Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sępolno: Zgoda konserwatora na parkingi na ogródkach

re
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
Jest zgoda konserwatora zabytków, by część przydomowych ogródków na Sępolnie zamienić w parkingi. Konserwator stawia jednak warunki: ogródki mogą zostać zmniejszone najwyżej o pięć metrów, nawierzchnia musi być ażurowa (tak by między kostką mogła rosnąć trawa), a inwestycję na danej ulicy musi w całości realizować jeden inwestor i jeden wykonawca.

Załączone pliki:

Nowe wytyczne konserwatora dotyczą tylko południowej części osiedla - ulic Becka, Kasprzaka, Okrzei, Nulla i Potebni.

Przeznaczenie części przydomowych ogródków na parkingi to jeden z pomysłów na rozwiązanie problemu parkowania na osiedlu, jaki pojawił się podczas zarządzonych przez miasto konsultacji społecznych. Urzędnicy właśnie opublikowali raport z tych konsultacji. To właśnie parkingi na ogródkach najczęściej proponowali mieszkańcy.
Po konsultacjach zdecydowano, że to do mieszkańców poszczególnych ulic będzie należała inicjatywa zmiany organizacji ruchu i uporządkowania sposobu parkowania.

Nie będzie jednak możliwości dalszego parkowania na zorganizowanych samodzielnie przez mieszkańców podjazdach na terenach ogródków. - Nie ma możliwości legalizacji zjawiska budowy miejsc postojowych w obecnej formie lub
wstrzymywania egzekucji zapisów umownych. Jedyną procedurą pozwalającą utworzyć miejsca postojowe w przedogródkach jest przygotowanie projektu zgodnego z wytycznymi konserwatorskimi i realizacja inwestycji w całości dla danej ulicy lub kwartału - czytamy w raporcie opublikowanym przez urząd miejski.
Zobacz też: Będą kary pieniężne za wiaty na Sępolnie

Urzędnicy rekomendują trzy swoje rozwiązania, wszystkie zakładają wprowadzenie ruchu jednokierunkowego i strefy zamieszkania (ograniczenie prędkości do 20 km/h, pierwszeństwo ruchu pieszego i parkowanie tylko w wyznaczonych miejscach).

1) Parkowanie po jednej stronie ulicy na chodniku, a po drugiej stronie na części chodnika i jezdni

2) Parkowanie na chodniku tylko po jednej stronie jezdni

3) Parkowanie po obu stronach jezdni na chodnikach, piesi poruszają się chodnikiem (ale mają na nim pierwszeństwo przed samochodami).

Miasto dopuszcza też zagospodarowania na parkingi części ogródków, bo takie pomysły pojawiały się podczas konsultacji. Inwestycja musi być jednak zgodna z wytycznymi konserwatora zabytków. W budżecie nie ma na razie pieniędzy na takie przedsięwzięcie, ale może ono zostać sfinansowane np. w ramach budżetu obywatelskiego.

Wytyczne konserwatora zabytków (kliknij by otworzyć plik pdf)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska