Samorządy płacą policji. Gdzie jest granica pomocy?

Małgorzata Moczulska
Zakup nowego radiowozu dla dzierżoniowskiej policji w połowie sfinansował powiat
Zakup nowego radiowozu dla dzierżoniowskiej policji w połowie sfinansował powiat fot. KPP Dzierżoniów
Udostępnij:
Policji nie wolno brać pieniędzy od prywatnych sponsorów, ale jej budżet mogą zgodnie z prawem zasilać wpłaty od samorządów i tak się dzieje od wielu lat. - W interesie samorządu jest również zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Dlatego cieszymy się z tego wsparcia, zwłaszcza że jest ono duże i w rożnej formie - mówi Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiej policji. Jednak nie wszyscy na takie dofinansowywanie policji przez samorządy patrzą pozytywnie. - Policja raczej powinna patrzeć urzędnikom na ręce, a nie przyjmować od nich upominki - uważa Jagoda Walorek z Transparency International. Tłumaczy, że to może rodzić niezdrowe poczucie wdzięczności ze strony funkcjonariuszy. A to nie jest dobre.

Ponad 15 tys. zł przeznaczy w tym roku gmina Świebodzice na ponadnormatywne patrole policji. To trzecia już taka dotacja dla miejscowego komisariatu. Patrole za samorządowe pieniądze mają pilnować miasta w weekendy, w godzinach wieczornych i nocnych, kiedy dochodzi do największej liczby aktów wandalizmu czy drobnych przestępstw. - Dobre wyniki naszej pracy to również efekt tych dodatkowych służb ponadnormatywnych, za co dziękujemy - mówi komisarz Piotr Galicki, szef komisariatu.

Komendant ma za co dziękować, bo patrole to niejedyne wsparcie miasta. Już wkrótce na ulicach Świebodzic zacznie pracę czworonożny funkcjonariusz policji. 11-miesięczny owczarek niemiecki już się szkoli i w lecie rozpocznie swoją służbę. Lary, bo tak się nazywa, będzie wykorzystywany przede wszystkim w patrolach pieszych. Jego zakup za 5 tys. zł także sfinansował samorząd.

Świebodzice nie są w tym temacie wyjątkiem, bo większość dolnośląskich samorządów płaci policji za bezpieczeństwo mieszkańców. Opłacają dodatkowe patrole na ulicach, finansują remonty komisariatów, kupują radiowozy, komputery, narkotesty, a nawet papier do drukarek.

Lubań przez ostatnie trzy lata dał policji ponad 1,5 mln zł (głównie na sprzęt i radiowozy). Legnica przeznaczy w tym roku na dodatkowe policyjne patrole aż 50 tys. zł. (w 2012 roku była to taka sama kwota). Władze miasta na bieżąco ustalają miejsca, w które zostaną one skierowane. - Są to oczywiście najbardziej newralgiczne tereny, gdzie zagrożenia są największe - mówi Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta Legnicy.

Za policyjne patrole zapłaci również samorząd Legnickiego Pola. Gmina podpisała porozumienie w sprawie funkcjonowania dwuosobowych patroli. - Obowiązuje ono od marca do końca bieżącego roku i obejmuje około 100 patroli - stwierdza wójt gminy Legnickie Pole Aleksander Kostuń. Koszt to ponad 14 tys. zł. - Te dodatkowe pieniądze pozwalają komisariatom jakoś związać koniec z końcem, a nam dorobić do marnych pensji - mówią policjanci i wyliczają, że w ciągu miesiąca za takie dodatkowe godziny pracy można dostać nawet 300-400 złotych.

Samorządy wciąż dokładają się też do zakupu radiowozów. Powiat dzierżoniowski kwotą ponad 30 tys. zł dofinansował niedawno zakup takiego nowego auta dla miejscowej komendy. Zostało ono przekazane policjantom z prewencji trzy miesiące temu i jak mówią mundurowi, pomaga im w pracy.

Powiat lubiński wspiera policję w organizacji różnych akcji i konkursów. W tym roku przekazano już 1,3 tys. zł na szkolenie kobiet z samoobrony w ramach akcji "Bezpieczna kobieta". We wrześniu powiat planuje wydać kolejne pieniądze - 5 tys. zł na organizację konkursu "Bezpieczeństwo w oczach dziecka".

W Wałbrzychu gmina dofinansowuje remont komisariatu. Prezydent miasta Roman Szełemej w ubiegłym roku podpisał umowę o przekazaniu 400 tys. zł na remont i modernizację obiektu przy ul. Psie Pole. Również Wrocław wspiera finansowo budowę nowego komisariatu na Krzykach. Koszt budowy to prawie 30 mln zł, z czego połowa pochodzi z dofinansowania gminy.

Samorządy finansują nawet te drobne zakupy. Tydzień temu za 40 tys. zł Głogów kupił policjantom sprzęt komputerowy i biurowy, m.in. kserokopiarki. Policjanci dostali też lampy błyskowe, który posłużą do pracy technikom kryminalistyki.

Policji nie wolno brać pieniędzy od prywatnych sponsorów, ale jej budżet mogą zgodnie z prawem zasilać wpłaty od samorządów i tak się dzieje od wielu lat. - W interesie samorządu jest również zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Dlatego cieszymy się z tego wsparcia, zwłaszcza że jest ono duże i w rożnej formie - mówi Paweł Petrykowski, rzecznik dolnośląskiej policji. Dodaje, że wprawdzie w budżetach komisariatów te kwoty dofinansowania nie są znaczące, ale bardzo pomagają w pracy. - Wszyscy mamy jeden cel, a jest nim mniej przestępstw i większa ich wykrywalność - podkreśla Petrykowski. Jednak nie wszyscy na takie dofinansowywanie policji przez samorządy patrzą pozytywnie. - Policja raczej powinna patrzeć urzędnikom na ręce, a nie przyjmować od nich upominki - uważa Jagoda Walorek z Transparency International. Tłumaczy, że to może rodzić niezdrowe poczucie wdzięczności ze strony funkcjonariuszy. A to nie jest dobre.

Współpraca
ECH, MAT

Wideo

Komentarze 50

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

x
xxx
samorządy lokalne wspierające w ten sposób komendy mają cichych dłużników w postaci komendantów. A jak to działa? A tak to że intratne stanowiska kierownicze w policji obsadzane są na prośbę darczyńców samorządowych. Dlatego kadra kierownicza policji jest jaka jest, wystarczy spojrzeć czy w rodzinie policjanta występuje powinowactwo z urzędnikiem państwowym (a tak z reguły jest) isprawa nabiera blasku.
G
GW
wszyscy chcą by było lepiej bezpieczniej
ale niestety nikt nie chce za to zapłacić
policja oprócz serialu W 11 nie ma można powiedzieć wcale sprzętu ani środków na pracę
jest to jedynie łatanie najpilniejszych dziur.
skoro rząd nie ma zamiaru tego tematu załatwić i dać odpowiednie środki na pracę to po porostu niech nie wymagają cudów.
a rzecznik policji co ten biedak ma powiedzieć jak mu każą mówić to co mówi
podsumowując jak ktoś kasy nie da to policja leży
L
LeOn
No i nie należy zapomnieć o tym, że samorządy już nie są tak mocno ograniczone w zbieraniu pieniędzy od osób prywatnych i "lokalni przedsiębiorcy" mogą przeznaczać finanse na fundusze celowe które zostaną przekazane Policji. Więc w sposób legalny można łożyć na Policję a to jak wiadomo nie jest całkiem bezinteresowne...
b
bodex
normalnie - wójt, burmistrz, czy prezydent funduje Policji radiowóz z pieniędzy podatników, a potem kręci wały i jeździ najebany i nikt mu nic nie robi - bo to przecież sponsor
p
policjant oddany służbie
popieram Twój wywód kolego i jestem z Tobą. To co się dzieje, to...
a
aro
to za pracę na wolnym w weekend w nocy wychodzi kolo 140 zł brutto :) to się nazywa hojność
p
policjant - człowiek
Burmistrz, Wójt, Starosta, Prezydent Miasta, Radny da pieniądze i myśli, że w ten sposób załatwi sprawę. Owszem będzie więcej patroli na ulic. I co z tego. Problemy i tak nie znikną. To ww. samorządowcy odpowiadają za bezpieczeństwo na swoim terenie, a Policja jest "narzędziem" zapewniającym porządek. Policja powinna być niezależna finansowo i apolityczna. Ktoś z moich znajomych powiedział kiedyś, że Policja nie jest po to aby ją lubić. Policja to aparat ucisku i tylko dla tych osób, które mają prawo za nic. Uczciwy obywatel nie powinien obawiać się spotkania z policjantem. W Policji służę od około 18 lat i nigdy nie widziałam aby przedstawiciel władzy samorządowej był w Komisariacie Policji i żeby zainteresował się tym czego tak naprawdę szeregowi policjanci potrzebują. A może ci szeregowi policjanci są przepracowani, a może jest za mało policjantów aby to wszystko ogarnąć, i inne sprawy. Owszem zwiększa się etaty w jednostkach nadrzędnych Policji, które raczej nie mają kontaktu bezpośredniego z bandytami na ulicy i również z tymi uczciwymi pokrzywdzonymi szukającymi pomocy obywatelami. Policjanci to też ludzie. Chcieli by mieć wszystkie wolne weekendy, święta, unormowane godziny pracy, nie mieć nadgodzin. Biorąc dodatkowe służby nie mam przez to czasu dla swojej rodziny, żony, dzieci i schorowanych rodziców/teściów. Przecież ja też będę stary i może też będę potrzebował wsparcia ze strony bliskich. Rodzina, czy służba (praca)? Zadajcie sami sobie to pytanie!
p
policjant - człowiek
Burmistrz, Wójt, Starosta, Prezydent Miasta, Radny da pieniądze i myśli, że w ten sposób załatwi sprawę. Owszem będzie więcej patroli na ulic. I co z tego. Problemy i tak nie znikną. To ww. samorządowcy odpowiadają za bezpieczeństwo na swoim terenie, a Policja jest "narzędziem" zapewniającym porządek. Policja powinna być niezależna finansowo i apolityczna. Ktoś z moich znajomych powiedział kiedyś, że Policja nie jest po to aby ją lubić. Policja to aparat ucisku i tylko dla tych osób, które mają prawo za nic. Uczciwy obywatel nie powinien obawiać się spotkania z policjantem. W Policji służę od około 18 lat i nigdy nie widziałam aby przedstawiciel władzy samorządowej był w Komisariacie Policji i żeby zainteresował się tym czego tak naprawdę szeregowi policjanci potrzebują. A może ci szeregowi policjanci są przepracowani, a może jest za mało policjantów aby to wszystko to ogarnąć, i inne sprawy. Owszem zwiększa się etaty w jednostkach nadrzędnych Policji, które raczej nie mają kontaktu bezpośredniego z bandytami na ulicy i również z tymi uczciwymi pokrzywdzonymi szukającymi pomocy obywatelami. Policjanci to też ludzie. Chcieli by mieć wszystkie wolne weekendy, święta, unormowane godziny pracy, nie mieć nadgodzin. Biorąc dodatkowe służby nie mam przez to czasu dla swojej rodziny, żony, dzieci i schorowanych rodziców/teściów. Przecież ja też będę stary i może też będę potrzebował wsparcia ze strony bliskich. Rodzina, czy służba (praca)? Zadajcie sami sobie to pytanie!
o
obserwator
Zgadzam się w 100 % z tym, że takie dofinasowanie rodzi później chore układy. Najlepszy przykład na Dolnym Śląsku - proszę bardzo - POLKOWICE. Tu policjanci jedzą z miski gminy i starostwa. Wielka przyjaźń. Zero afer i przekrętów w Urzędzie Gminy, w Starostawie Powiatowym. Czy aby na pewno???
R
Roman
Właśnie to Oni powinni zająć się tym problemem i sprawdzić czy np Komendant Powiatowy który się afiszuje pozyskaną drukarką czy pieniądze nie przymyka oka na jakieś zachowania na wójta starosty czy burmistrza. Warto sprawdzić strony internetowe danych Komend gdzie jest lub było Komendant Powiatowy otrzymał ryzę papieru i drukarkę. To jest śmieszne
g
glina
i nie powinno mieć miejsca. Policja winna być niezależna, a nie musieć żebrać nawet o papier toaletowy, a jak następnie robić porządek w takim urzędzie, gdzie jeszcze wczoraj szło się z kapeluszem po datek?
d
ded
Tylko co ma zrobić policja jak nie stać jej na podstawowe funkcjonowanie?
K
Kolo
Centralnie dzielona kasa, zwyczajnie nie do dociera do mniejszych jednostek! Komendanci rozbudowują Bizancjum (patrz wyrzucanie w błoto pieniędzy na zakupy CAŁKOWICIE ZBĘDNEGO sprzętu i oprogramowania), a w powiatach bieda aż piszczy. Samorządy ze zwykłej troski o bezpieczeństwo chcą dawać i dają pieniądze. Dopóki ktoś (nieudolne ministerstwo) nie zrobi z tym porządku, NIC się nie zmieni.
g
glina w stanie spoczynku
co prawda, że nie można brać legalnie, czy oficjalnie od osób prywatnych, pragmatyką jest jednak niepłacenie należnych pieniędzy policjantom, mnie np. napisali, że nie będą placić kasy, bo ją chcą z urzędu przeznaczyć na utrzymanie funkcjonowania Policji. Czyli dobrowolnie nie, a na siłę mogą zabierać i sobie kasą policjantów zarządzać.
S
Saturn z wykałaczką
Niedopi#rdoleńcy zazwyczaj rządzą i mają innych niedopi#erdoleńców pod sobą, na stołkach kierowniczych, którzy zawiadują tłuszczą, wśród których również, wśród diamentów ( i tych nieoszlifowanych ), znajdują się niedopi#rdoleńcy... Normalka. Polska Mi... Policja :)
Dodaj ogłoszenie