Są pieniądze, jest wykonawca, a drogi rowerowej pod Wrocławiem jak nie było, tak nie ma. Dotacja przepadnie?

Błażej Organisty
Błażej Organisty
Paweł Relikowski / Polskapress
Udostępnij:
Mieszkańcy wsi Mokronos Dolny (gmina Kąty Wrocławskie) od wielu lat proszą o bezpieczną ścieżkę rowerową do Wrocławia. Gmina dostała pieniądze z UE, podpisała umową z wykonawcą, ale z wykonaniem najprawdopodobniej nie zdąży w ustalonym terminie, bo nie ma pozwolenia na budowę.

Mieszkańcy podwrocławskiej wsi Mokronos Dolny obawiają się, że obiecana droga rowerowa do Wrocławia nie powstanie, a co więcej, że przepadną unijne pieniądze otrzymane na jej budowę.

"Jest to odcinek o który mieszkańcy zabiegali już od kilkunastu lat" - napisała Sara Konopacka w liście do naszej redakcji.

Chodzi o ścieżkę, która ma przebiegać od stacji kolejowej w Mokronosie Górnym, przez Mokronos Dolny, do granicy z Wrocławiem, gdzie połączyłaby się z wrocławskimi trasami rowerowymi.

Dofinansowanie unijne przepadnie?

"Bardzo zależy nam na tej ścieżce ze względu na to, co dzieje się na drodze wojewódzkiej, po której jeździ dużo samochodów osobowych i tirów. Teraz korzystają z niej także piesi i rowerzyści, co jest niebezpieczne" - narzeka Monika Kwil-Skrzypińska z tamtejszej rady sołeckiej.

Sołtys, Alina Witek, wspomina, że sprawa drogi była wielokrotnie omawiana w urzędzie gminy Kąty Wrocławskie. Gmina pozyskała na jej budowę dofinansowanie z Unii Europejskiej w 2019 roku. Był przetarg, wykonawcę wybrano latem ubiegłego roku. Nie dość, że drogi nie ma do dziś, to nawet budowa się nie rozpoczęła.

"W ramach podpisanej umowy z wykonawcą, zostały przygotowane trzy warianty przebiegu drogi, ale jako mieszkańcy nie zostaliśmy poinformowani, który z nich został wybrany przez gminę. Teraz burmistrz twierdzi, że budowy ścieżki na odcinku Mokronos Dolny - Wrocław nie będzie realizował. A to jest właśnie ten odcinek, na którym nam najbardziej zależy. W związku z terminami zawartymi we wniosku o dofinansowanie, według mnie są coraz mniejsze szanse na realizację" - opowiada Monika Kwil-Skrzypińska. - "To niepojęte, skoro gmina musi dołożyć tylko 15 proc. kosztów, bo resztę ma z unii. A chodzi zaledwie o kilkusetmetrowy odcinek".

Monika Kwil-Skrzypińska dobrze zna tę sprawę, ponieważ była sekretarzem gminy, gdy projekt był załatwiany.

Termin znów przesunięty

Umowa na zaprojektowanie i wykonanie drogi na odcinku Mokronos Górny - Wrocław przez Mokronos Dolny została podpisana na początku lipca 2021 roku. Termin zakończenia inwestycji: październik 2022 r. Jest pewne, że nie zostanie on dotrzymany a zostanie przesunięty.

"Z powodu przedłużenia się uzgodnień i konieczności przeprowadzenia procedury w celu uzyskania pozwolenia na budowę drogi rowerowej w Mokronosie Dolnym, nieprzewidzianego na etapie planowania" - tłumaczy Monika Makowska-Jarosz z urzędu gminy Kąty Wrocławskie.

Koszt realizacji odcinka Mokronos Górny - Wrocław to niespełna 2,5 mln zł. 85 proc. tej kwoty to dotacja pozyskana na realizację większego projektu "Poprawa transportowej mobilności mieszkańców poprzez budowę sieci dróg rowerowych oraz budowę obiektów: parkuj i jedź i B&R na terenie gminy Jelcz - Laskowice, Kąty Wrocławskie, Sobótka". Czy jest ryzyko, że dotacja przepadnie?

Monika Makowska-Jarosz nie udziela jednoznacznej odpowiedzi:

"Gmina Kąty Wrocławskie dokłada wszelkich starań, aby terminowo zrealizować zadanie i nie dopuścić do sytuacji utraty dofinansowania przyznanego na realizację dróg rowerowych. Niemniej jednak termin realizacji może ulec zmianie. Z tego względu jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami urzędu marszałkowskiego i wszelkie zmiany są z nimi na bieżąco konsultowane".

Monika Makowska-Jarosz zapewnia, że gmina koncentruje się na budowie dróg rowerowych, umożliwiających rowerzystom dojazd do Wrocławia z wykorzystaniem pociągów. Dodaje, że w przyszłości fragment Mokronos Górny - Mokronos Dolny – Wrocław może stać się częścią większej sieci dróg rowerowych łączących oba miasta.

Obecnie projektowana droga rowerowa przebiegać będzie przez Mokronos Górny i Dolny, a następnie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 347 w ciągu ul. Parkowej w Mokronosie Dolnym (po jej prawej stronie, patrząc w kierunku Wrocławia), do granicy z Wrocławiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie