Seks astralny i szklanka z Polską - wywiad z Grabażem

  Seks astralny i szklanka z Polską - wywiad z Grabażem

  Jacek Antczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Z Krzysztofem Grabażem Grabowskim, poetą rocka, liderem zespołów Pidżama Porno i Strachy na Lachy rozmawia Jacek Antczak
  Seks astralny i szklanka z Polską - wywiad z Grabażem

  ©Sławomir Nakonieczny

  W swojej autobiografii "Gościu", która właśnie trafiła do księgarń, mówisz Krzysztofowi Gajdzie, że pracujesz w najfajniejszym zawodzie świata. Ale jak byś określił ten zawód: poeta, artysta, muzyk, a może outsider lub buntownik?
  Jestem po prostu człowiekiem, który pisze piosenki i czasami stara się je śpiewać. Moment gdy się pisze piosenkę i jestem zadowolony z efektu, jest lepszy niż megaastralny, kosmiczny sex.

  A potem jest "drugi raz", czyli konfrontacja tego orgazmu z fanami podczas koncertu? Fantastycznie w "Auto-bio-grabażu" opowiadasz, jak ścigałeś się z Kazikiem, jeśli chodzi o długość... koncertu.
  Ale od razu wymiękłem w tej konkurencji. Kazo jest niezniszczalny.

  A najdłuższy koncert w Twoim życiu?
  Doszło do niego we Wrocławiu, gdy właśnie Kazik był gościem na urodzinach Pidżamy. Graliśmy 40 kawałków, prawie 4 godziny. To nie najgorszy wynik, bo Kult w rekordowym secie zagrał sześćdziesiąt. Ale byliśmy trochę młodsi, mieliśmy więcej zdrowia. W książce jest akurat zdjęcie z tego koncertu.

  Niedawno, w sierpniu, trafiłeś w kolejne legendarne miejsce Wrocławia, do zajezdni przy Grabiszyńskiej. Strachy były jednym z bohaterów koncertu z okazji 30-lecia powstania Solidarności. Jak się czułeś podczas tego występu i nie chodzi mi o to, że było zimno i lał deszcz...
  Wrocław nie bez powodu często pojawia się w mojej autobiografii. Mój dziadek, Edmund Sachnowski, pracował 30 lat w Hutmenie. Był rodowitym warszawiakiem, ale po wojnie, gdy wracał z niewoli, to wysiadł z na stacji Wrocław i tu się osiedlił. Moja mama jest wrocławianką. Był plan, żebym zamieszkał we Wrocławiu, miałem tu narzeczoną, ale widać los chciał inaczej. Urodziłem się w Poznaniu, 19 lat mieszkałem w Pile, od 26 lat znów jestem Poznaniakiem.

  A wracając do koncertu czułeś, że 30 lat temu, gdy ty miałeś 15 lat, walczyło się o to by tak wyglądała Polska?
  Moment, w jakim teraz jesteśmy został nam dany przez historię i jest absolutnym cudem. Ale hurraoptymistą nie jestem. Z jednej strony możemy powiedzieć, że od tego czasu zrobiliśmy jako społeczeństwo i naród bardzo dużo, ale z drugiej wiele szans przechodzi nam między palcami. Uważam, że symboliczna szklanka jest do połowy pusta, ale nie zapominam o płynie, który się w niej pojawił. Natomiast jeżeli porównam sobie te szklanki, czyli Polskę z roku 1980 i 2010, to różnica bije po oczach. Nawet ślepy wyczuje, że w tej obecnej szklance jest znacznie więcej wody, niż wtedy.

  Ale biorąc pod uwagę "Dodekafonię" i że "żyjesz w kraju, w którym wciąż ktoś cię robi w chuja" to, widać, wciąż jesteś "chory na Polskę" i masz z nią poważny problem.
  Tak, Polska jest moim przekleństwem. Bo nie mogę i nie chcę mieszkać gdzie indziej Jeśli chodzi o moje wnętrze jestem absolutnie prawdziwym Polakiem.
  1 3 4 5 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Uwagi

  Sylwia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 57 / 69

  Panie dziennikarzu proszę zatrudnić korektora. koniecznie. Dziękuję.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo