MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd wprowadzi od wtorku jeszcze surowsze obostrzenia

Marcin Rybak, MIG
Pawel Relikowski / Polskapress
Będą kolejne ograniczenia w Polsce. We wtorek ma je przedstawić premier Mateusz Morawiecki. Informację potwierdził dziś szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. O kolejnych "jeszcze bardziej rygorystycznych" zasadach powiedział wcześniej a antenie Polsatu News wicepremier Piotr Gliński. Wicepremier stwierdził, że wirus rozprzestrzenia się „mimo restrykcji” i kolejne ograniczenia nie są wykluczone i to bardzo szybko. Co to za restrykcje? Ze słów Piotra Glińskiego wynika, że miałyby dotyczyć miejsc pracy i sklepów. Może chodzić na przykład o ograniczenie liczby osób znajdujących się jednocześnie w sklepach. - Ludzie ustawiają się w kolejkach w odpowiedni sposób, ale nie wszędzie – powiedział wicepremier.

Do redakcji portalu GazetaWroclawska.pl rzeczywiście docierają sygnały o klientach – szczególnie dużych sklepów – nie zawsze przestrzegających zasad i administracyjnych ograniczeń. Czytelnik z Dzierżoniowa przysłał nam zdjęcie, zrobione w sobotę w miejscowym sklepie sieci Kaufland. Widać na nim sporą kolejkę do kasy i ludzi stojących od siebie bliżej niż sugerowana jako bezpieczna odległość 1,5 metra.
- Do Biedronki na Bartoszowicach wbiegło dwóch Włochów. Byli wyjątkowo rozbawieni, przyszli po wódkę. Gdy w kolejce do kasy starsza pani poprosiła ich, by zachowali odstęp, ci łamaną polszczyzną odpowiedzieli: pani spokojna, my koronawirus nie. Ludzie w sklepie byli przerażeni - relacjonuje inny Czytelnik.

Bez przerwy dostajemy też sygnały od pracowników wielkich fabryk i magazynów pod Wrocławiem, m.in. LG czy Amazon. Tam praca ciągle wre, a w halach są setki pracowników. Żadne z wprowadzonych dotąd rządowych ograniczeń nie dotyczy miejsc pracy. - To wszystko są zalecenia, świadomy pracodawca może je wprowadzić w życie, ale to nie jest wymóg. Jeśli jakiś pracodawca uznaje, że nie chce stworzyć warunków bezpiecznych dla pracownika, to nie ma rady. Nie ma żadnego prawnego przymusu – wskazuje Magdalena Odrowąż-Mieszkowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Jakie ograniczenia w stanie epidemii może wprowadzić rząd? Są one dokładnie opisane w przepisach. Część z nich już obowiązuje. Nowe restrykcje mogą dotyczyć całego kraju, ale również mogą być wprowadzone w określonych regionach, miastach czy nawet tylko w wybranych strefach. Możliwe jest np. stworzenie "stref zero", w których ryzyko zakażenia jest większe niż gdzie indziej. Tam mogą obowiązywać surowsze ograniczenia niż w reszcie kraju.

Jakie restrykcje są możlwie?

 • czasowa reglamentację zaopatrzenia w określonego rodzaju artykuły;
 • obowiązek poddania się badaniom lekarskim oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
 • obowiązek poddania się kwarantannie, także poza domem
 • zakaz opuszczania miejsca kwarantanny;
 • czasowe ograniczenie korzystania z lokali lub terenów oraz obowiązek ich zabezpieczenia;
 • nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, terenów i obiektów;
 • nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
 • zakaz opuszczania strefy zero przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie;
 • nakaz określonego sposobu przemieszczania się.
 • czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
 • czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
 • czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
 • obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
 • nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych,
 • obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych
 • czasowe ograniczenie określonych zakresów działalności przedsiębiorców;

Nie przegap tych informacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska