Wasze zdjęcia
  Galeria wrocławskich kotów

  Dzień Kota 2019

  Rozwiń
  Rytualna łaźnia i mykwa w Synagodze pod Białym Bocianem....

  Rytualna łaźnia i mykwa w Synagodze pod Białym Bocianem. Żydzi obmywać się będą wodą z deszczówki

  Zdjęcie autora materiału

  Kinga Czernichowska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  1/10
  przejdź do galerii

  ©Pawel Relikowski / Polska Press

  Baseny wrocławskiej mykwy w Synagodze pod Białym Bocianem na nowo zapełnią się żywą wodą. Żywą, czyli pochodzącą z natury, czyli w tym przypadku z deszczówki. Takie są zasady obowiązujące wyznawców judaizmu, chcących zachować rytualny obrządek. Właśnie dobiega końca remont łaźni rytualnej oraz podziemi synagogi, a w sobotę (13 października) czeka nas oficjalne otwarcie tej części obiektu.
  Wrocławska mykwa jest jednym z nielicznych i najstarszych tego typu obiektów, które przetrwały II wojnę światową i wydarzenia marca 1968 roku. Powstała najprawdopodobniej w roku 1901 (najstarszy dokument, czyli instrukcja obsługi mykwy, pochodzi z 1902 roku). Gmina żydowska liczyła wtedy 22 tys. członków. Była to trzecia co do wielkości wspólnota żydowska na terenie ówczesnych Niemiec.

  Jeszcze pięćdziesiąt lat temu z mykwy korzystali ortodoksyjni Żydzi. Mykwa służyła do obmycia się z nieczystości rytualnych, a za nieczyste uznawane były na przykład kobiety po przejściu menstruacji.

  - Mykwa to łaźnia rytualna. Jest to obiekt, który ma coś wspólnego także z innymi religiami monoteistycznymi, bo to, co w kościele chrześcijańskim jest uprawiane przy okazji chrztu, a u muzułmanów jest obmyciem przed każdym posiłkiem, to też jest jakaś forma oczyszczenia przed Bogiem - mówi Marek Mielczarek, koordynator projektu rewaloryzacji Synagogi pod Białym Bocianem. - Oczywiście, mykwa na przestrzeni dziejów zmieniała swoją funkcjonalność. Mężczyźni zawsze dokonują takiego obmycia się przed postem, chociaż są też i takie odłamy w judaizmie, gdzie niektórzy mężczyźni korzystali z mykwy codziennie.

  Jeśli Żydzi nie mieli do dyspozycji w mieście mykwy, mogli takiego obrządku dokonać w rzece czy jeziorze. Warunkiem spełnienia takiego rytuału jest bowiem to, by obmywać się wodą żywą, czyli pochodzącą z natury. Może to być woda ze studni artezyjskiej lub woda deszczowa. Konieczne jest również to, by zanurzyć się w wodzie w całości, po sam czubek głowy.

  - Mykwa we wrocławskiej synagodze przewidziana jest tylko dla kobiet. Mężczyźni mogą pójść do Odry albo do fosy - dodaje Mielczarek.

  Wrocławska mykwa będzie jedynym miejscem na świecie, łączącym funkcje rytualne z wystawienniczymi. W nowych przestrzeniach prezentowane będą dwie wystawy: "Żydowski Cykl Życia" - multimedialna, edukacyjna wystawa opowiadająca o żydowskich świętach i tradycjach, oraz "Nieukończone Życia" - artystyczna impresja o sztuce w czasach Zagłady i po niej. Otwarte zostaną również nowe przestrzenie służące celom edukacyjnym - sala warsztatowa oraz filmowa.

  Przeprowadzenie remontu, jak mówi Marek Mielczarek, nie było rzeczą łatwą. Prace przedłużyły się o trzy miesiące, a na terenie obiektu wciąż pracują robotnicy. Inwestycja kosztowała 4 miliony złotych, z czego 3 miliony złotych pochodzą z dotacji regionalnego programu operacyjnego dla województwa dolnośląskiego na lata 2014 - 2020 (w ramach Europejskiego Funduszu Regionalnego).

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (68)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ile Żydówek będzie z tego korzystało?

  ixmen (gość)

  Zgłoś / 6 / 3

  We Wrocławiu praktycznie nie ludzi wyznania mojżeszowego. Gminą zarządzają osoby niewierzące.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ŻYD TO ŻYD :))))

  m28 (gość)

  Zgłoś / 23 / 3

  Skąpią nawet na wodzie hehehe byle nie zapłacić z własnej kieszeni:))), ja bym się w takim syfie jak opady/deszcz nie kąpała łeeeeeeey.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dość już tego

  Paszoł won zydek Dutkiewicz i nie wciskaj nam Sutryka (gość)

  Zgłoś / 29 / 5

  Dość już tego epatowania żydowską kulturą.
  Robiło to GWno i upadło

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kasa

  RZETELNIE (gość)

  Zgłoś / 4 / 19

  antysemityzm w interpretacji dziennikarki trochę mnie brzydzi (no cóż wiele jeszcze musi się nauczyć),o komentarzach nie wspomnę. ...ale przecież to takie nasze polskie. Co zaś wydatków...rozwiń całość

  antysemityzm w interpretacji dziennikarki trochę mnie brzydzi (no cóż wiele jeszcze musi się nauczyć),o komentarzach nie wspomnę. ...ale przecież to takie nasze polskie. Co zaś wydatków inwestycyjnych (owe 4 mln. zł.), które SZANOWNI CZYTELNICY dotyczą renowacji małej synagogi, mykwy, piwnic oraz wystawy multimedialnej (dziennikarza oczywiście to pominął)- TO SZACUN 4 tys. za m2 jest kwotą, która naprawdę bardzo ale to bardzo niską . BRAWO DLA INWESTORA.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  123

  321 (gość)

  Zgłoś / 8 / 1

  Polskie pisze się z dużej litery, trochę szacunku.
  Co się dziwisz takim postawom? Żydzi wmawiają nam i całemu światu, że to my ich mordowalismy a nie Niemcy (patrz ostatnia afera z ustawą IPN)....rozwiń całość

  Polskie pisze się z dużej litery, trochę szacunku.
  Co się dziwisz takim postawom? Żydzi wmawiają nam i całemu światu, że to my ich mordowalismy a nie Niemcy (patrz ostatnia afera z ustawą IPN).
  Ja się nie godzę na takie wydatki z moich podatków. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czy remontując taka łazienkę można w taki lub inny

  vhh (gość)

  Zgłoś / 5

  Sposób zdobyć środki na szeroko rozumiana kampanię wyborczą? Jak taki mechanizm mógłby oczywiście teoretycznie wygladac.?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ojojoj.... nieszczęście gotowe...

  .... (gość)

  Zgłoś / 7

  a w deszczówce... http://tchie.uni.opole.pl/ecoproc10b/OciepaKisielLach_PECO10_2.pdf

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Eko

  Piotr (gość)

  Zgłoś / 8 / 2

  Podejrzewam ze zgodnie panujacym trendem bycia eko po opadach deszczu w tej łazni bedzie spore zawieszenie pyłów pm10 i pm2.5. Nastepnie chciałbym zwrócić uwage iz poziom glutenu rowniez moze...rozwiń całość

  Podejrzewam ze zgodnie panujacym trendem bycia eko po opadach deszczu w tej łazni bedzie spore zawieszenie pyłów pm10 i pm2.5. Nastepnie chciałbym zwrócić uwage iz poziom glutenu rowniez moze zaskoczyc. Ale jakies kardio czy inny wymysl dla obląkanych fit cross shit spowoduje iz Twoj ynteligentny tryner personalny na metadonie sprawi iz 4 kalorie mniej spowoduje sukces zyciowy.
  Koniecznie fota na ynsta lub fejs aby instamamy patologiczne mogly zyc w pelnym szczescia wirtualnym swiecie pustki.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  CZŁOWIEKU !

  MILIONY HINDUSÓW KĄPIE SIĘ CODZIENNIE W "BRUDNYM" GANGESIE (gość)

  Zgłoś / 1 / 5

  TWÓJ STAN ŚWIADOMOŚCI JEST W STANIE PRZEMIENIĆ WSZYSTKO WOKÓŁ CIEBIE W BOSKI NEKTAR I CIĘ NIM NAKARMIĆ, UZDROWIĆ I PRZEMIENIĆ W BOSKA ISTOTĘ...ALE GDY PATRZYSZ NA WSZYSTKO JEDYNIE LUDZKIM OKIEM,...rozwiń całość

  TWÓJ STAN ŚWIADOMOŚCI JEST W STANIE PRZEMIENIĆ WSZYSTKO WOKÓŁ CIEBIE W BOSKI NEKTAR I CIĘ NIM NAKARMIĆ, UZDROWIĆ I PRZEMIENIĆ W BOSKA ISTOTĘ...ALE GDY PATRZYSZ NA WSZYSTKO JEDYNIE LUDZKIM OKIEM, KTÓRE WIDZI JEDYNIE "JAKIEŚ PYŁKI" I OCENIA WSZYSTKO Z POZIOMU LUDZKIEGO POJMOWANIA, TO G... ZOBACZYSZ, A NIE NEKTAR ;)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie

  jestem (gość)

  Zgłoś / 3 / 8

  Żydówką, ale od kiedy myję włosy deszczówką, są bardziej błyszczące


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bo to

  gość (gość)

  Zgłoś / 1

  miękka woda

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co ty pierdzielisz hahaha:)))

  m28 (gość)

  Zgłoś / 4

  Wiesz ile w atmosferze jest syfu?????, zastanawiasz się ile brudu wdychasz?????, myjesz się w tej zupie zwaną deszczem?????-powodzenia.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bo widzisz, ludzie inteligentni wiedzą

  dfg (gość)

  Zgłoś / 1 / 4

  Co jest dobre.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co ta gadznówka zwana Gejzetą Wrocławską wypisuje za bzdury

  .................... (gość)

  Zgłoś / 28 / 6

  "Wrocławska mykwa jest jednym z nielicznych i najstarszych tego typu obiektów, które przetrwały II wojnę światową i wydarzenia marca 1968 roku."
  Porównywanie II wojny z wydarzeniami marcowymi 1968...rozwiń całość

  "Wrocławska mykwa jest jednym z nielicznych i najstarszych tego typu obiektów, które przetrwały II wojnę światową i wydarzenia marca 1968 roku."
  Porównywanie II wojny z wydarzeniami marcowymi 1968 to już jest nie głupota a kurestwo. Niedługo proniemiecka polskojęzyczna Gejzeta Wrocławska napisze że synagogę na placu Muzealnym spalili nie hitlerowcy podczas kryształowej nocy a Polacy podczas wydarzeń marcowych. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  !

  miki (gość)

  Zgłoś / 14

  Tonie jest proniemiecka gazeta tylko niemiecka


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  123

  321 (gość)

  Zgłoś / 1 / 1

  I nie hitlerowcy a niemcy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A u nas

  ... (gość)

  Zgłoś / 9 / 28

  To skandal! Kto by się tam mył? Przecież brak higieny i smród to - można powiedzieć - nasza narodowa tradycja. "4 miliony Polaków (czyli prawie co dziesiąty!) nie sięga w ogóle po szczoteczkę do...rozwiń całość

  To skandal! Kto by się tam mył? Przecież brak higieny i smród to - można powiedzieć - nasza narodowa tradycja. "4 miliony Polaków (czyli prawie co dziesiąty!) nie sięga w ogóle po szczoteczkę do zębów. 17 proc. badanych Polek nie myje się codziennie, uznając, że kąpiel co drugi lub trzeci dzień wystarczy. 25 proc. Polaków myje się raz w tygodniu lub rzadziej. Co piąty badany przez PZH nie używa dezodorantu w ogóle. 30 proc. robi to "od czasu do czasu". Z sondażu grupy IQS wynika z kolei, że co ósmy Polak nie myje rąk przed jedzeniem, a co piąty nie robi tego po powrocie do domu. 60 proc. nie korzysta z wody i mydła po wyjściu z toalety" (https://natemat.pl/51447,smierdzenie-narodowe-polak-na-bakier-z-woda-mydlem-i-szczoteczka-do-zebow). A co z woda święconą? Na szczęście (wbrew deklaracjom wiary) korzysta z niej mniejszość https://www.wprost.pl/417640/Bakterie-kalowe-w-86-proc-wody-swieconejzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  myjnia

  gość (gość)

  Zgłoś

  a ciekaw jestem czy woszobijka jest?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  fuuuuuuuj

  gość (gość)

  Zgłoś

  :-

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zgadza sie. wadzunia promuje MPK ale

  ggh (gość)

  Zgłoś / 4 / 1

  Mycie się jej użytkowników już nie. Co każdy z nas pewnie już w tramwaju doświadczył.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo