Rząd przejmie EIT+. Zgodzili się na to miejscy radni

Redakcja
Udostępnij:
Wrocławscy radni podjęli dziś uchwałę w sprawie nieodpłatnego przekazania udziałów w Centrum Badań EIT+ na rzecz Skarbu Państwa. Rząd będzie miał teraz około 90 proc. udziałów i zajmie się finansowaniem działalności spółki.

W 2007 roku Wrocław wraz z województwem dolnośląskim i pięcioma wrocławskimi uczelniami powołała spółkę Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Jej podstawowym zadaniem jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej z wykorzystaniem wyspecjalizowanej aparatury badawczej. Spółka EIT+ posiada najbardziej kompleksową infrastrukturę badawczą w Europie środkowo-wschodniej (ponad 23 tys. m. kw. powierzchni) wyposażoną w najnowszy sprzęt laboratoryjny. Centrum jest miejscem, w którym łączy się świat nauki, nowych technologii i biznesu. Do tej pory w EIT+ zrealizowano 59 projektów badawczych.

W centrum na Praczach zainwestowano do tej pory ok. 500 mln zł, w tym ponad 60 mln zł pochodziło z miejskiego budżetu. Projekt był również finansowany przez Unię Europejską.

Miasto do tej pory musiało dokładać do funkcjonowania centrum. Brakowało pieniędzy nie tylko na badania, ale także na bieżącą działalność. Na początku lutego miasto dokapitalizowało spółkę kwotą 8 mln zł.

- Miasto Wrocław podjęło starania w celu zmiany struktury udziałowej spółki EIT+, która pozwoli na lepsze wykorzystanie unikalnego potencjału naukowo-badawczego EIT+. Osiągnięcie tego celu powinno przyczynić się do poprawy sytuacji finansowej EIT+. Nadrzędnym celem miasta Wrocław jest przy tym utrzymanie naukowo-badawczego charakteru
EIT+, funkcjonującego jako wiodąca jednostka naukowa realizująca strategię rozwoju opartego na wyspecjalizowanej wiedzy w otoczeniu wrocławskich uczelni i na terenie miasta Wrocławia. Realizację powyższych celów może zapewnić
jedynie pozyskanie dla EIT+ partnera w postaci podmiotu publicznego, do którego zadań należy realizacja polityki państwa w zakresie badań i rozwoju - czytamy w uzasadnieniu uchwały, podjętej dzisiaj przez radnych.

Za podjęciem uchwały było 30 radnych, przeciw tylko jeden, a czterech się wstrzymało.

Przejęcie EIT+ to dopiero pierwszy krok. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma wielkie plany dotyczące rozwoju bazy naukowej w Polsce. Jarosław Gowin zapowiadał, że rząd powoła Narodowy Instytut Technologiczny, który ma być "naukowym zapleczem dla planu Morawieckiego".

Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola w powołaniu narodowego instytutu widzi szansę dla Wrocławia. Naukowcy chcą, żeby to właśnie stolica Dolnego Śląska była siedzibą instytutu. Napisali w tej sprawie nawet list do ministra nauki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Firma nie była dochodowa, a mogła być . Jak zwykle Banda starych Profesorów i Dziadów spadochroniarzy z różnych firm dorwała się do wyciagania pieniędzy. Do działu sprzedaży pozatrudniali młodych doktorów, oczywiście z odpowiedniego środowiska nie mających pojęcia o marketingu, zdobywaniu zleceń i klientów. Oczywiście wiedzy merytorycznej z zakresu ich prac naukowych nie można odmówić, ale ktoś kto przez ostatnie 10 lat spędził czas na badaniach nie przyniesie zysku i utrzymania takiej jednostce. Na prawdę szkoda.....................
h
historyk idei
W tej sytuacji (wkroczenia PiS-u do Wrocławia i tej spółki), idealnie pasują cytaty za tow. Gomułką (wszystkie poniżej) - do wykorzystania w okazjonalnych przemówieniach pis-działaczy:

A przekaz mógłby zacząć się mniej więcej tak:

„Nikt i nic nie może przekreślić tego faktu, że przed wiekami zamieszkiwał tutaj polski piastowski szczep słowiański. Nikt i nic nie może przekreślić tego faktu, że nasi przodkowie, gospodarze tej ziemi, bronili jej przed przemocą najeźdźców germańskich pod Głogowem czy Wrocławiem.”

Potem szybkie nawiązanie do bliższej przeszłości:

„W ciągu ubiegłych lat nagromadziło się w życiu Polski wiele zła, wiele nieprawości i bolesnych rozczarowań. Idee socjalizmu, przeniknięte duchem wolności człowieka i poszanowania praw obywatela, w praktyce ulegały głębokim wypaczeniom. Słowa nie znajdowały pokrycia w rzeczywistości. Ciężki trud klasy robotniczej i całego narodu nie dawał nam oczekiwanych owoców. Wierzę, towarzysze i obywatele głęboko, że te lata minęły bezpowrotnie w przeszłość.”

Aż do huraoptymizmu i patrzenia w przyszłość z nadzieją:

„Możemy z ufnością patrzeć w przyszłość, idziemy bowiem słuszną drogą, posiadamy pewnych przyjaciół i wiernych sojuszników, przewodzi nam nieśmiertelna idea socjalizmu.”

„Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy. (…) Możecie jeszcze krzyczeć (…) lecz to nie zawróci nas z drogi.”

Oraz zwarcia szeregów i partyjnego zobowiązania:

„Od nas samych, od tego, jak cały naród podporządkuje się ściśle wskazaniom kierownictwa partii i rządu, zależeć będzie realizacja naszych celów wytkniętych na VIII plenum i kształtowanie się sytuacji wewnętrznej.”

Przy zmianie niektórych wyrazów, treść pozostaje, niestety, dziś aktualna i wciąż żywa.

Czy tak przemówi naczelnik i jego hunwejbini oraz inni „wybitni” pis-politrucy?
p
plus_ujemny
no to teraz pis-"Misiewicze" już w drodze do Wrocławia i z**ęgną się w naszym mieście. Pierwszy wrocławski przyczółek nadodrzański towarzyszy pislamskich+Polski Razem zdobyty....

w 1945 r. też pewna azjatycka armia krzyczała: "dawaj, na zapad!"
q
qwef
???
q
qwer
.
g
gość
Do KRAKOWA szkoła rolnicza wraca
o
obserwator
Najpierw śmieć wypompował kasę z tego zasrańca kieszenie ma pełne a teraz gównojadów za frytki oddaje a długi 2 mld kto spłaci za to zawszone eit+?
v
vvv
z kamienic; gdy miasto Wrocław nie potrafi apewnić mieszkańcom infrastruktury - Gmina bawi się w naukowców i wydaje miliony; ot taka polityka - ciekawe czy w ogóle działalnośc tej spółki jest działalnością spółek w których gmina może mieć udziały - ale pewnie mieli ekspertyzy że mogli

ps czy ktoś słyszał jakie to osiągnięcia naukowe ma ta spółka ? bo w kółko tylko o zapleczu; czy coś udało się zrobić; gdzie te osiągnięcia zwalające z nóg
v
vvv
z kamienic; gdy miasto Wrocław nie potrafi apewnić mieszkańcom infrastruktury - Gmina bawi się w naukowców i wydaje miliony; ot taka polityka - ciekawe czy w ogóle działalnośc tej spółki jest działalnością spółek w których gmina może mieć udziały - ale pewnie mieli ekspertyzy że mogli

ps czy ktoś słyszał jakie to osiągnięcia naukowe ma ta spółka ? bo w kółko tylko o zapleczu; czy coś udało się zrobić; gdzie te osiągnięcia zwalające z nóg
R
Raio
"Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola w powołaniu narodowego instytutu widzi szansę dla Wrocławia. Naukowcy chcą, żeby to właśnie stolica Dolnego Śląska była siedzibą instytutu. Napisali w tej sprawie nawet list do ministra nauki."
Módlcie się rektorzy żeby Gowin EIT+ do Krakowa nie przeniósł.
M
Miś Ochócki
Jw.
n
niesmak
i różni wybitni "naukowcy" z PIS oblezą to miejsce jak stonka.
n
nadworny błazen Rafałka
A można było kupić jakieś stare, zapleśniałe filmy z Marylin.
Dodaj ogłoszenie