Są środki na wsparcie internacjonalizacji firm

opr. BMK
123RF
DIP prowadzi dwa konkursy na zwiększenie międzynarodowej ekspansji MŚP. Wnioski o dofinansowanie projektów można składać tylko w lutym

– Konkursy na dofinansowanie internacjonalizacji przedsiębiorstw mają na celu podniesienie ich konkurencyjności poprzez wzmocnienie powiązań handlowych z zagranicą oraz wzrost liczby firm prowadzących działalność eksportową, co ostatecznie wpływa na powiększenie potencjalnych rynków zbytu. O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa z sektora MŚP, dopiero startujące z działalnością eksportową, jak również te zamierzające ją rozszerzyć – wyjaśnia Renata Granowska, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. – Proces umiędzynarodowienia związany jest z obraną przez firmę strategią marketingową, czy też planem rozwoju eksportu i na pewno zwiększy doświadczenie międzynarodowe zarówno w kontekście eksportu, jak też współpracy w zakresie kooperacji firmy z partnerami zagranicznymi – dodaje dyrektor DIP.

Na co i kto może otrzymać dofinansowanie

W Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej trwa nabór wniosków o dofinansowanie projektów w dwóch konkursach.
Pierwszy z nich – schemat 1.4. Bab – wnioski można składać do 28 lutego – dotyczy zwiększenia międzynarodowej ekspansji MŚP poprzez wdrożenie nowych modeli biznesowych oraz zwiększenie ekspansji na rynki zewnętrzne. Dofinansowanie będzie można otrzymać na projekty zarówno wdrażające długoterminowe (kompleksowe) strategie biznesowe, jak i projekty wdrażające nowoczesne metody zarządzania, prowadzące do zmian organizacyjno-procesowych przedsiębiorstw. W tym konkursie o dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy z sektora MŚP oraz Lokalne Grupy Działania (LGD).

Drugi konkurs – schemat 1.4.Bc – termin przyjmowania wniosków mija 23 lutego – dotyczy projektów nawiązywania i utrzymywania kontaktów gospodarczych oraz promocji przedsiębiorstw na rynkach krajowych i międzynarodowych, które będą wdrażały plany rozwoju eksportu/internacjonalizacji przedsiębiorstwa.
Dofinansowanie będzie można przeznaczyć np. na: wizyty studyjne i misje zagraniczne, udział w krajowych i międzynarodowych targach i wystawach branżowych, organizację zbiorowych wystaw na terenie działalności przedsiębiorstwa – ukierunkowanych na przyjęcie wizyt studyjnych potencjalnych zagranicznych partnerów handlowych. O dofinansowanie mogą aplikować MŚP, LGD, jednostki samorządu terytorialnego oraz Instytucje Otoczenia Biznesu.

Dotację w obu konkursach mogą otrzymać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w granicach administracyjnych województwa dolnośląskiego lub na terenie Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego i na tym obszarze zamierzają zrealizować swój projekt.

Wysokość dofinansowania dla firm i partnerstw

Na dofinansowanie projektów w obu konkursach przeznaczono ponad 46,3 mln zł. Wsparcie wynosi do 85 proc. wydatków kwalifikowanych. Maksymalna całkowita wartość projektu wnioskodawców wdrażających w strategie biznesowe przedsiębiorstwa w schemacie 1.4. Bab wynosi 200 tys. zł – w przypadku jednego przedsiębiorstwa. W przypadku partnerstw kwota może być większa – po 200 tys. dla każdego z partnerów.

Natomiast w schemacie 1.4Bc wdrażającym plany rozwoju eksportu przedsiębiorstwa maksymalna wartość projektu wynosi 100 tys. zł. Kwota może być większa w przypadku partnerstw tzn. 100 tys. dla każdego z partnerów.
Szczegółowe informacje dot. konkursów są na stronie www.dip.dolnyslask.pl.

Co dziesiąty Polak kupuje podróbki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie