Siatkówka - Liga Narodów. Sygnał ostrzegawczy dla Polaków

Zuzanna Kuczyńska
Polscy siatkarze po wycieczce dookoła świata zakwalifikowali się do Final Six Ligi Narodów w Lille. W grupie B czekały na nich Rosja i Stany Zjednoczone. Oba spotkania nie były najlepsze w wykonaniu biało-czerwonych. W dwóch meczach zdołali wygrać tylko jednego seta.

Starcie z Rosją od początku nie układało się po myśli zawodników Vitala Heynena. Rywale dysponowali silną zagrywką, co skutecznie wybijało Polaków z rytmu. W ataku błyszczał Bartosz Kurek, który zdobył aż 21 punktów. W trzecim secie obraz polskiej gry nieco się zmienił. Poprawiło się przyję cie i skuteczność na skrzydłach. Jeden wygrany set okazał się wszystkim, na co było stać polskich siatkarzy w pojedynku z Rosjanami.

Drugim grupowym rywalem Polaków byli Amerykanie na czele z Matthew Andersonem. Zaczęliśmy od dobrego przyjęcia i skutecznej asekuracji bloku, jednak brakowało skuteczności w ataku. Pierwszy przegrany set podciął skrzydła biało-czerwonym. W drugiej partii Amerykanie zdecydowanie dominowali, odbierając Polakom nadzieję na zwycięstwo w tym spotkaniu. Ostatecznie przegraliśmy 0:3. Porażki oczywiście zamknęły nam drogę do półfinałów Ligi Narodów.

- Według mnie USA to na ten moment najsilniejszy zespół. W pierwszym secie graliśmy mądrze, potem zabrakło koncentracji w ataku. Jeśli chodzi o cały turniej, jestem bardzo zadowolony. Przetestowałem wielu zawodników. Przez ten czas budowaliśmy doświadczenie i ducha drużyny. To niezwykle ważne przed mistrzostwami świata - mówił przed kamerami Polsatu Sport Vital Heynen, trener polskiej reprezentacji.

Po powrocie do kraju, Belg ogłosił kadrę na zgrupowanie przed wrześniowymi mistrzostwami świata. Obóz rozpocznie się 29 lipca w Zakopanem. Wśród powołanych zabrakło kontuzjowanego Mateusza Miki. Przyjmujący gdańskich lwów boryka się z poważnym urazem kolana. Dużą niespodzianką jest pojawienie się Tomasza Fornala. 21-letni przyjmujący na co dzień reprezentuje barwy Czeradu Czarnych Radom. W Zakopanem będzie niejako rezerwowym. Zgrupowanie potrwa do 8 sierpnia.