Samorządowcy lgną do Platformy Obywatelskiej

  Samorządowcy lgną do Platformy Obywatelskiej

  Piotr Kanikowski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Przed wyborami rośnie popyt na legitymacje PO. W zagłębiu miedziowym to ryzykowny ruch.
  Rewelacyjne wyniki Platformy Obywatelskiej w sondażach (50-procentowe poparcie, według TNS OBOP, dla "Forum") przyciągają w jej szeregi samorządowców z różnych stron sceny politycznej. Na Dolnym Śląsku pierwsze spektakularne przejścia do PO już się dokonały. Kilka osób czeka w kolejce na akceptację zarządu regionu.

  Do Platformy Obywatelskiej wstąpiła Irena Krzyszkiewicz, burmistrz Góry, dotąd niezależna. Podobna sztuka nie udała się, mimo usilnych zabiegów, górowskiej staroście Beacie Ponie (ostatnio: Samoobrona), choć jeszcze w lipcu złożyła we Wrocławiu deklarację i ogłosiła publicznie, że ma poparcie kilku dolnośląskich parlamentarzystów.

  - Pani starosta nadal bardzo chce być w Platformie, ale my jej u siebie nie chcemy - mówi Marek Biernacki, szef koła PO w Górze. Jego zdaniem, szanse na zaakceptowanie kandydatury Beaty Pony przez dolnośląski zarząd partii maleją, bo jej nazwisko pojawiło się w kontekście tzw. górowskiej afery ekologicznej.

  Chodzi o protokół z kontroli skarbowej, z którego wynika, że stowarzyszenie kierowane przez Beatę Ponę w 2006 r. mogło organizować fikcyjne szkolenia za pieniądze Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Doniesienie trafiło do prokuratury.

  - Z Ireną Krzyszkiewicz jest zupełnie inaczej - twierdzi Marek Biernacki. - Rządzi miastem półtora roku. Robi to dobrze i ma nasze poparcie. W tej sytuacji jej przejście do PO było zupełnie naturalne.
  Jak mówi Jacek Protasiewicz, przewodniczący Platformy Obywatelskiej na Dolnym Śląsku, o poparcie władz regionalnych przed nadchodzącymi wyborami zabiegali też samorządowcy ze Złotoryi: burmistrz Ireneusz Żurawski i starosta Ryszard Raszkiewicz. W poprzednich wyborach pierwszy startował z lokalnego komitetu przeciwko kandydatowi PO, drugi od lat jest liderem miejscowego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Od początku kadencji zwalczali lokalne struktury Platformy.

  - Tą nagłą miłością do PO zapałali dopiero po wzroście sondaży do dzisiejszych 50 procent - zauważa Krzysztof Maciejak, szef PO w Złotoryi. - Nasze stanowisko dotyczące obu panów przedstawiliśmy zarządowi regionu, bo to w jego kompetencjach jest ostateczna decyzja.

  Ryszard Raszkiewicz wciąż jest w powiatowych władz SLD. Zaprzecza, że zamierza zmienić barwy polityczne.
  - Na razie to plotka. Może wzięła się stąd, że oficjalnie i z wielkim przekonaniem wsparłem Piotra Borysa w wyborach do europarlamentu - mówi złotoryjski starosta.
  « 2

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Normalni inaczej do PO !

  Cermina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Kandydaci do afer wystąp !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo