Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Salon Śląski obchodzi urodziny

Małgorzata Matuszewska
Salon Śląski
Salon Śląski Mateusz Pałka
Salon Śląski, ważny punkt na kulturalnej mapie Wrocławia, obchodzi właśnie rocznicę – piętnastolecie swojego istnienia.

Kiedyś była tu apteka, po wojnie prowadzona przez Andrzeja Niedźwieckiego. Maria Dorywała, niegdyś dziennikarka telewizyjna, postanowiła stworzyć w tym miejscu salon, w którym jej goście spotykają się na koncertach, dyskusjach, wernisażach.

Maria Dorywała, z inicjatywy ks. kardynała Henryka Gulbino-wicza, Rafała Dutkiewicza i prof. Zdzisława Latajki, otworzyła w Salonie Śląskim Galerię Wrocławskich Osobistości.
– Jestem głęboko przekonana, że ludziom, którzy zrobili coś ważnego dla naszego miasta, kraju, dawali swoim życiem świadectwo, że warto (czasami za wszelką cenę) być odważnym, przyzwoitym, kształcić się sumiennie, a bliźnim wy-baczać urazy ponad wszystko, należy się wielki szacunek każdego dnia – twierdzi właścicielka Salonu.

W Galerii można więc obejrzeć podobizny: prof. Hugona Steinhausa (matematyka), prof. Alfreda Jahna (geografa, polarnika), Piotra Bednarza (działacza antykomunistycznej opozycji), prof. Józefa Dudka (matematyka), dr. Ludwika Hirszfelda (immunologa), Jerzego Grotowskiego (reformatora teatru) i wielu innych. Są też portrety wrocławskich noblistów. W Salonie Śląskim bywają ludzie, którzy chcą wypić herbatę (trzeba mieć kartę klubową, ale – żeby ją zdobyć – wystarczy być przyzwoitym człowiekiem i poprosić o możliwość przychodzenia do Salonu) w staroświeckim wnętrzu, ale także spotkać znane osobistości. Tu można było porozmawiać z Romą Ligocką, pisarką i malarką, a swoje urodziny w Salonie świętował Bob Clayton, legendarny basista Diany Krall.

– Michał Hrisulidis (malarz, rysownik, scenograf – przyp. red.) przechodził przez plac, zajrzał przez okno i jest naszym gościem – uśmiecha się Maria Dorywała.

Nowoczesne obrazy prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzaniec-kiego na ścianach Salonu wyglądają znakomicie. Kontrabasistka Irena Olkiewicz prowadzi w Salonie muzyczne spotkania. Maria Dorywała wciąż rozwija Salon Śląski. Właśnie planuje kupno patefonu.
– Na winylach mam wszystkie dzieła Chopina. Tę muzykę kochają seniorzy, nasi goście– uśmiecha się.
I chce stworzyć galerię profesorów lwowskich pomordowanych na Wzgórzach Wuleckich. Salon jest jednym z fundatorów Nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej, przyznawanej osobom działającym na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

Salon Śląski, pl. Uniwersytecki 15a
to kulturalna kawiarnia i restauracja.
Obowiązuje karta klubowa – można o nią poprosić w Salonie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska