Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samochód poleasingowy - czy warto taki kupić?

materiał partnera
Zakup nowego samochodu to zwykle dość duża inwestycja. Prosto z salonu czy używany? To pierwsza kwestia, którą musimy przemyśleć. Oczywiście nowy samochód, prosto z salonu, to pewność, że inwestujemy w komfort i spokój. Kilkuletnia gwarancja, pewność, że auto nie ma cofniętego licznika, liczne udogodnienia - to argumenty za zakupem nowego samochodu. Jest tylko jeden problem - cena, zwykle dość wysoka. Wystarczy wyjechać autem z salonu, aby automatycznie jego wartość rynkowa spadła o kilka czy nawet kilkanaście tysięcy. Po trzech latach użytkowania nowego auta jest ono warte mniej więcej od 30 do 50% pierwotnej ceny.

Alternatywą jest auto używane. Ceny są znacznie niższe, ale stan techniczny aut pozostawia wiele do życzenia. Samochody opisywane w ogłoszeniach jako bezwypadkowe, rzadko użytkowane, często mają za sobą różne naprawy, co potwierdza chociażby czujnik grubości lakieru. Niższa cena jest odwrotnie proporcjonalna do ryzyka. Nowe czy używane? Może warto zdecydować się na coś pośrodku?

Samochód poleasingowy - czy warto taki kupić?

Samochód po leasingu - każdy może wybrać coś dla siebie

To bynajmniej nie przypadek, że samochody poleasingowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem na rynku. Ich atutem jest korzystna cena - są tańsze nawet o 30-50% w porównaniu do tego samego modelu i rocznika pochodzącego z prywatnych rąk lub importu z zagranicy. Obecnie można z powodzeniem wybrać auta o różnym standardzie, w różnym przedziale cenowym - od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Przeciwnicy zakupu aut poleasingowych podkreślają, że są to samochody z relatywnie wysokim przebiegiem. Jednak nie zapominajmy, że takie pojazdy są na bieżąco serwisowane, ich stan techniczny podlega stałej kontroli. Zresztą przed wystawianiem ich na sprzedaż są najczęściej poddawane swego rodzaju kuracji odmładzającej. Wymieniane są zużyte części, przeprowadza się niezbędne poprawki lakiernicze, standardem jest pranie tapicerki - to dlatego samochody poleasingowe zwykle doskonale się prezentują.

Dlaczego tak wiele osób decyduje się na samochód poleasingowy?

Niskie ryzyko - to główny argument. Auta poleasingowe wystawiane na aukcjach to pojazdy z reguły sprawne, których przeszłość można łatwo sprawdzić. No i w dodatku nie ma wątpliwości co do ich przebiegu. Decydując się na samochód poleasingowy, możesz w każdej chwili zapoznać się z jego dokumentacją w przeciwieństwie do wielu aut sprowadzonych. Duży przebieg to nie problem. To samochody na bieżąco naprawiane, więc możesz liczyć na to, że znajdują się w dobrym stanie. Wystawione na sprzedaż samochody wyceniane są przez rzeczoznawcę, który dokładne opisuje ich stan techniczny. To istotna przewaga aut poleasingowych nad innymi autami używanymi na rynku.

Obecnie samochody po leasingu są bardzo chętnie kupowane przez jednoosobowe firmy, często zresztą przedsiębiorcy decydują się wybrany pojazd ponownie wziąć w leasing. To dotyczy zwykle droższych samochodów, których cena oscyluje wokół 100 tys. zł. Coraz częściej na zakup samochodu poleasingowego decydują się także klienci indywidualni, którzy po prostu szukają stosunkowo nowego samochodu w korzystnej cenie.

Jeśli chodzi o marki, które przeważają wśród aut poleasingowych, trzeba wymienić takich producentów, jak: Opel, Ford, Renault, Skoda, Volkswagen, Peugeot. Można znaleźć także auta marek: BMW, Mercedes, Audi czy Volvo w stosunkowo niskiej cenie.

Dlaczego oferowane są nawet roczne auta poleasingowe?

Bywa, że firmy pozbywają się aut na skutek zmian kadrowych, kiedy to nowa osoba na danym stanowisku jest zainteresowana innym samochodem służbowym. Dostępne roczne auta to także pojazdy po windykacji lub takie, które zostały wystawione na sprzedaż po wypowiedzeniu umowy leasingowej ze względu na problemy finansowe leasingobiorcy. Obecność na rynku aut zaledwie rocznych można również wytłumaczyć dużą popularnością wynajmu długoterminowego, np. rocznego.

Samochód poleasingowy - czy warto taki kupić?

Samochody poleasingowe i poflotowe - wady i zalety

Jak wszystko, także auta poleasingowe mają swoje wady i zalety. Duże przebiegi, ograniczony wybór modeli, często ubogie wyposażenie - to zwykle wymieniane minusy. Jednak auta te mają także sporo istotnych zalet. Chodzi przede wszystkim o to, że:
- mają pewną historię i niezafałszowany przebieg;
- wyróżniają się dobrym stanem technicznym;
- były serwisowane w ASO;
- często oferowana jest gwarancja.
- oferowane są w konkurencyjnej cenie.

Jeśli szukasz auta poleasingowego ze sprawdzonego źródła, to koniecznie sprawdź portal aukcyjny Poleasingowe.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska