Samochód hybrydowy czy elektryczny? Specjaliści z Yanosik Autoplac podpowiadają!

Materiał powstał we współpracy z Neptis
Coraz więcej Polaków szuka alternatywnych rozwiązań dla samochodów z silnikiem spalinowym. Wzrastająca świadomość ekologiczna powoduje, że coraz mocniej rozważają zakup samochodu, który nie zanieczyszcza środowiska. I tu pojawia się zagwozdka, które auto wybrać – hybrydowe, czy elektryczne.

Chcesz kupić auto, które jest ekologiczne i nie zanieczyszcza środowiska emisją szkodliwych spalin? Masz do wyboru dwa rozwiązania – samochody elektryczne lub hybrydowe. Jeśli nie wiesz, które z nich okaże się lepszym wyborem, sprawdź poniżej nasze podpowiedzi!

Hybryda – czyli pół na pół

Samochody z silnikiem hybrydowym są zbudowane z dwóch rodzajów napędu – elektrycznego i spalinowego. Oznacza to, że mogą korzystać z dwóch napędów na przemian lub jednocześnie, w zależności od potrzeb. Niektórzy właściciele chętnie korzystają z napędu elektrycznego w mieście, a z kolei ze spalinowego, poza nim.

Silnik w hybrydzie

Silniki hybrydowe występują na rynku w różnych rodzajach. Dzieli się je ze względu na stopień zaawansowania napędu, na: mikrohybrydę, łagodną hybrydę i pełną hybrydę. W zależności od stopnia, silnik elektryczny pełni różne role.

Napęd hybrydowy jest również zróżnicowany pod względem połączenia ze sobą silników – spalinowego i elektrycznego. Napęd hybrydowo szeregowy umożliwia silnikowi spalinowemu napędzanie generatora prądu elektrycznego, prąd wykorzystywany jest przez silnik elektryczny i napędza samochód. Napęd hybrydowy równoległy pozwala na pracę równoległą obu silników. Napęd hybrydowy szeregowo-równoległy to kombinacja obu napędów.

Elektryk – czyli 100% ekologiczna

Samochody elektryczne, inaczej EV, czyli electric vehicle korzystają wyłącznie z napędu elektrycznego. Nie mają silnika spalinowego, a więc są w 100% ekologiczne, gdyż nie emitują żadnych zanieczyszczeń do środowiska. Energia elektryczna jest magazynowana w akumulatorach i przekazywana do silnika.

Elektryczne kontra hybrydowe - porównujemy

Zwolennikom dbania o środowisko z pewnością możemy polecić auta elektryczne, które mają zerową emisję spalin i tym samym nie zanieczyszczają otoczenia. Są bardzo komfortowe i pracują niemal bezgłośnie.

Auta hybrydowe również mogą pracować bezgłośnie, gdy do pracy włączymy tryb elektryczny. Nie mniej jednak, praca napędu elektrycznego opiera się również na pracy silnika spalinowego. A to oznacza emisję spalin do otoczenia, z pewnością niższą niż w autach spalinowych.

Elektryki mają bardzo przyśpieszenie, ze względu na maksymalny moment obrotowy już od chwili uruchomienia silnika. Hybrydy dorównują elektrykom pod tym względem, dzięki dyspozycyjności napędu elektrycznego.

Co wybrać?

Podejmując decyzję, które auto kupić – elektryczne, czy hybrydowe, kieruj się swoim własnym zapotrzebowaniem. Samochodem elektrycznym dotrzesz w każde miejsce, ale podróż może się wydłużyć, ze względu na konieczność ładowania auta.

Hybryda to bezpieczniejszy wariant, jeśli jeździsz w dłuższe trasy, stacje paliw znajdziesz wszędzie, a pokaże Ci je na mapie również Yanosik.

Szukając ekologicznych aut, zajrzyj do bazy Autoplac, w której znajdziesz korzystne oferty samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Dodaj ogłoszenie