Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senat na krótko wstrzyma prace nad ustawą dyscyplinującą sędziów. Marszałek Grodzki odpowiedział na list Komisji Europejskiej

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
K.Dobuszynski/ Polska Press
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki jako jedyny z adresatów odpowiedział na list wiceszefowej Komisji Europejskiej Viery Jourovej w sprawie uchwalonej w piątek przez Sejm tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów. „Senat RP należycie rozważy wszystkie projekty aktów prawnych, które mogą zagrozić praworządności w Polsce i polskiemu sądownictwu” - przekonuje Grodzki. Z kolei prezydent Andrzej Duda ocenił, że „ta ustawa jest niezbędna”.

„Uważam za swój obowiązek czuwać nad prawidłowym przebiegiem procesu legislacyjnego w Senacie” - napisał na Twitterze marszałek Senatu Tomasz Grodzki (Koalicja Obywatelska), gdzie opublikował swoją odpowiedź na list wiceszefowej Komisji Europejskiej.

Marszałek podkreślił, że Senat ma 30 dni na przeprowadzenie prac nad projektem. Zapewnił też, że izba wyższa wykorzysta w pracy wszelkie możliwe środki legislacyjne oraz przeprowadzi konsultacje, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. „Dlatego też uważam za swój obowiązek, aby pilnować prawidłowego kursu procesów legislacyjnych w Senacie, które obejmą również odpowiednie konsultacje z zainteresowanymi stronami, zarówno polskimi, jak i międzynarodowymi” - podsumował.

W niedzielę wieczorem Grodzki miał wygłosić w TVP orędzie - już drugie w tej kadencji.

Odpowiedź na list Jourovej ma przygotować także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Spytam ją, czy ona wie, jak powoływani są sędziowie w jej kraju. Czy ona wie, że w Czechach nie ma rady sądownictwa; czy ona wie, że w Czechach to minister sprawiedliwości przekazuje wniosek o powołanie sędziego - a nie rada sądownictwa, jak w Polsce - zatwierdzony wcześniej przez rząd czeski - przekonywał minister Zbigniew Ziobro.

Tuż przed piątkowym głosowaniem ustawy dyscyplinującej ujawniono list wiceszefowej Komisji Europejskiej Viery Jourovej, która zaapelowała o przerwanie prac nad ustawą „do czasu przeprowadzenia szerszych konsultacji krajowych i międzynarodowych”. List trafił do do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

Jourova napisała, że „każde nowe prawodawstwo musi być zgodne z porządkiem prawnym Unii Europejskiej” i że „nie powinno prowadzić do dalszych naruszeń zasady praworządności w Polsce”. „Zastrzeżenia Komisji wynikają z zasady rządów prawa zawartej w europejskich traktatach interpretowanych przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Państwa członkowskie oraz unijne instytucje mają obowiązek bronić praworządności i mają wspólny interes w tym, by sprawnie rozwiązywać związane z nią problemy” - napisała przedstawicielka KE.

Prawo i Sprawiedliwość, nie zważając na głosy krytyki ze strony sędziów i opozycji, przegłosowało w piątek ustawę, której celem jest dalsza reforma wymiaru sprawiedliwości. Głosowanie poprzedziły ekspresowe i burzliwe prace w komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Teraz ustawą zajmie się Senat, który najpewniej ją odrzuci, a następnie ponownie Sejm. Później trafi na biurko prezydenta. Wszystko wskazuje na to, że prezydent Andrzej Duda ją podpisze.

- Ta ustawa jest potrzebna - ocenił w rozmowie z TVP Info prezydent Andrzej Duda. - Ja bym nawet powiedział, że jest niezbędna - zwłaszcza wobec tych orzeczeń i wypowiedzi, które ostatnio pojawiały w przestrzeni niestety publicznej, także i medialnej, ze strony sędziów, gdzie kompletnie wypaczano istotę tego, co orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nadinterpretowując najdelikatniej mówiąc treść tego wyroku, pomijając bardzo istotne jego treści. A jednocześnie, próbując de facto wprowadzić anarchię w kraju, coś, z czym absolutnie zgodzić się nie można. Każdy rozsądnie patrzący na to obywatel powie stop takiemu działaniu. I stąd między innymi są te rozwiązania, które zresztą w większości są rozwiązaniami zaczerpniętymi z prawodawstwa innych krajów Unii Europejskiej - przekonywał prezydent Duda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Senat na krótko wstrzyma prace nad ustawą dyscyplinującą sędziów. Marszałek Grodzki odpowiedział na list Komisji Europejskiej - Portal i.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska