Są wyroki za nielegalne finansowanie senackiej kampanii kandydatów Rafała Dutkiewicza. Skazany prezes Aquaparku

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Wśród kandydatów wspieranych przez Rafała Dutkiewicza w ramach projektu Obywatele do Senatu był Jarosław Obremski - obecny wojewoda dolnośląski
Wśród kandydatów wspieranych przez Rafała Dutkiewicza w ramach projektu Obywatele do Senatu był Jarosław Obremski - obecny wojewoda dolnośląski Patryk Ciechanowski-Mirek
Udostępnij:
Zapadły wyroki skazujące w procesie o nielegalne finansowanie kampanii wyborczej kandydatów do Senatu w 2011 roku wspieranych przez Rafała Dutkiewicza. Skazani zostali Jarosław Bogusz i Grzegorz Kaliszszak - dziś prezes Aquaparku, a w 2011 roku pełnomocnik finansowego Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Dutkiewicza. Pierwszego sąd skazał na 20 tysięcy zł grzywny, a drugiego - na 30 tysięcy. Maksymalna kara, jaka może być wydana za złamanie kodeksu wyborczego, to 100 tysięcy złotych grzywny. Obaj oskarżeni z wyrokiem się nie zgadzają i zapowiadają apelację. Sąd orzekł, że na ławie oskarżonych powinny zasiadać jeszcze inne osoby, ale nie wskazał o kogo chodzi

W wyborach przed ośmioma z górą laty wystartowała lista wspierana przez ówczesnego prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza w ramach projektu Obywatele do Senatu. We Wrocławiu wystawiła Tomasza Misiaka, Tadeusza Lutego i Jarosława Obremskiego. Ten ostatni dziś jest wojewodą dolnośląskim.

Zgodnie z prawem wyborczym, kampania nie może być finansowana przez firmy, a tylko przez osoby prywatne i to w sposób przewidziany prawem. Firmy nie mogą też wspierać komitetów wyborczych darowiznami. Ustalenia policji i prokuratury wykazały tymczasem, że pod koniec kampanii wyborczej jedna z wrocławskich drukarń wydrukowała 450 tysięcy wyborczych ulotek. Ich dystrybucją zajęła się profesjonalna firma. Kto zapłacił za druk? Nie wiadomo, choć wiadomo, że nie był to komitet wyborczy.  Wiadomo, że za dystrybucję ulotek 21 252 zł zapłaciła firma Dynamicom. Jej szef Tomasz G. został skazany za wręczenie łapówki byłemu wiceprezydentowi Wrocławia Michałowi J. Proces tego drugiego wciąż się toczy.

Sąd nie miał wątpliwości, że obaj oskarżeni mieli związek z nielegalnymi działaniami. Grzegorz Kaliszczak miał przyjąć „korzyści majątkowe o charakterze niepieniężnym”, a Jarosław Bogusz „udzielić” takowych korzyści. Ten drugi miał być odpowiedzialny m. in. za koordynowanie akcji dystrybucja ulotek i plakatów wyborczych. Tych, których druk i kolportaż nie był sfinansowany z oficjalnych pieniędzy komitetu wyborczego.

Przeczytaj także

Sąd – uzasadniając wyrok – orzekł, że na ławie oskarżonych powinny zasiadać jeszcze inne osoby, ale nie wskazał o kogo chodzi. Grzegorz Kaliszczak i Jarosław Bogusz mówili dziennikarzom, że złożą apelację. Nie zgadzają się z wyrokiem. W czasie procesu przekonywali sąd, że dowodów winy nie ma. Kwestionowali m. in. prawidłowość przeprowadzenia opinii przez eksperta od informatyki. To co on ustalił to ważny dowód. To treść mejli wysyłanych pomiędzy osobami zaangażowanymi w kampanię senacką 2011. Wynika z nich, że o dystrybucji nielegalnie wydrukowanych ulotek wiedziało w magistracie wiele osób. W tym sami oskarżeni.

Zobacz także

Tych złodziei poszukują dolnośląscy policjanci. Te osoby są ścigane kradzież. Oto zdjęcia i personalia złodziei z Dolnego Śląska, których szuka policja. Widziałeś któregoś z nich? Wiesz, gdzie mogą może przebywać?Ci przestępcy poszukiwani są m.in. na podstawie KK:Art. 278. Kradzież§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą,podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawcapodlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.§ 4. Jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.§ 5. Przepisy § 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii lub karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.Zobacz na kolejnych slajdach zdjęcia poszukiwanych przez policję złodziei z Dolnego Śląska - posługuj się myszką, klawiszami strzałek na klawiaturze lub gestami

Złodzieje z Dolnego Śląska poszukiwani przez policję [ZDJĘC...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wisła Kraków opuszcza Ekstraklasę

Wideo

Komentarze 38

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
podatnik
Żeby pokazać jak w Urzędzie Miejskim Wrocławia działano (za prezydentury Dutkiewicza) chcę doprecyzować, że Jarosław Bogusz został dyrektorem Wydziału Organizacyjnego I Kadr po (!) wyborach w 2011 r.; Zajął miejsce wspaniałej Pani , która odznaczała się rzetelną wiedzą i (o ile wolno mi to ocenić) wysoką kulturą. Natomiast - w mojej ocenie rzecz jasna - temu człowiekowi , który "biegał" z "nielegalnymi" ulotkami ofiarowano to dyrektorskie stanowisko prawem kaduka, co potwierdza min. późniejszy brak kultury w traktowaniu pracowników urzędu. A przykład idzie z góry , podobnie nieelegancko jak ich szef zachowywali się jego podwładni. Chcę przez to powiedzieć,że schemat "zapłaty" za "bieganie z ulotkami" publicznymi stanowiskami w samorządzie to patologia co wydaje się potwierdzać obecna sytuacja. Urzędnik samorządowy nie może być skazany, być może dlatego pana J.B. przeniesiono do spółki miejskiej, ale czy to jest w porządku by taki człowiek nadal sprawował ( i to dyrektorską ) funkcję w strukturach/spółce miejskich ?

Odrębną rzeczą jest odpowiedzialność Pana Rafała Dutkiewicza. Sprawa trwała w sądzie 9 !!! lat, czy nie dlatego by wyrok pojawił się kiedy Pan Dutkiewicz juz nie sprawuje funkcji prezydenta miasta ... ? Przecież sam sędzia stwierdził ,że wina jest ewidentna , potrzebował na stwierdzenie tego tyle lat ?
G
Gosc
6 lutego, 10:59, podatnik:

Jarosław Bogusz był ówcześnie , z łaski Rafała D. , dyrektorem jednego z departamentów w UM , a po wybuchu afery został ,,zesłany'' do miejskiej spółki Wrocławskie Mieszkania , na dyrektorskie stanowisko . Czyli : jak zwykle ; ręka , rękę myje !

6 lutego, 12:42, obserwator:

Dyrektorem Wydziału Organizacyjnego i Kadr UM jest jego żona - Alicja Bogusz.

Taki "family business" :-P

6 lutego, 13:15, Family business:

A żoną pana Kaliszczaka jest Joanna Kasprzak wiceprezes w zoo. Odwołać Sutryka w referendum!

Pan Bogusz jest TEZ obecnie prezesem rady nadzorczej spolki Wroclawskie Mieszkania.

G
Gość

Oszust wojewodą łapówkarz dutkiewicz śmieje się ze szwabami z głupich Polaczków

A
Ala

Myślę że klienci aqaparku powinni pozwać teraz jeszcze Kaliszaka za groźby w stosunku do klientów którzy składają reklamację na działalność obsługi aquparku itp.

A
Adam

Prezes Aqaparku? Czyli nie będzie mógł być już prezesem z wyrokiem.Poza tym to jakiś prostak i cwaniak bo każdego niezadowolonego klienta straszy sądem i policją.Ot klika Dutkiewicza i Sutryka.Czas skończyć z tą całą kliką.Wrocławianie otwórzcie oczy.Mafia nam w mieście wyrosła i kradną na potęgę.

O
Odwołać Kaliszczaka!

Odwołać Kaliszczaka!

G
Gość

Złodzieje

P
Patologia z nadodrza

Natychmiast odwołać prezesa Aquaparku ze stanowiska - skoro jest skazany, to nie ma prawa pełnić funkcji publicznej.

m
marjann

A co sobie tą kasę wzią czy co? Paszekwile polityczne to są po mówienia i tyle w temacie!!!

G
Gość

P.Prezydencie proszę opublikować bilans po poprzednikach huskowski.zdrojewski dudkiewicz będziesz p.O'K wobec społeczeństwa.

G
Gość
6 lutego, 14:00, Gość:

Złodzieje !!!!

6 lutego, 15:16, KAzik:

Wrocławski Układ Zamknięty ... Dutkiewicz i namaszczony przez niego następca Jacek S.

rączka rączke myja

Icek Szudrch

K
KAzik
6 lutego, 14:00, Gość:

Złodzieje !!!!

Wrocławski Układ Zamknięty ... Dutkiewicz i namaszczony przez niego następca Jacek S.

rączka rączke myja

n
nikt

30 tysięcy zł to ten pan zarabia w półtorej miesiąca ... no brawo sądy to dowód na to że opłacało mu się to zrobić i to z nawiązką opłacało

G
Gość
6 lutego, 14:26, Prośba do prezydenta:

Panie Jacku niech pan pokaże klasę i ich wywali. Niech pan zmienia nasze miasto na lepsze. Lepsze od czasów Dutkiewicza.

wtedy sam musialby siebie wsadzic

P
Prośba do prezydenta

Panie Jacku niech pan pokaże klasę i ich wywali. Niech pan zmienia nasze miasto na lepsze. Lepsze od czasów Dutkiewicza.

Dodaj ogłoszenie