Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspiera osoby z niepełnosprawnościami

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego zachęca do udziału w przygotowanych programach.
Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego zachęca do udziału w przygotowanych programach. JG/GWr
Udostępnij:
Samorząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił dwa konkursy ofert na realizację zadań z zakresu działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Pierwszy z nich dotyczy prowadzenia Ośrodków Czasowego Pobytu, natomiast drugi udostępniania usług asystenckich. Adresatami konkursów są organizacje pozarządowe prowadzące działalności na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Na realizację tych zadań Samorząd Województwa przeznaczył 3 mln 600 tys. zł.

Pierwszy z ogłoszonych konkursów ma na celu utworzenie Ośrodków Czasowego Pobytu – miejsc, gdzie rodziny dotknięte problemem niepełnosprawności otrzymają kompleksowe wsparcie. Usługi skierowane będą zarówno do rodziców oczekujących na narodziny dziecka z niepełnosprawnością, jak również do rodziców czy opiekunów już wychowujących dziecko z niepełnosprawnością. - Wsparciem objęte będą dzieci z niepełnosprawnościami oraz ich rodziny – rodzice, opiekunowie, rodzeństwo. Wiek nie ma tu znaczenia. Będzie to wsparcie kompleksowe, wieloaspektowe, psychologiczne, ale również pomoc w ramach doradztwa prawnego – mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenie konkursu jest kontynuacją wcześniej podjętych działań. W wyniku konkursu ogłoszonego przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego z końcem 2020 roku, na terenie województwa w 2021 r. działały dwa Ośrodki Czasowego Pobytu. Fundacja Promyk Słońca objęła wsparciem 185 rodzin, natomiast Fundacja Suweren zrealizowała 1396 osobodni pobytowych w Ośrodku. Tegoroczny konkurs obejmie działania na 2022 r., a pula konkursowa to 2 mln zł.

Kolejny konkurs ma na celu uruchomienie i realizację usług asystenckich na terenie Dolnego Śląska skierowanych do osób z niepełnosprawnościami. Pula konkursowa to 1,6 mln zł, dzielona po 800 tys. na 2022 i 2023 rok. Konkurs obejmuje działania w latach 2022-2023.

Osoby z niepełnosprawnościami muszą mierzyć się z wieloma przeciwnościami

Często załatwienie spraw bieżących jest dla nich trudne czy wręcz nieosiągalne. Niestety, nie zawsze bliscy osób z niepełnosprawnościami są w stanie im pomóc i poświęcić wystarczającą ilość czasu. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może okazać się pomoc świadczona przez asystenta osoby niepełnosprawnej. - Asystentura osobista to narzędzie umożliwiające niezależne życie. Dzięki pomocy asystenta, osoby z niepełnosprawnościami mogą podejmować różne aktywności społeczne. Asystent pomaga w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak zrobienie zakupów, załatwianie spraw urzędowych, opieka nad dzieckiem czy wyjście do kina – podkreśla Marcin Krzyżanowski.

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami pod koniec 2019 r. Samorząd Województwa Dolnośląskiego ogłosił konkurs ofert na realizację usług asystenckich dla osób z niepełnosprawnościami na lata 2020 i 2021 r. Obecnie ogłoszony konkurs jest jego kontynuacją. Ilość beneficjentów niepełnosprawnych, którzy skorzystali dotychczas ze wsparcia to 303 osoby, a ilość zrealizowanych godzin asystentury wyniosła 39 036.

Do obydwu konkursów przystąpić mogą organizacje pozarządowe. Oferty można składać do 14 stycznia 2022 r. włącznie, w jeden ze wskazanych sposobów:

  1. Oferta w formie papierowej,
  2. Poprzez aplikację Generator eNGO wraz z wersją papierową,
  3. Poprzez aplikację Generator eNGO wraz z wersją przesłaną ePUAP-em,
  4. Oferta w wersji elektronicznej przesłanej ePUAP-em.

Treść pełnych ogłoszeń konkursowych można znaleźć na stronach:
Ośrodki Czasowego Pobytu: KLIKNIJ!
Asystentura: KLIKNIJ!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ilja Kuksa o szansach na przystąpienie Ukrainy do UE

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Taaaa, jasne. Już widzę jak to idzie na niepełnosprawnych. Tak jak poszła kasa z Funduszu Sprawiedliwości zamiast na ofiary przestepstw to na szpiegowanie opozycji.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie