Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są dodatkowe pieniądze na leczenie. Szpitale we Wrocławiu dostaną ponad 51 mln złotych

Monika Fajge
Monika Fajge
Dodatkowe pieniądze trafią m.in. do szpitala im. T. Marciniaka.
Dodatkowe pieniądze trafią m.in. do szpitala im. T. Marciniaka. Tomasz Hołod / Polska Press
To dobra wiadomość dla pacjentów. Szpitale we Wrocławiu mogą liczyć na dodatkowe pieniądze na leczenie. Chodzi o kwotę ponad 51 mln złotych. Trafią na konta placówek, które w ubiegłym roku przekroczyły przyznany przez NFZ ryczałt.

Spis treści

Początkowo dodatkowe pieniądze miały trafić do tych szpitali, które przekroczyły wykonanie ryczałtu o 8 proc. Jednak w wyniku zmiany rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia (Dz.U. z 2022 r. poz. 2614) na ekstra fundusze mogą liczyć wszystkie szpitale, które wykonały więcej świadczeń w ryczałcie, czyli przyjęły więcej pacjentów niż zakładały.

– Wraz z fakturą za grudzień 2022 szpitale te otrzymają dodatkowo 60 proc. wartości przekroczenia ryczałtu. Dzięki temu rozwiązaniu dodatkowe środki trafią do 29 dolnośląskich szpitali, w tym do siedmiu placówek z Wrocławia – informuje Anna Szewczuk-Łebska, rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ponad 51 mln złotych dla wrocławskich szpitali

Łącznie dolnośląski oddział NFZ wypłaci szpitalom, które przekroczyły ryczałt i przyjęły więcej pacjentów ponad 86 milionów złotych. Placówki we Wrocławiu otrzymają ponad 51 mln zł. Na wrocławskiej liście są:

  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu
  • Dolnośląskiego Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza - Radeckiego
  • 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką - SPZOZ
  • Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA
  • Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii
  • Dolnośląskie Centrum Chorób Serca MEDINET NZOZ

Odwoływane i przekładane zabiegi będą realizowane

Na dodatkowe pieniądze może liczyć m.in. szpital im. T. Marciniaka przy ul. Fieldorfa. Bardzo się przydadzą, bo placówka już w sierpniu ubiegłego roku ograniczyła planowe przyjęcia pacjentów na niektóre oddziały. Ograniczenia dotyczyły przede wszystkim oddziałów ortopedycznego i urologicznego. Na ortopedii wykonywane były tylko zabiegi “pilne” oraz wszczepianie endoprotez. Z kolei urologia wykonywała wyłącznie zabiegi onkologiczne.

– Kwota, którą otrzymał nasz szpital z Narodowego Funduszu Zdrowia to nieco ponad 6 mln złotych. Pokryje ona 60 procent wypracowanych zeszłorocznych nadwykonań. Od stycznia realizujemy bez zakłóceń przyjęcia planowe już w ramach nowego kontraktu – powiedziała nam Agnieszka Czajkowska, rzecznik prasowy szpitala im. T. Marciniaka.

Szpitale przekraczały ryczałty – nie tylko na Dolnym Śląsku

Do listopada ubiegłego roku (2022) ponad 100 szpitali znacznie przekroczyło przyznany im ryczałt za minione miesiące. Część placówek – nawet o 30 procent, ale były i takie szpitale, w których to przekroczenie osiągnęło poziom aż 60 procent.

– Takie szpitale należy zdecydowanie docenić. Dzięki nim odrabiamy zaległości zdrowotne z ponad 2-letniego okresu pandemii. Przekroczenie ryczałtu oznacza bowiem przyjmowanie zdecydowanie większej liczby pacjentów niż można było zakładać. Wspólnie z prezesem NFZ podjąłem decyzję, że placówkom, które przekroczyły ryczałt należy się gratyfikacja, czyli dodatkowe finansowanie – zapowiedział wtedy minister zdrowia Adam Niedzielski.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska