Sejm zignorował obywateli

  Sejm zignorował obywateli

  Hanna Wieczorek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Stowarzyszenie na rzecz Zmiany Systemu Wyborczego - Jednomandatowe Okregi Wyborcze złożyło do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Wystosowało także skargę do Trybunału w Strasburgu. W obu przypadkach chodzi o tę samą sprawę.
  Prof. Jerzy Przystawa walczy o zmianę ordynacji

  Prof. Jerzy Przystawa walczy o zmianę ordynacji ©fot. magda kołodzińska

  Stowarzyszenie zarzuca Sejmowi, że zignorował i nie rozpatrzył wniosku o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego, który poparło ok. 750 tys. obywateli RP. Sprawa zaczęła się w 2005 roku, kiedy członkowie Stowarzyszenia złożyli w Sejmie wniosek o referendum. Prawie 750 tys. obywateli RP poparło pomysł, by w referendum zapytać Polaków, czy chcą likwidacji Senatu, zmniejszenia liczby posłów z 460 do 230, zniesienia immunitetu parlamentarnego oraz wprowadzenia jednomandatowych okregów wyborczych w wyborach do Sejmu.

  Wniosek został złożony w parlamencie i słuch po nim zaginął. Nigdy nie został rozpatrzony, nie poddano go pod głosowanie. Stowarzyszenie twierdzi, że obowiązek taki nakłada art. 63 ust. 1 ustawy o referendum ogólnokrajowym.

  Sprawa wyjaśniła się dopiero po pięciu latach, wiosną ubiegłego roku. Wtedy właśnie TVN wyemitował film "Władcy marionetek", w którym znalazła się informacja, że wykazy podpisów osób, które poparły referendum, nieodwracalnie zniszczono. Kancelaria Sejmu potwierdziła, że wykazy podpisów zostały wydzielone do zniszczenia. Stowarzyszenie natychmiast złożyło zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

  - Nasza skarga krąży obecnie od prokuratury do prokuratury - mówi prof. Jerzy Przystawa, prezes zarządu Stowarzyszenia na rzecz Zmiany Systemu Wyborczego - Jednomandatowe Okregi Wyborcze. - Rzecz polega na tym, że prokuratorzy odmawiają wszczęcia postępowania, ale nie uzasadniają swojej decyzji. I my składamy zażalenie na fakt, że nie mamy uzasadnienia tej odmowy. W tej chwili kolejny prokurator odmówił wszczęcia postępowania i poinformował nas, że przesłał nasze zażalenie do sądu rejonowego w Warszawie.

  Prof. Jerzy Przystawa nie wierzy, że sąd rozstrzygnie sprawę po myśli Stowarzyszenia. - Racja jest po naszej stronie, skarga była zasadna. Jednak wiemy, gdzie żyjemy, zdajemy sobie sprawę, że w Rzeczypospolitej wymiar sprawiedliwości jest najgorzej funkcjonującą instytucją państwa - podkreśla.

  Dodaje jednak, że ani on, ani jego koledzy ze Stowarzyszenia nie zamierzają rezygnować z walki o jednomandatowe okręgi wyborcze. Bo są one szansą dla ludzi, którzy nie chcą się wiązać z żadną partią.

  - W Polsce jesteśmy wszyscy w sytuacji chłopów pańszczyźnianych - mówi prof. Przystawa. - Nie mamy prawa kandydowania do Sejmu. To znaczy, że jest jakaś szlachta mająca przywileje i jest prawie 40-milionowe pospólstwo, które tego prawa nie ma. Uważamy, że to straszliwy gwałt.


  Czy jesteś za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych? Komentuj!

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (32)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  feudalizm uniwersytecki

  RomanCe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ludobójstwo na naukowcu.http://folwarkuwr.wordpress.com/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Śp Jerzy Przystawa

  Czesław Jezierski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 38 / 34

  Cześć Pamięci szlachetnemu i bezkompromisowemu, wielkiemu duchem Patriocie Jerzemu Przystawie. Niech młodzi kontynuują dzieło, które zaczął.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jednomandatowe okręgi wyborcze

  Czesław Jezierski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 52 / 40

  Poparłem i nadal popieram wniosek oreferendum. Walczmy,to się należy Śp Jerzemu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Leg Lengthening Surgical procedure Isn't The best choice

  badyabepleCal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 36

  Under can be a couple of explanations why you need to preserve absent from shoe lifts even though you would like to expand taller.The PriceThe initial point that pops into head may be the price of...rozwiń całość

  Under can be a couple of explanations why you need to preserve absent from shoe lifts even though you would like to expand taller.The PriceThe initial point that pops into head may be the price of the surgical procedure. You will be splashing a whole load of money on a procedure that is going to produce you several inches taller. Several of you could possibly be totally very good using this type of if cash is not an issue to suit your needs but when you might be fiscally challenged then this may not be the top issue for you to go through only for individuals few inches specially when you'll find likely to become plenty of hazards concerned as well that are explained in the up coming position beneath.

  shoe lifts inserts
  http://www.free-nds.comuf.com/showthread.php?tid=6743&pid=13451 zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ordynacja jednomandatowa

  eustachy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 61 / 52

  Należy walczyć w sądzie, a jednocześnie zbierać po raz drugi podpisy. Trzeba gangowi utrzeć nosa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ordynacja jednomandatowa

  emeryt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 60 / 59

  jak najszybciej trzeba wprowadzic okręgi i eliminować przekrętów partyjnych dbających tylko o własne prywatne interesy i włażących w tyłek kościołowi katolickiemu-wyznawcy mamony.!!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poparcie

  Genek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 54 / 58

  Dopóki nie będzie okręgów jednomandatowych Ja i moja rodzina nie pójdzie na żadne wybory. NIE CHCEMY GŁOSOWAĆ NA OSZUSTÓW!!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poparcie

  laki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 29

  Tez popieram wyp.. ich od koryta hipokrytow jeb...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  popieram jow

  qwert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 26

  elita III RP lekceważy obywateli

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oddaj Nieważny głos

  irek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 20

  To jest miód na moje serce. Od dawna proszę wszystkich znajomych, aby w ramach protestu poszli oddać nieważny głos w wyborach. Jezeli Parlament i Wymiar Sprawiedliwości nas ignorują a Strasburg...rozwiń całość

  To jest miód na moje serce. Od dawna proszę wszystkich znajomych, aby w ramach protestu poszli oddać nieważny głos w wyborach. Jezeli Parlament i Wymiar Sprawiedliwości nas ignorują a Strasburg jest daleko, to tylko taka forma protestu (po za rewolucją) może unaocznić światu, że obecny system wyborczy się nie sprawdza zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo