Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ściółkowanie grządek to dobry pomysł! Przyda się pokrzywa słoma, ścięta trawa, słoma i kartony. Sprawdź, co ściółkować korą, z czego nie

Katarzyna Józefowicz
Ściółkowanie grządek ma wiele zalet, a można do tego wykorzystać różne materiały.
Ściółkowanie grządek ma wiele zalet, a można do tego wykorzystać różne materiały. Fruchthandel_Magazin/pixabay.com
Ściółkowanie ziemi pod warzywa i owoce to dobry pomysł. Można do tego wykorzystać wiele surowców, również takie, które pochodzą z ogrodu, jak pokrzywy lub ścięta trawa. Przydatne są także kartony do ściółkowania ziemi. Można także sięgnąć po gotowe agrowłókniny. Radzimy, jakie ściółki stosować na grządkach z warzywami, truskawkami i borówkami.

Spis treści

Ściółkowanie ziemi w uprawie warzyw i owoców to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, pomagający chronić podłoże przed wysychaniem, ograniczający rozwój chwastów oraz zabezpieczający korzenie roślin przed chłodem i przegrzaniem. Jeśli ściółka jest naturalna, podczas rozkładu wzbogaca dodatkowo podłoże w cenną materię organiczną, sprzyjającą tworzeniu się próchnicy. W ogrodzie użytkowym można ściółkować wszystkie rośliny, ale ściółka będzie szczególnie przydatna w uprawie ogórków, papryki i pomidorów, a także truskawek i borówek amerykańskich.

Rodzaje ściółki: organiczne i syntetyczne

Istnieje wiele rodzajów ściółek, które dzieli się na organiczne i syntetyczne. Pierwsze z nich są naturalne i ekologiczne, ale nietrwałe, drugie natomiast pozwalają dłużej i skuteczniej chronić glebę, ale nie ulegają naturalnemu rozkładowi i mogą utrudniać nawożenie upraw. Nie każda ściółka będzie też odpowiednia dla każdego gatunku rośliny, dlatego należy wiedzieć, co i czym najlepiej ściółkować.

Kora sosnowa. Idealna pod borówki, ale nie nadaje się dla wszystkich roślin

Do najcenniejszych ściółek należą ściółki naturalne, do których zalicza się między innymi bardzo popularna kora sosnowa (przekompostowana). Kora rozkłada się powoli i dobrze chroni podłoże przed wahaniami temperatur oraz utratą wilgoci. Ponieważ jednak ma kwaśny odczyn, nadaje się do ściółkowania roślin kwasolubnych, takich jak np. borówka i żurawina. Nie będzie natomiast odpowiednia dla gatunków preferujących obojętny lub zasadowy odczyn gleby. Należy do nich np. sałata, pietruszka, kapusta pekińska, fasola, winorośl, jabłoń.

Pokrzywa do ściółkowania warzyw

Kolejna doskonała ściółka to ziele pokrzywy (bez nasion). Roślina jest cennym źródłem potasu i innych związków mineralnych, dlatego świetnie nadaje się do ściółkowania międzyrzędzi w warzywniku, a także pomidorów, ogórków czy papryki pod osłonami.

Wykorzystaj trawę i słomę do ściółkowania

Doskonałą ściółką może być też ścięta trawa, która zawiera sporo azotu. Jej warstwa nie może być jednak zbyt gruba, bo wtedy szybko zgnije.

Na ściółkę nadaje się też wolno rozkładająca się słoma, która idealnie sprawdzi się w uprawie truskawek, gdyż nie tylko ogrzewa glebę i ochroni ją przed chwastami, ale też zabezpiecza owoce przed zabrudzeniem ziemią i chorobami grzybowymi.

Kartony do ściółkowania. Jak je wykorzystać?

Świetnym materiałem ściółkującym jest też karton, który można rozkładać w międzyrzędziach warzywnika lub pod drzewami i krzewami owocowymi. Karton pozwala utrzymać wilgotne podłoże, hamuje rozwój chwastów i rozkłada się dość wolno, stopniowo wzbogacając podłoże w materię organiczną. Stwarza też idealne warunki do rozwoju pożytecznych dżdżownic.

Aby jednak karton nadawał się na ściółkę, musi być naturalny i niepokryty farbami, lakierami, drukiem, klejami czy taśmami klejącymi. Nie może być też zabrudzony olejami, chemikaliami czy smarami, które mogłyby przenikać z niego do podłoża. Karton po rozłożeniu na powierzchni ziemi powinien też zostać polany wodą i przykryty warstwą kompostu lub kory, inaczej szybko się zdeformuje lub zostanie zdmuchnięty przez wiatr.

Sprawdź: Nie wyrzucaj kartonów! Przydadzą się w ogrodzie. Użyźnią ziemią i ograniczą chwasty!

Agrowłóknina i agrotkanina do ściółkowania

Do ściółkowania warzyw i owoców, możemy też wykorzystać materiały syntetyczne (np. agrowłókniny, agrotkaniny), które są praktyczne i wygodne w użyciu. Ściółka syntetyczna nie rozkłada się, a więc nie wymaga częstej wymiany. Poza tym dobrze zabezpiecza podłoże przed wysychaniem i rozwojem chwastów, a jeśli jest w ciemnym kolorze, przyspiesza dodatkowo ogrzewanie gleby, co jest szczególnie ważne w uprawie owoców (np. truskawek) i ciepłolubnych warzyw (np. ogórków, pomidorów, papryki).

Cienka włóknina rozłożona wiosną na zagonach warzywnych, chroni siewki przed przymrozkami i niektórymi szkodnikami (np. połyśnicą marchwianką, śmietką kapuścianą).

Trochę inne zastosowanie powinna mieć agrotkanina, która jest rodzajem plastikowej plecionki. Materiał przepuszcza wodę, ale gorzej radzi sobie z wymianą gazowa między glebą a atmosferą, dlatego lepiej wykorzystać go do zabezpieczania ścieżek w warzywniku lub sadzie przed zachwaszczeniem niż do ściółkowania warzyw. Syntetyczne materiały ściółkujące nie rozkładają się, a do tego utrudniają nawożenie roślin, dlatego mają swoich przeciwników. Jeśli jednak będziemy korzystać z nich z rozwagą, z pewnością ułatwią nam uprawę roślin.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ściółkowanie grządek to dobry pomysł! Przyda się pokrzywa słoma, ścięta trawa, słoma i kartony. Sprawdź, co ściółkować korą, z czego nie - RegioDom.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska