MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sam, czyli jak w kłopotach dojrzewa cała rodzina

Małgorzata Matuszewska
Karol Krukowski/Wrocławski Teatr Lalek
O poważnych kłopotach nękających współczesną rodzinę można mówić bez zadęcia, mądrze i zabawnie, z inteligentnym poczuciem humoru. Można mówić, a nawet śpiewać!

Znakomitą komedię muzyczną wystawił Wrocławski Teatr Lalek. „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” to opowieść o bardzo samotnym trzynastolatku Samuelu, którego rodzice właśnie postanowili się rozwieść, a Sam z kłopotami musi sobie radzić właściwie sam, bo żaden dorosły wokół niego nie jest wystarczająco dojrzały, żeby chłopakowi zwyczajnie pomóc. Wszyscy dorośli wydają się być infantylni, o ich przygotowanie do życia w rodzinie nikt w swoim czasie nie zadbał. I teraz uczą się na własnych błędach i robią to – niestety – kosztem Sama (Grzegorz Mazoń).
Maria Wojtyszko, autorka sztuki, naszkicowała błyskotliwy, inteligentny portret współczesnej rodziny, a właściwie dwóch, mocno kontrastowych. Rodzina Sama (w roli ojca wystąpił Radosław Kasiukiewicz - świetny ze swoim wrodzonym zmysłem humoru i Kamila Chruściel, grająca udatnie kobietę znerwicowaną i poszukującą) jest wprost beznadziejnie przewidywalna. To poważni inteligenci zaangażowani w manifestacje i demonstracje dotyczące m.in. prawa do aborcji i przeprowadzania zabiegów in vitro (tym ostatnim Sam zawdzięcza szkolne przezwisko), ale niepotrafiący nie żyć w notorycznym bałaganie, ugotować porządnego posiłku dla dziecka i ustawić prawidłowej hierarchii otaczających ich spraw. Tato Sama, po rozstaniu z żoną, nie ustrzegł się scenariusza najbanalniejszego z możliwych, czyli przedstawiania synowi coraz to młodszych panienek, które mogą być nie tyle opiekunkami dla syna, co jego koleżankami. Mama z kolei ucieka przed banałem w związek z przedstawicielem innej kultury (w tej roli Konrad Kujawski), co oczywiście powoduje serię bardzo zabawnych sytuacji.
Rodzina Violi (Agata Kucińska), nowej dziewczyny w szkole, w której Sam kocha się (dość beznadziejnie) to stadło wielodzietne (również źle odżywione, bo ileż można jeść serwowane w kółko racuchy), skrywające mroczne tajemnice.
Zabawną sztukę Marii Wojtyszko reżyser Jakub Krofta nasycił subtelną, śmieszną formą. Grzegorz Mazoń grający Sama sprawdza się znakomicie, bo w spektaklu wykorzystuje duży talent muzyczny – gra na instrumencie klawiszowym i śpiewa niczym aktor muzycznej sceny. A swojemu trzynastoletniemu bohaterowi daje dystans, dzięki któremu z pewną przykrością czujemy się mniej odpowiedzialni i mniej dojrzali, niż powinniśmy być. Twórcy nie zapomnieli, że to teatr lalek, więc Samowi w przygodach towarzyszy lalkowy chomik (a właściwie dwie odsłony prześmiesznego chomika cierpiącego na rozdwojenie jaźni), komentujący zachowania bohaterów niczym grecki chór, z ciemnej i jasnej strony.
Szkoła, w której uczy się Sam, to także niezły tygiel, z nauczycielką (Marta Kwiek), nie do końca przekonaną o celowości podstawy programowej, której realizacji wymaga od niej ministerstwo edukacji, niekoleżeńskim kolegą Sama (Marek Koziarczyk) i całą plejadą wielobarwnych uczniów. Scenografka Anna Chadaj na maleńkiej przestrzeni Małej Sceny zbudowała bardzo zręcznie i przekonująco kilka światów. Kilkoro aktorów w różnych perukach gra zręcznie po kilka ról.
W tym świecie tyle jest inteligentnego poczucia humoru, że spektakl z przyjemnością obejrzą go nie tylko gimnazjaliści i licealiści, do których jest adresowany, ale także dorosła część publiczności. I może dzięki temu dojrzeją do życia w rodzinie...
Wrocławski Teatr Lalek, Maria Wojtyszko: „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie”, reżyseria: Jakub Krofta, scenografia: Anna Chadaj. Występują: Grzegorz Mazoń, Agata Kucińska, Kamila Chruściel, Radosław Kasiukiewicz, Marta Kwiek, Konrad Kujawski, Patrycja Łacina-Miarka, Marek Koziarczyk. Premiera 8 marca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska