Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm, senat, pisanie książek... Oto plany rywali Rafała Dutkiewicza

Malwina Gadawa
Sprawdziliśmy, jakie plany mają kontrkandydaci Rafała Dutkiewicza w wyborach na prezydenta Wrocławia. O to, co chcą robić w najbliższym czasie, zapytaliśmy osoby, które w I turze wyborów osiągnęły poparcie powyżej 3 procent.

O wielkim sukcesie w wyborach samorządowych może mówić Mirosława Stachowiak-Różecka (PiS). Jeszcze pół roku temu nie była znana szerzej we Wrocławiu. Tymczasem teraz o włos przegrała z Rafałem Dutkiewiczem w II turze wyborów. Głosowało na nią 74083 osób (45,28 proc.). Stachowiak-Różecka została po raz kolejny miejską radną. Będzie przewodniczącą klubu PiS.

Nie ukrywa, że jest bardzo zadowolona z tak dużego poparcia i zamierza to wykorzystać. - Nie robi się takiej pracy przez trzy miesiące w trakcie kampanii, żeby potem nagle zniknąć - mówi Mirosława Stachowiak-Różecka.

Nie chce potwierdzić na sto procent, czy wystartuje w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. - W polityce wszystko może się zdarzyć, nie można być niczego pewnym - przekonuje. Przyznaje jednak, że doświadczenie parlamentarne na pewno byłoby bardzo pomocne, chociażby w ponownej walce o fotel prezydenta Wrocławia za cztery lata.

Politycy PiS przekonują, że Stachowiak-Różecka osiągając tak dobry wynik we Wrocławiu powinna być pewna miejsca w czołówce na liście PiS-u do Sejmu. - Powinna w przyszłym roku zostać posłem beż żadnego problemu - słyszymy od jednego z polityków PiS.

Mirosława Stachowiak-Różecka zapowiada, że przez najbliższy rok zamierza się skoncentrować na pracy w radzie miejskiej. Będzie działała w komisji rewizyjnej, w komisji kultury i prawdopodobnie w jeszcze jednej. Radna zapowiada, że będzie patrzyła władzy na ręce. - Mam ogromny mandat zaufania mieszkańców Wrocławia. Nie mogę go zaprzepaścić. To wielkie wyróżnienie i odpowiedzialność. Nie zawiodę - obiecuje.

Aldona Wiktorska-Święcka (Bezpartyjni Samorządowcy) zajęła trzecie miejsce w wyborach. Zdobyła 19871 głosów, co dało jej 11,31 proc. poparcia. Została ona radną sejmiku dolnośląskiego. Zamierza łączyć pracę naukową na Uniwersytecie Wrocławskim z działalnością polityczno-społeczną. Do końca roku chce wydać dwie książki - o wartościach w życiu publicznym i o zarządzaniu lokalnym.

- Chcę kontynuować działalność związaną z edukacją obywatelską i budować ruch miejski - mówi radna wojewódzka. Ruch ma działać na rzecz wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych i rozwoju aglomeracji wrocławskiej. Aldona Wiktorska-Świecka zapowiada, że będzie rozmawiać ze wszystkimi, którzy będą myśleli podobnie jak ona i będą chcieli działać na rzecz rozwoju województwa.

Czy zostanie wiceprezydentem Wrocławia, o czym się mówiło przed II turą wyborów? - Eksperci mogą przydać się wszystkim. Na pewno naszym celem nie jest zdobycie stanowiska, tylko gwarancja realizacji naszego programu. Jeżeli będę miała taką gwarancję, to nie wykluczam żadnych rozwiązań. Umówiliśmy się na rozmowę z Rafałem Dutkiewiczem po wyborach, jeszcze do niej nie doszło - odpowiada Aldona Wiktorska-Święcka.

Waldemar Bednarz (popierany przez SLD) zdobył 13817 głosów, co dało mu 7,87 proc. poparcia. Bednarz ma już sprecyzowane plany na najbliższy czas. W przyszłym roku startuje w wyborach do Senatu, a za 4 lata chce się ponownie ubiegać o fotel prezydenta Wrocławia. - Zamierzam także kontrolować finanse miasta i zajmować się komunikacją we Wrocławiu. Będę sprawdzał umowy podpisywane przez miasto - zapewnia Waldemar Bednarz.

Na Roberta Maurera (Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego) zagłosowało 7347 wyborców (4,18 proc.). Polityk Nowej Prawicy zapowiada, że partia przygotowuje się do wyborów parlamentarnych. W najbliższy weekend odbędzie się konwent regionalny we Wrocławiu. - Ustalimy priorytety naszej kampanii. Na pewno za rok będę startował do Sejmu - zapowiada Maurer. Myśli także o stworzeniu stowarzyszenia, które będzie walczyć o budowę alei Wielkiej Wyspy. - Być może w przyszłym roku spróbujemy zorganizować referendum za likwidacją straży miejskiej - mówi Robert Maurer.

Ostatni w naszym zestawieniu jest Tomasz Owczarek (Wrocławska Inicjatywa Obywatelska). Zdobył 6963 głosów (3,96 proc.). Owczarek chce się poświecić pracy zawodowej w biurze rachunkowym. Nie zamierza jednak kończyć swojej aktywności społecznej. - Chcę tworzyć różne inicjatywy obywatelskiej i działacz na rzecz wielu akcji. Nie jestem zainteresowany żadnymi stanowiskami czy wstąpieniem do jakiejkolwiek partii politycznej - mówi Owczarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska