Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na profilaktykę. Skorzysta 15 tys. mieszkańców Dolnego Śląska, zarówno maluchy, jak i dorośli

Monika Fajge
Monika Fajge
Robert Wozniak / Polska Press
Trzy nowe programy profilaktyczne będą realizowane w tym roku na Dolnym Śląsku. Jak poinformował Urząd Marszałkowski, wsparciem zostanie objętych 15 tys. osób. Chodzi o dzieci, pacjentów leczonych onkologicznie oraz Dolnoślązaków narażonych na osteoporozę.

"Profilaktyka to podstawa" – apelują lekarze. Już w tym roku (2023) mieszkańcu woj. dolnośląskiego będą mogli skorzystać z nowych programów profilaktycznych. Skorzystają nie tylko dorośli.

Prawie 7 mln złotych na badania 15 tys. osób

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ogłosił trzy konkursy, które mają wyłonić realizatorów programów polityki zdrowotnej na lata 2023-2025. Wszystkie zostaną sfinansowane z budżetu województwa. Ich wartość to 6,7 mln zł.

"Naszą szczególną uwagę przywiązujemy do zdrowia najmłodszych mieszkańców Dolnego Śląska. Rozpoczynamy realizację programu, którego celem jest wykrywanie wad rozwojowych u dzieci. Działania adresujemy również do osób leczonych onkologicznie oraz osób narażonych na chorobę, jaką jest osteoporoza" – poinformował wicemarszałek Marcin Krzyżanowski

Na liście są:

  • Program wczesnego wykrywania wad rozwojowych u noworodków i niemowląt
    Chociaż obserwuje się znaczny postęp w szeroko rozumianym leczeniu dzieci z wrodzonymi wadami rozwojowymi, to jednak wyniki leczenia wielu z nich, są ciągle niezadowalające. Finansowany przez Urząd Marszałkowski program, ma to zmienić. "Niezmiernie istotnym elementem poprawy opieki nad noworodkami i niemowlętami z wrodzonymi wadami rozwojowymi jest skoordynowana
    opieki medyczna".
  • Program zachowania płodności u pacjentów leczonych onkologicznie
    "Obecnie Polsce chorzy onkologicznie, którzy zainteresowani są zabezpieczeniem płodności, nie mają możliwości uzyskania pomocy tym aspekcie ramach środków publicznych, natomiast szukanie jej we własnym zakresie często przerasta ich możliwości finansowe. W konsekwencji, dla tej grupy chorych, dostęp do procedur zabezpieczenia płodności jest znacznie ograniczony nasila poczucie dyskryminacji ekonomicznej. (...) W takiej sytuacji konieczne wydaje się objęcie troską możliwych przestrzeni związanych leczeniem niepłodności m.in. zabezpieczeniem płodności pacjentów onkologicznych" – czytamy w szczegółach programu.
  • Program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy
    Jak wynika z badań, osteoporoza jest chorobą, która występuje u co czwartej kobiety wieku pomenopauzalnym i u 15 proc. mężczyzn w starszym wieku. Całkowite ryzyko złamań kobiet wynosi 30-40 proc., natomiast w przypadku mężczyzn – około 20 proc.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiosenne problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska