Rzecznik konsumentów: Można domagać się od miasta niższej opłaty za śmieci

Agata Wojciechowska
fot. Piotr Krzyżanowski
Czy skoro rewolucja śmieciowa we Wrocławiu nie ruszyła 1 lipca, musimy wnosić opłatę śmieciową? Tak. Rzecznik konsumentów radzi jednak, by domagać się jej obniżenia. - Przede wszystkim składałbym reklamację w Ekosystemie – mówi Jerzy Barański, miejski rzecznik konsumentów we Wrocławiu. - Zażądałbym w niej proporcjonalnego obniżenia opłaty za wszelkie niedociągnięcia wynikające z wprowadzenia w życie ustawy śmieciowej.

Opłata śmieciowa obowiązuje od 1 lipca 2013 w całej Polsce. Do czego mamy prawo za te pieniądze? We Wrocławiu reguluje to uchwała rady miejskiej "w sprawie usług świadczonych w zamian za opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi". W uchwale tej zapisano, że to miasto odpowiada za dostarczenie odpowiednich pojemników na śmieci. Musi też przedstawić harmonogram wywozu odpadów z poszczególnych posesji. No i odpady wywozić.

We Wrocławiu do dziś nie ma ani nowych pojemników, ani wspomnianego harmonogramu. Czy zatem - skoro miasto nie świadczy w pełni usługi do której się zobowiązało - wrocławianie mogą nie płacić za wywóz śmieci w lipcu? Prawnik tłumaczy, że to nie takie proste.

- Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi to opłata o charakterze publicznoprawnym, ustalana na podstawie naszej deklaracji, tak jak podatki – wyjaśnia radca prawny Krzysztof Buck z Kancelarii Prawnej WilczekBuck&Wilczek. - Zawiera ona w sobie zarówno opłatę za wywóz, segregację i utylizację śmieci, jak i opłatę za dostarczone pojemniki. Nawet ze względu na poważne niedociągnięcia w realizacji uchwał rady miejskiej, nie możemy sami żądać jej obniżenia.

W przypadku gdy nie dostarczono nam odpowiednich pojemników na śmieci, możemy sami podjąć odpowiednie środki zaradcze. - Jeśli gmina przejmie obowiązek zapewnienia pojemników, a Miasto Wrocław tak uczyniło, a następnie go nie realizuje, właściciel mimo to jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych podmiotowi odbierającemu odpady komunalne, ale nie ma już obowiązku zadbania o pojemniki. Mieszkańcy, którzy zadeklarowali segregację śmieci, powinni w braku pojemników uczynić zadość swoim obowiązkom i pozostawiać posegregowane, odpowiednio oznaczone śmieci w miejscu do tego przeznaczonym, jednak nie wrzucać ich do niewłaściwych pojemników – wyjaśnia radca prawny.

Nie może być sytuacji, w której mieszkańcy z powodu braku pojemników do segregacji śmieci, zostaną obciążeni opłatą, jak za niesegregowane. - W sytuacji, gdy gmina przyjęła obowiązek dostarczenia pojemników i go zaniedbała, wskutek czego segregowane przez mieszkańców odpady nie mogą być umieszczane w odpowiednich pojemnikach, naliczenie przez gminę opłat jak za odpady niesegregowane byłoby w mojej ocenie niezgodne z prawem, a prawidłowo skonstruowane odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego powinno zostać uwzględnione – wyjaśnia radca prawny. - Następnie, jeśli SKO podzieli stanowisko wyrażone w decyzji i stanie się ona ostateczna, można złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Nie widzę natomiast podstaw do żądania przez mieszkańców zmniejszenia opłaty uiszczanej zgodnie z deklaracją za odpady segregowane z powodu braku pojemników. Należy jednak nadmienić, że przepisy znowelizowanej ustawy budzą jednak wiele wątpliwości interpretacyjnych i niezbędne jest wykształcenie ich jednolitej interpretacji przez gminy, SKO i sądy administracyjne

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
AND

PRZY ZAKUPIE NAPOJU LUB INNEGO TOWARU ZAPAKOWANEGO W POJEMNIKI PLASTIKOWE JEST DOLICZANA OPLATA UTYLIZACYJNA. CZY TU KTOŚ NACIĄGA NAS NA DODATKOWA KASĘ CZY MI SIĘ TYLKO WYDAJE ?????????????????

ś
śmieciarz miejski

zarządowi miasta wroclaw na miejsce ich odbioru śmieci jakim jest rynek Ratusz!!

J
Joanna

a ja nie sortuje i nie zamierzam. niech się martwi spółdzielnia. zadeklarowalam ze nie i to zamyka sprawę

T
Tadek

Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy napisać oświadczenie albo dopisać na deklaracji: Nie wyrażam zgody na przetwarzanie moich danych osobowych przez spółkę Ekosystem oraz inne spółki. Dane osobowe w zakresie przetwarzania i odbioru odpadów może przetwarzać miasto (bo to obowiązek miasta) oraz spółdzielnia (bo jest zarządcą nieruchomości). Pozdrawiam

l
lucky

zapakować śmieci i wysyłać do Ratusza - oczywiście nadawca fikcyjny, by nie wróciły do nas z powrotem- będziemy mieli czysto w domu i taniej niż za zdeklarowane niesortowane a w ecosystemie złożyć korektę deklaracji, że nie ma producenta śmieci

q
qqq

Ciekawe jakie będą w 2020, gdy trzeba będzie odzyskiwać 90% śmieci lub płacić kary.

q
qqq

Nie pisz bzdetów, ludzie czytają.

c
czy wyleci

prezes Ekosystemu?

g
gość

Stara piosenka pana prezesa Alby. Segregacja we wrocławskiej Albie odbywa się od kilku lat. Należałoby zmienić zasady kontroli, nie ilość napisanych zestawień i protokołów pokontrolnych. Zasada jest taka, najpierw się uprzedza o kontroli potem kontroluję. Sprawdźcie na co poszły pieniądze z dotacji. Posortowane czy nie i tak trafią na wysypisko.

b
być

dupkiewiczem żeby sortowane śmieci były droższe. Dla kogo oni ci z mixtata pracują?

?

6 zł - Pęgów, 7 zł - Sułów, wie ktoś ile w Ramiszowie?

p
perkusista

Skoro opłata śmieciowa ma charakter publiczny i powszechny, mam prawo wyrzucić śmieci (niesegregowane, bo tak napisałem w deklaracji) tam gdzie mi się podoba.
Nieprawdaż?
A Kodeks Wykroczeń?
Najpierw muszą mi udowodnić, że nie mam takiego prawa.

Dać przykład?

Jeśli wynająłem knajpę na wesele i zapłaciłem za sprzątanie, to nie muszę się martwić, że mi kiełbasa z musztardą na podłogę upadła.

Pozdrowienia dla prawodawców.

,

No przecież Dutkiewicz ze swoich pieniędzy za chybione decyzje nie zapłaci .Od czego są mieszkańcy? Trzeba ich wydoić.

p
pełna jasność

nareszcie została wyjaśniona, w sposób jednoznaczny, niejasna do tej pory sprawa: gdzie należy składować psie i kocie gówna!! zgodnie z nową ustawą śmieciową, na biurku dudkiewicza układać, w godzinach pracy!! po zapełnieniu, na biurka marszałka i wojewody!!

J
Jasiek

Zgodnie z zasadami współżycia społecznego, należy zarządowi Ekosystemu zablokować wypłaty wynagrodzenia, do czasu, gdy mieszkańcy miasta otrzymają wszelkie uprawnienia z tytułu ustawy śmieciowej i będą mieć "normalność" śmieciową...

Dodaj ogłoszenie