MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Rzeczy zbędne” w czerwcu już po raz trzeci we Wrocławiu. Podczas festiwalu zaplanowano 20 wydarzeń

Bożena Kończal
Bożena Kończal
Festiwal potrwa od 20 do 23 czerwca.
Festiwal potrwa od 20 do 23 czerwca. Alisa Kisel
Od 20 do 23 czerwca w Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu im. Grotowskiego Grotowskiego odbędzie się III Festiwal Teatru na Faktach pod hasłem „Rzeczy zbędne”. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną premiery spektakli dokumentalnych oraz najnowsze realizacje Teatru na Faktach z Wrocławia, a także produkcje gościnne, m.in. z Charkowa i Białorusi.

Hasło „Rzeczy zbędne” odnosi się do przedmiotów, wartości i idei, które mogą być postrzegane jako zbędne w ekstremalnych sytuacjach życiowych. Przykładem jest plecak uciekinierki z Mariupola, w którym najcenniejszymi rzeczami są jabłko i stary batonik, a nie książki czy pamiątki. Festiwal porusza tematy wolności, człowieczeństwa, pokoju oraz osobistych wyborów i wartości, które dla jednych są niezbywalne, a dla innych zbędne.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną premiery spektakli dokumentalnych oraz najnowsze realizacje Teatru na Faktach z Wrocławia, a także produkcje gościnne, m.in. z Charkowa i Białorusi. Każde przedstawienie i czytanie performatywne odnosi się do prawdziwych bohaterów i zdarzeń. W programie znajdą się m.in. spektakle dotyczące migracji, uwięzienia, pracy bez końca, wykluczenia i mniejszości. Pokazom będą towarzyszyć dyskusje z bohaterami spektakli, ekspertami i aktywistami.
Festiwal będzie w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, a wybrane wydarzenia zostaną przystosowane dla osób z dysfunkcją słuchu i wzroku.

W ramach festiwalu odbędzie się II edycja konkursu na najlepsze dokumentalne czytanie performatywne. Jury, w którego skład wchodzą: Alina Szeptycka, Weronika Szczawińska, Kamil Bujny, Magdalena Chrzczonowicz oraz Olga Gitkiewicz wyłoni zwycięzcę, którego tekst zostanie wystawiony na scenie Instytutu Grotowskiego w przyszłym sezonie. W zeszłym roku zwyciężył „Tłusty czwartek” Anastazji Charitonowej, który będzie miał premierę podczas tegorocznego festiwalu.

Więcej o III Festiwalu Teatru na Faktach pod hasłem „Rzeczy zbędne” na stronie internetowej Instytutu im. Jerzego Grotowskiego:

grotowski-institute.pl/projekty/festiwal-teatru-faktach-2024/
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska