Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Setki ułatwień i nowe ulgi dla przedsiębiorcy

Ewa Łabno
Konstytucja Biznesu wprowadza kilka ważnych, podstawowych zasad, których respektowania przedsiębiorcy mogą i powinni domagać się od instytucji i urzędów.
Konstytucja Biznesu wprowadza kilka ważnych, podstawowych zasad, których respektowania przedsiębiorcy mogą i powinni domagać się od instytucji i urzędów. Ewa Łabno
Konstytucja Biznesu, Mały ZUS, sukcesja firm jednoosobowych, prowadzenie drobnej działalności bez rejestracji i inne ułatwienia dla firm to tematy, o których obecni i przyszli przedsiębiorcy rozmawiali we Wrocławiu z ekspertami z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

- Organizując cykl konferencji „Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany” chcemy zapoznać przedsiębiorców z informacjami na temat gruntownej reformy prawa gospodarczego w Polsce, choćby zmian, jakie przynosi Konstytucja Biznesu - mówiła Wioletta Urbańska, Rzecznik Funduszy Europejskich w PARP.

Urbańska podkreślała, że Konstytucja Biznesu obowiązuje od roku, a już widać jej pozytywne efekty. - Polacy coraz chętniej zakładają swoje biznesy: obecnie do CEIDG wpływa dziennie prawie 900 wniosków o założenie działalności gospodarczej - dodała Wioletta Urbańska.

- Konstytucja Biznesu wprowadza kilka ważnych, podstawowych zasad, których respektowania przedsiębiorcy mogą i powinni domagać się od instytucji i urzędów. Choćby tę, że co nie jest prawem zabronione jest dozwolone, do tego domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, równe traktowanie firm, rozstrzyganie wątpliwości prawnych na korzyść przedsiębiorcy i pewność prawa - wyliczał Mateusz Marciniak, ekspert Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, który opowiadał w piątek 24 maja dolnośląskim przedsiębiorcom o pakiecie zmian dla firm.

Co to znaczy pewność pra-wa? - To, że analogiczne sprawy powinny być załatwiane przez instytucje publiczne w taki sam sposób. To także objaśnienia prawne pisane przez urzędników prostym językiem, wyjaśnienia skomplikowanych przepisów i interpretacje wydawane przez urzędy z własnej inicjatywny lub na wniosek rzecznika MŚP - wyjaśniał Mateusz Marciniak.

Kolejna zmiana to możliwość prowadzenia działalności gospodarczej bez jej rejestrowania. Warunkiem jest to, że nasze przychody w żadnym miesiącu nie przekroczą 50 procent minimalnego wynagrodzenia oraz że przez ostatnich 60 miesięcy nie mieliśmy swojej firmy. Nie możemy też prowadzić działalności na rzecz byłego pracodawcy. - Jeśli spełnimy te warunki, prowadząc firmę nie potrzebujemy numerów NIP czy REGON, nie musimy płacić składek ZUS ani podatku VAT. Wystarczy prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży, czyli informacji o tym, jakie łącznie przychody mieliśmy danego dnia - mówił Mateusz Marciniak.

Przedsiębiorcy podczas wrocławskiej konferencji mogli też poznać możliwości zdobycia wsparcia na prowadzenie swojej działalności i warunków, jakie muszą spełnić, by móc liczyć na preferencyjne kredyty.

Obecni na konferencji eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r. BGK - polski bank rozwoju - kompleksowo wspiera przedsiębiorców z woj. dolnośląskiego. BGK we współpracy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi tworzy ekosystem instytucji finansowych dla rozwoju przedsiębiorstw - i tych małych, i tych największych. Do zaoferowania ma między innymi gwarancje de minimis, jeden z najpopularniejszych programów w skali całego kraju. Z badania przeprowadzonego przez BGK wynika, że aż 54 proc. przedsiębiorstw miałoby ograniczony dostęp do finansowania, gdyby nie skorzystało z tego instrumentu.

Uczestnicy mogli też dowiedzieć się, jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe. - Czyli dobrowolny system długoterminowego oszczędzania z wypłatą środków po sześćdziesiątym roku życia - precyzował Mateusz Kozłowski, ekspert z Polskiego Funduszu Rozwoju. - Dla przeciętnego Kowalskiego jest to możliwość zyskania dodatkowych środków obok emerytury. Ma to zapewnić bezpieczeństwo finansowe na jesień naszego życia - dodaje Kozłowski.

Więcej informacji można znaleźć na: biznes.gov.pl oraz na stronie konferencji : prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Setki ułatwień i nowe ulgi dla przedsiębiorcy - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska