapisem jest też to, że wyłapany błąd rotacji (przejścia) musi być ukarany nie tylko stratą punktu, ale sekretarz zawodów powinien też ustalić, w którym momencie do niego doszło, a "wszystkie punkty zdobyte po nim przez zespół popełniający błąd muszą zostać anulowane".

Włoski kongres ustalił też kilka spraw, jeśli chodzi o rozgrywki międzynarodowe w przyszłym roku. Finał II dywizji World Grand Prix siatkarek na przełomie lipca i sierpnia 2015 ponownie zorganizuje Polska, która wcześniej w ramach tych rozgrywek zagra w dwóch turniejach: od 3 do 7 lipca z Portoryko (gospodarz), Bułgarią i Kanadą oraz od 10 do 12 lipca z Argentyną (gospodarz), Holandią i ponownie Kanadą. Zwycięzca II dywizji w 2016 roku będzie grał w I. Finał WGP 2015 zorganizuje amerykańskie miasto Omaha.

Aż 32 drużyny zagrają w Lidze Światowej - to rekord tych rozgrywek. Poszerzono znacząco III dywizję. Nowymi drużynami będą Egipt, Kazachstan, Grecja i Czarnogóra. Polacy w grupie B I dywizji zagrają z Rosją, USA i Iranem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska