MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Samochody ze skanerami wyjechały na ulice Wrocławia. Będą łapać niepłacących za parking [ZDJĘCIA]

Konrad Bałajewicz
Konrad Bałajewicz
Samochody wyposażone w skaner kontrolujący niepłacących kierowców, po 3-miesięcznym okresie testów zostały oznakowane i będą sprawdzać Płatne Strefy Parkowania
Samochody wyposażone w skaner kontrolujący niepłacących kierowców, po 3-miesięcznym okresie testów zostały oznakowane i będą sprawdzać Płatne Strefy Parkowania ZDiUM
Ruszyły zapowiadane przez Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu regularne kontrole w Strefach Płatnego Parkowania za pomocą skanerów umieszczonych na samochodach. Po miesiącach testów, specjalnie oznakowane elektryczne nissany sprawdzają, czy kierowcy na pewno płacą za postój.

Dwa elektryczne nissany wyposażone w specjalny system skanujący po raz pierwszy wyruszyły na wrocławskie drogi już 1 sierpnia. Przez ponad 3 miesiące trwał program pilotażowy, który był potrzebny do m.in. kalibracji optyki pojazdów.

Pisaliśmy o tym tutaj:

ZDiUM informuje, że okres testów zakończył się i specjalistyczne samochody rozpoczęły cykliczne e-kontrole. Otrzymały specjalne oznakowanie.

- Oznaczenia wyraźnie informują, że pojazdy należą do ZDiUM i wykonują czynności kontrolne w strefach. Dzięki temu, żaden mieszkaniec nie będzie miał już wątpliwości, do kogo należy auto i jaka jest jego funkcja - mówi Klaudia Piątek, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu.

Flota e-kontroli, choć skromna (dwa elektryczne nissany), może sprawdzić parkowanie ponad 6 tysięcy samochodów dziennie. Samochody wyposażone są w zestaw kamer oraz system pozycjonowania umieszczony na dachu. To właśnie te urządzenia służą do automatycznego skanowania zaparkowanych pojazdów. Posiadają system przetwarzania i transmisji danych, który sprawdza, czy kierowca, który zostawił auto w Strefie Płatnego Parkowania lub Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania zapłacił za postój.

Podczas 3-miesięcznych testów nissany ZDiUM-u skontrolowały już 11 600 pojazdów. Dwa elektryczne auta pozwoliły na wystawienie 11 227 opłat dodatkowych za niepoprawne parkowanie.

- Porównując dane z zeszłego roku, wyraźnie widzimy wzrost. W zeszłym roku kontrolerzy w okresie od 1 sierpnia do 30 października skontrolowali 14 695 pojazdów, w tym roku (w tym samym okresie) piesze patrole oraz auta skontrolowały łącznie 18 400 pojazdów. Można zatem wnioskować, że wprowadzenie e-kontroli podniesie przede wszystkim efektywność pobierania opłat, a w efekcie końcowym - na co liczymy - wpłynie na to, że kierowcy będą rzadziej próbowali ich unikać, bo Strefa Płatnego Parkowania we Wrocławiu będzie dobrze egzekwowana - dodaje Piątek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska