Sąd: Opłaty parkingowe w soboty są nielegalne

Redakcja
Mimo wyroku sądu, Wrocław na razie nie wycofuje się z opłat parkingowych w soboty
Mimo wyroku sądu, Wrocław na razie nie wycofuje się z opłat parkingowych w soboty Paweł Relikowski
Pobieranie w soboty opłat w miejskiej strefie parkowania jest nielegalne - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Ustawa o drogach publicznych mówi bowiem wyraźnie, że opłaty takie można pobierać tylko w dni robocze. Ale wrocławscy radni wyrokiem sądu nie zamierzają się przejmować. Wrocław wciąż będzie bezprawne opłaty pobierać.

Wyrok w tej sprawie zapadł przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w miniony wtorek. Dotyczył opłat za parkowanie w Augustowie. Tamtejsze władze postanowiły, że - tak jak we Wrocławiu - parkowanie w miejskiej strefie będzie płatne od poniedziałku do soboty. Sąd nie miał wątpliwości: radnym takiej decyzji podjąć nie wolno.

Błąd radnych zauważyła miejscowa prokuratura. To ona skierowała sprawę do sądu. Powoływała się na ustawę o drogach publicznych. Napisano w niej wyraźnie, że opłaty w strefie płatnego parkowania pobierane są "w określone dni robocze". Wprawdzie w ustawie nie ma definicji dni roboczych, ale - zdaniem prokuratury - sobota takim dniem z pewnością nie jest. Początkowo Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że prokuratura nie ma racji. Bo soboty nie ma też w przepisach określających dni wolne.
Sprawa trafiła więc do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten ostatecznie orzekł: opłaty parkingowe w sobotę są nielegalne.
Władze Augustowa zapowiedziały, że natychmiast zastosują się do tego wyroku.

Co na to władze Wrocławia? W mieście od lat opłaty parkingowe pobierane są również w soboty (od godz. 9 do 14). I na razie będą. Bo wrocławscy radni wyrokiem się nie przejmują. Bezprawnych opłat znosić nie zamierzają.

- Pod względem prawnym jesteśmy czyści - twierdzi przewodniczący rady miejskiej Jacek Ossowski z klubu Rafała Dutkiewicza z Platformą. Przewodniczący przekonuje, że wyrok dotyczy Augustowa, więc Wrocław do niego stosować się nie musi.

To tłumaczenie co najmniej dziwne, bo przecież wrocławska uchwała dokładnie w taki sam sposób łamie prawo jak ta z Augustowa.
Dlaczego Wrocław tak uparcie broni opłat w soboty? Chodzi o pieniądze. Jacek Ossowski podkreśla, że z tytułu tej opłaty do budżetu wpływa kilkaset tysięcy złotych rocznie. - Jej utrzymaniem są też zainteresowani mieszkańcy Śródmieścia, ścisłego centrum, rowerzyści i piesi - dodaje przewodniczący.
Ossowski informuje też, że radni złożyli do prezydenta Wrocławia o zbadanie tej uchwały pod względem ekonomicznym. - Przeprowadzimy konsultacje społeczne. Jeśli w ogóle to opłata zniknęłaby, to najwcześniej od początku 2017 roku - mówi przewodniczący rady miejskiej.

Nowy król wrocławskich wraków. Zostanie usunięty

Wideo

Komentarze 111

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rober

Może w sentencji powinno się znaleźć , że urzędnicy którzy świadomie lamią prawo i działają wbrew orzeczeniem sądu odpowiadają za to swoim majątkiem. Ergo każdy niesłusznie obciążony obywatel - płaci i kieruje pozew przeciw prezydentowi miasta i obciąża go kosztami pozwu 1000 pozwów x 1000 kosztów sądowych najlepiej nauczy cwaniaczków ,ze prawo obowiązuje nie tylko obywateli płacących podatki ale tych którzy w ich imieniu miastami zarządzają

O
Opłata

j.w.

t
tt

we wrocku polskie prawo nie obowiązuje , a jak już to ewentualnie od 2017 :)))

D
De profundis

W krajach "cywilizowanych" do których miłośnicy UE tak ochoczo się odwołują nie tylko sobota jest wolna, ale nawet i większa część piątku, więc mędrcze Europy nie wciskaj kitu. Bo my nie zamierzamy być kolonią zachodnich krajów UE, w których pracuje się oszczędnie, odpoczywa obficie, a zarabia godnie. My w Europie jesteśmy lekko licząc 1000 lat, więc "europejskie wartości" (m.in. wolne soboty) należą się nam jak psu buda. Dzisiejszym miłośnikom Wałęsy przypomnę jako niegdysiejszy jego admirator, że dwudziesty pierwszy postulat porozumień gdańskich dotyczył "wolnych sobót" właśnie. Mam nadzieję, że Wałęsa będący w bardzo dobrej komitywie z Jaruzelskim i Kiszczakiem zdążył ten postulat wcielić w życie? Taki bohater, nie miał z pewnością tym żadnego kłopotu (wszak: "Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem"). Wałęsa "załatwił" wolne soboty już w roku 1980-tym. Więc nie wyjeżdżaj kolego z tym Sądem Najwyższym, bo to żaden argument.

T
TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY...

...i trzeba tę LEGALNOŚĆ publikować...hau...hau...

..ten

...TK z PO - to kupa GNOJU. Dlaczego ten menel OBSTURUJE 38 milionowy kraj..? Czy to kxtas z PRL lub z PZPR...?

J
Josip

Wedlug prawa cywilnego tak jest, ale sfera adminiatracyjna podlega prawu administracyjnemu.

R
RudaKazia

powinien nie płacić już w soboty za parkowanie. W razie mandatu do sądu. Sprawa, jak rozumiem, wygrana z góry ;)

G
Grubas

Jaki wyrok ? Przecież to opinia "kilku kolesi".

p
podatnik

... zwrócić pieniądze za niesłusznie już pobrane opłaty.

m
malvo

Aparatczyk r.d dodal komentarz

k
kamillo

Jestem za opłatami za parkowanie w centrum, ale tylko jeśli są one legalne. Jeśli jest to bezprawne, miasto od razu powinno z nich zrezygnować, bo naraża się na koszty procesów sądowych, które przegra. Jest to działanie na niekorzyść miasta i narażanie go na niepotrzebne straty finansowe, które na koniec mogą przekroczyć zyski.

d
dr Kaftan

opłaty 500 zł za kartę pojazdu też były nielegalne.. a urzędasy z wydziałów komunikacji zamiast je zwrócić z przeprosinami, to śmiały się w twarz i odsyłały do sądu..
jak państwo obywatelowi tak obywatel państwu. potem
opłata zniesiona.. ale wprowadzona nowa zaraz potem 500 zł recykling i niedziałający przez wiele lat CEPIK.. cóż kasa się musi zgadzać. i zamiast 500 zrobiło się 575 plus reszta

B
Basia

jeśli by chodziło, że w soboty powinno się stosować opłaty parkingowe przez cały dzień-dajmy na to taką decyzję by podjął sąd w Augustowie to radni Wrocławia bez skrupułów by wpięli taki plan w działanie u nas...no ale jeśli chodzi o mniej wpłat wpływających za parking to już trzymają się tego co uchwalili nielegalnie

w
wyłom

Sobota jest dniem roboczym. O dniu ustawowo wolnym można mówić jedynie w odniesieniu do takich dni, które zostały uznane za wolne przepisem ustawy, a uregulowanie to ma walor powszechności, a nie ogranicza się do określonych zakładów pracy lub oznaczonych grup pracowników. Soboty nie charakteryzują się takimi cechami, gdyż jako dni wolne nie mają charakteru powszechnego, chociaż obejmują wiele grup pracowników i wiele zakładów pracy.
W orzecznictwie Sądu Najwyższego prezentowane jest stanowisko, zgodnie z którym sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Ewentualne kontrowersje na tle charakteru
soboty jako dnia wolnego od pracy zostały przesądzone w uchwale siedmiu Sędziów SN z dnia 25 kwietnia 2003 r., której nadano moc zasady prawnej. Sąd Najwyższy jednoznacznie uznał, że sobota nie jest dniem uznanym ustawowo za wolny od pracy (post. sn V CZ 5/09).