"Ściana. Banana" - spektakl dla maluszków we Wrocławskim...

  "Ściana. Banana" - spektakl dla maluszków we Wrocławskim Teatrze Lalek (ZDJĘCIA)

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  "Ściana. Banana" - spektakl dla maluszków we Wrocławskim Teatrze Lalek (ZDJĘCIA)
  1/9
  przejdź do galerii
  Wrocławski Teatr Lalek to miejsce, w którym nawet najmniejsze maluszki nie zniechęcą się na zawsze (albo przynajmniej bardzo długo) do teatralnej sceny, aktorów i ich wymysłów. LALE.Teatr, czyli Janka Jankiewicz-Maśląkowska i Tomek Maśląkowski - niezależna formacja teatralna - bardzo dyskretnie i z czułością postępują z najmłodszymi widzami.
  Na spektakl "Ściana. Banana" zaprosili dzieci od pierwszego do piątego roku życia. Maluchy siadają na poduszkach razem z rodzicami i poznają coś, z czym stykają się codziennie. To ściana, w spektaklu przedstawiona jako wielka tablica. Na niej dwójka aktorów rysuje kredą śnieg, a na fragmentach ściany - mniejsze i większe śniegowe kule, służące do zabawy w śnieżki. Podczas takiej zabawy można zmarznąć, wtedy warto wystawić ręce i nogi w kierunku ciepła płynącego z ogniska. No i założyć czapkę. Dzieci uczą się, że rzeczywistość można przedstawić kawałkiem kredy i ta narysowana rzeczywistość daje się rozpoznać jako coś znanego.
  Janka Jankiewicz-Maśląkowska, rysując na ścianie różne obrazki, używała nie tylko kredy, ale także mokrej szmatki. Po wyschnięciu mokrych śladów, obrazek był nieco inny, niż na początku, kiedy składał się z mokrych i kredowych śladów. To także element edukacji.
  Aktorzy nie używają lalek, nie mówią, nie śpiewają piosenek. Ich środki wyrazu są najprostsze z możliwych: to ściana, kawałki tektury, tekturowe pudełka (szare, nawet nie kolorowe, zapewne, żeby nie rozpraszać dziecięcej uwagi, która powinna koncentrować się na mniejszej lub większej formie, a nie na wielu barwach). Kolory też się pojawiają, na rozwiniętych płachtach przedstawiających świat roślin, za którymi można się schować.
  A zamiast nawału słów, ze sceny płyną delikatne dźwięki cymbałków, westchnienia, szmery i ciamkanie, kiedy pojawiają się banany.
  Spektakl trwa tylko pół godziny, więc maluchy nie zdążą się zmęczyć. Potem zostają zaproszone do zabawy piłeczkami. Oczywiście przy ścianie.
  LALE.Teatr, "Ściana. Banana", twórcy spektaklu i aktorzy: Janka Jankiewicz-Maśląkowska, Tomek Maśląkowski, ruch sceniczny: Maćko Prusak, oprawa graficzna: Mateusz Mirowski. Spektakl 2 maja we Wrocławskim Teatrze Lalek. Przedstawienie będzie grane w sobotę (4 maja) o godz. 15, w niedzielę (5 maja) o godz. 11 we Wrocławskim Teatrze Lalek, pl. Teatralny 1.
  Fot. Norma Ilnicka.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo