Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miejskiej Wrocławia. Apel o pokój na Ukrainie, ale także kwestia toalet i seksualności w szkołach

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
W zdalnym trybie obradowania - korespondencyjnie z debatą hybrydową, odbyła się lutowa sesja Rady Miejskiej Wrocławia.
W zdalnym trybie obradowania - korespondencyjnie z debatą hybrydową, odbyła się lutowa sesja Rady Miejskiej Wrocławia. Arch. JK
W zdalnym trybie obradowania - korespondencyjnie z debatą hybrydową, odbyła się lutowa sesja Rady Miejskiej Wrocławia. Posiedzenie radnych zdominowała sytuacja na Ukrainie i rosyjski atak na to państwo, który nastąpił w czwartek (24.12) o 6.00 czasu polskiego.

Rozpoczynając obrady, radni uczcili minutą ciszy pierwsze ofiary wojny, a także przyjęli jednogłośnie apel o pokój na Ukrainie, który przygotowali już kilka dni wcześniej - w obliczu nadchodzących wydarzeń. W czwartkowy poranek szybko przeredagowano jego treść, odnosząc się bezpośrednio do: „...jawnego wkroczenia rosyjskich sił zbrojnych na teren Ukrainy.”

W dalszej części Apelu o Pokój, który przedłożyli na Sesji Radni Klubu Jacka Sutryka - Wrocław Wspólna Sprawa, czytamy o wyrażonej solidarności ze wszystkimi mieszkańcami Ukrainy, a szczególnie partnerskiego z Wrocławiem miasta Lwowa. „Potępiamy działania Rosji i z całą mocą apelujemy do społeczności międzynarodowej o skuteczną presję na Rosję dla zatrzymania prowadzonej przez nią wojny” – dodali na zakończenie, konkludując przygotowany apel hasłem: „Wojna niczego nie rozwiązuje, a wszystko niszczy”. Podkreślili także, że spoglądają na zaistniałą sytuację jako mieszkańcy miasta wyjątkowo tragicznie doświadczonego skutkami II wojny światowej. W samo południe radni udali się na wrocławski Rynek, gdzie przy asyście Straży Miejskiej wciągnięto na maszt ukraińską flagę i odegrano hymn naszych wschodnich sąsiadów.

Kontynuując obrady, radni podjęli uchwały dotyczące doraźnych zmian w budżecie miasta na 2022 r., zajęli się sprawą przyjęcia od Ministra Edukacji i Nauki zadań z zakresu administracji rządowej, wynikających z programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” i podjęli decyzję o przystąpieniu Gminy Wrocław do Stowarzyszenia Wrocławska Organizacja Turystyczna.

Istotnym punktem sesji była decyzja o zmianie opłaty za pobyt we Wrocławskim Ośrodku Pomocy Osobom Nietrzeźwym i jednocześnie uchwalenie Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii i uzależnieniom behawioralnym dla miasta Wrocławia na lata 2022-2025. Już wkrótce za pobyt we wrocławskim Dziale Izby Wytrzeźwień trzeba będzie zapłacić 343,54 zł, a radni przyjęli tę uchwałę niemal jednogłośnie.

Wiele emocji wzbudziła dyskusja nad uchwałą dotyczącą założeń i kierunków działań w zakresie polityki zdrowotnej w latach 2022-2026. - Poprzednia uchwała liczyła sobie ponad 50 stron i kwestie seksualizacji były zawarte w dwóch zdaniach, a teraz ten dokument liczy ponad 300 stron, a seksualność przez wszystkie przypadki odmieniana jest ponad 160 razy, co wspólnie z kolegami policzyliśmy – mówi nam Andrzej Kilijanek, radny Klubu Prawo i Sprawiedliwość. - W momencie, kiedy zacząłem cytować dokument z poprzedniej perspektywy finansowej, referująca uchwałę p. dyr. Joanna Nyczak (Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych – dop. red.) oskarżyła mnie o stygmatyzowanie pewnych grup społecznych, czy mniejszości seksualnych. Kiedy zażądałem przeprosin, przewodniczący Rady przerwał sesję i w jego gabinecie wyjaśniliśmy sobie wszystkie nieporozumienia, a p. Nyczak przyznała, że jej słowa były dla mnie krzywdzące, za co mnie przeprosiła. Dzisiaj trzeba jasno powiedzieć, że ten dokument całkowicie zmienił swój charakter – kiedyś zawierał kwestie czysto zdrowotne, a obecnie zawiera dużo kwestii seksualnych i uświadamiania o seksualności uczniów wrocławskich szkół – dodał radny Kilijanek.

Nad uchwałą głosowało 36 radnych, głos za oddało 28 (radni Klubu Jacka Sutryka - Wrocław Wspólna Sprawa i Klubu Nowa Nadzieja), wstrzymał się jeden (Klub Prawo i Sprawiedliwość), a przeciw było siedmiu (także Klub PiS). - Co do zasady w tym dokumencie jest wiele potrzebnych kwestii, ale dla mnie nad wyraz wyeksponowana kwestia seksualizacji dzieci jest nie do przyjęcia i nie mogłem go poprzeć, bo czułbym się z tym bardzo niedobrze – co także powiedziałem p. dyr. Nyczak. Te tematy w żaden sposób nie znajdują swojego odzwierciedlenia w programie nauczania przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i spodziewam się, że próby realizowania go przez NGOsy w szkołach, po wprowadzeniu ustawy powszechnie nazywanej „Lex Czarnek”, pozwolą bronić dzieci przed takimi pokusami. Rodzice zyskają narzędzie, dzięki któremu będą mogli o tym decydować. – dodaje na koniec radny Klubu PiS.

Zgodnie ze złożoną wcześniej obietnicą radni Klubu Nowa Nadzieja podjęli temat kilku tysięcy toalet znajdujących się na półpiętrach budynków należących do gminy Wrocław i przedłożyli autorskie zmiany do uchwały w sprawie „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Wrocław na lata 2020 – 2025”. Sprawę referował Piotr Uhle, przewodniczący Klubu, argumentując że: „...taka sytuacja w ponad milionowej aglomeracji w trzeciej dekadzie XXI w. jest czymś niewyobrażalnym".

Radni Nowej Nadziei zaproponowali, aby środki niezbędne do zażegnania tego problemu pozyskać częściowo z budżetu jakie przeznacza prezydent Jacek Sutryk i Urząd Miasta na swoją promocję oraz skutecznie wykorzystać te, jakie miasto przeznacza już na remont zaniedbanych kamienic. „Przyjęcie uchwały wywoła pozytywne skutki społeczne polegające na poprawie standardu mieszkaniowego lokatorów” – napisali za końcu uzasadnienia radni. Jednak uchwała została odrzucona. Przeciw głosowało 19 radnych rządzącej miastem koalicji Klubu Jacka Sutryka - Wrocław Wspólna Sprawa. Jeden radny wstrzymał się od głosu (PiS) a za było 16 (cały Klub Nowa Nadzieja i 7 radnych Klubu PiS).

Radni uchwalili także zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie ulicy Biskupiej; ulicy Sowiej; ulicy Stefana Jaracza i Mostu Warszawskiego; ulic Kępińskiej, Kamieńskiego i Torowej oraz ulic Grochowej, Icchaka Lejba Pereca, Żelaznej i Jemiołowej. Nadali też nazwy nowym ulicom na terenie Wrocławia.

Na zakończenie sesji, przewodniczący Rady poinformował, że Fundacja Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska im. św. Jadwigi pod patronatem prezydenta Wrocławia i Rady Miejskiej Wrocławia zorganizuje zbiórkę żywności i środków czystości dla mieszkańców miasta partnerskiego Lwowa. Czwartkowe posiedzenie odbyło się z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowej ONZ, którzy także okazali wsparcie Ukrainie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska