reklama

Rynek pracy 2019. Brakuje pracowników, ale osoby w wieku 55+ w Polsce wciąż mają małe szanse na zatrudnienie. Co z tym zrobić: 7.12.2019 r.

AIPZaktualizowano 
Niski poziom bezrobocia, trwające w niektórych branżach miesiącami rekrutacje i problemy kadrowe nadal jeszcze nie wpłynęły znacząco na podejście firm do rekrutacji osób w wieku powyżej 50 lat. Krzysztof Kapica / Polska Press
Według ekspertów PwC zwiększenie poziomu zatrudnienia osób w wieku 55+ do poziomu, jaki reprezentują Nowa Zelandia, Izrael czy Islandia, czyli kraje z najwyższym w OECD odsetkiem aktywnych zawodowo seniorów, mogłyby przynieść Polsce w wieloletniej perspektywie wzrost PKB nawet o 66 mld dolarów . Za aktywizacją zawodową najstarszych pracowników przemawiają więc nie tylko prognozy demograficzne, ale i faktyczne zyski finansowe.

Wraz z wiekiem kandydata zdecydowanie wydłuża się okres poszukiwania pracy. Obecnie Polacy na znalezienie nowego stanowiska poświęcają średnio 3 miesiące.

Starszy pracownik – dłuższe poszukiwania

W przypadku pracowników najmłodszych, w wieku od 18 do 29 lat, ten czas jest krótszy - wynosi nieco ponad dwa miesiące.

Tymczasem przedstawiciele grupy wiekowej od 50 do 64 lat muszą przygotować się na to, że znalezienie nowej pracy zajmie im dwa razy dłużej – średnia w tym wypadku wynosi bowiem 4 miesiące.

I to w sytuacji, gdy w mediach nie cichną komentarze na temat rynku pracownika i niedoborów kadrowych w wielu branżach.

Jednocześnie aktywne zawodowo osoby powyżej 50 roku życia najczęściej nie planują poszukiwania pracy i nie szukają nowych ofert, mimo iż to właśnie w tej grupie wiekowej poziom satysfakcji z aktualnie wykonywanej pracy jest najniższy. Przyczynę takiego stanu rzeczy możemy odnaleźć w pytaniu o szanse na znalezienie nowej pracy – podczas gdy w młodszych grupach wiekowych ponad 90 % pracujących uważa, że jest w stanie w ciągu 6 m-cy znaleźć jakąkolwiek inną pracę, a prawie ¾ - że zajęcie na takim samym lub lepszym poziomie, w najstarszej grupie wiekowej, powyżej 50 r.ż., optymistycznie do znalezienia jakiekolwiek pracy podchodzi 77%, a do znalezienia równorzędnej bądź lepszej już zaledwie 56% .

Pracodawcy wolą młodych

Niski poziom bezrobocia, trwające w niektórych branżach miesiącami rekrutacje i problemy kadrowe nadal jeszcze nie wpłynęły znacząco na podejście firm do rekrutacji osób w wieku powyżej 50 lat. W większości ogłoszeń nadal, jako jedna z głównych zalet oferowanej posady, podawana jest „praca w młodym zespole”. Firmy, planujące w najbliższym czasie zwiększenie zatrudnienia, deklarują przede wszystkim zainteresowanie zatrudnieniem przedstawicieli Pokolenia Z, czyli najmłodszych pracowników – takie plany ma 60% małych firm i 77% dużych . Z kolei zatrudnienie osób w wieku emerytalnym bierze pod uwagę już tylko 21% małych firm i 34% dużych.

Jak bezpiecznie oszczędzać teraz by mieć największe odsetki? Czy w grudniu 2019 r. są lokaty oraz obligacje oszczędnościowe gwarantowane przez państwo, które dają zarobić mimo wysokiej inflacji? Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.
– Seniorzy mogą liczyć na zatrudnienie przede wszystkim w usługach i przy produkcji. Mimo tego, jak wiele mówi się o pozytywnych stronach zatrudniania pracowników, których wiedza poparta jest wieloletnim doświadczeniem, przyjęcie do pracy osoby młodej jest po prostu tańsze i nie grozi tym, że pracownik wejdzie wkrótce w przedemerytalny okres ochronny – podkreśla Katarzyna Merska, Gumtree.pl.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, obecnie w Polsce ponad 62% społeczeństwa stanowią osoby w wieku produkcyjnym, natomiast osób powyżej 64 r.ż. jest niemal 20%. Prognozy rynkowe pokazują, że w ciągu najbliższych 30 lat ta sytuacja ulegnie znaczącym zmianom. Liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie do 56%, natomiast seniorzy będą w 2050 roku stanowić już ponad 28% społeczeństwa. Będzie to miało wpływ nie tylko na już obciążony system emerytalny w Polsce oraz status materialny najstarszych, ale też na funkcjonowanie rynku pracy, który w nadchodzących dekadach musi nastawić się na znaczną aktywizację zawodową osób w wieku 50+. Tymczasem obecna sytuacja doświadczonych pracowników w Polsce nie napawa jeszcze optymizmem.

Rząd uznał, że pieniądze na emerytury powinny pochodzić nie tylko z ZUS, ale z wielu źródeł i dokończył reformę emerytalną. Teraz emerytura będzie pochodzić z czterech filarów. Sprawdź czy obejmą Cię wszystkie - wystarczy, że klikniesz w ten tekst.

Rosnąca długość życia i starzenie się społeczeństwa już od wielu lat są wyzwaniami, omawianym również w kontekście rynku pracy. Opublikowanie najnowszych wyników dorocznego raportu PwC Golden Age Index uświadomiło Polakom, że pod względem poziomu zatrudnienia i aktywności zawodowej seniorów jesteśmy daleko w tyle za innymi narodami. W Polsce stopa zatrudnienia osób między 55 a 64 r.ż. wynosi 46,2%, co daje nam 30 miejsce w rankingu, piąte od końca. Dla porównania, średnia we wszystkich krajach OECD wynosi 61%. Jednak dowodów na nieciekawą sytuację osób starszych na polskim rynku pracy nie trzeba szukać daleko - wystarczy przeczytać wpisy na LinkedIn osób biorących udział w rekrutacjach, aby przekonać się, że wiek nadal stanowi bardzo poważną barierę w poszukiwaniach nowego stanowiska. Co ciekawe, nie tylko dla osób powyżej 50 r.ż., ale niejednokrotnie już dla pracowników, którzy ukończyli 40 czy 35 lat.

Zachód otwiera się na seniorów

Aktywność zawodowa osób powyżej 50 r.ż. jest zarówno w interesie pracodawców, jak i pracowników. Międzynarodowe koncerny i zachodnie korporacje zaczynają wprowadzać programy, które pozwalają na zachowanie w firmie starszych pracowników, ich wiedzy i doświadczenia. Udogodnienia oferowane seniorom to często elastyczny czas pracy, praca w mniejszym wymiarze godzinowym czy odpowiednio dostosowane stanowisko pracy.

Niezwykle ważna jest również zachęta ze strony pracodawcy, jak i chęć ze strony pracownika, do stałego poszerzania kompetencji i nieustannego uczenia się nowych rzeczy. Obecnie największym problemem, w aktywizacji zawodowej osób dojrzałych, obok zmiany podejścia pracodawców, jest wykorzystanie w pracy nowych technologii.
Polscy seniorzy niestety pod względem poziomu kompetencji cyfrowych często odstają jeszcze od równolatków z Europy Zachodniej. Tymczasem automatyzacją, według danych OECD, zagrożonych jest ok. 20% stanowisk, które dziś zajmują osoby w wieku powyżej 55 lat.

Szybko zmieniające się warunki i sposoby wykonywania pracy, przyspieszający rozwój nowych technologii, mogą stanowić problem dla seniorów. Tym bardziej, że zdecydowana większość firm w Polsce nie ma przygotowanych ścieżek rozwoju i programów, pozwalających osobom w wieku 50+ na dokształcanie się i rozwijanie kompetencji cyfrowych.

Jednym ze sposobów na otwarcie starszych pracowników na nowe technologie i pomoc w ich stosowaniu, jest rekomendowane pracodawcom tworzenie zespołów mieszanych wiekowo. Takie grupy służyć mogą nie tylko starszym pracownikom. Młode osoby mogą w ramach takiej współpracy poznać tajniki zawodu, poparte nie tylko wiedzą, ale i latami doświadczenia. Na uwagę zasługuje również fakt, iż wśród starszych pracowników jest mniejsza rotacja – potrzeba poczucia stabilizacji i obustronnej lojalności sprawiają, że rzadziej zmieniają oni pracę mówi Katarzyna Merska.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Materiał oryginalny: Rynek pracy 2019. Brakuje pracowników, ale osoby w wieku 55+ w Polsce wciąż mają małe szanse na zatrudnienie. Co z tym zrobić: 7.12.2019 r. - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 57

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
27 listopada, 8:50, ja też Baba:

Mam 42 lata, kobieta i na tyle nie wyglądam ani się nie czuję żeby było jasne; 16 lat pracy i chęci do pracy - tyle że dziś zatrudnia się młodych do "młodych zespołów" - kobieta już w tym wieku może liczyć na Biedronkę, magazyn albo osiedlowy zieleniak.. Jak widzę dzisiejszych 20-latków którym nic się nie chce pytam - WTF???? W jakim sensie są dla pracodawców bardziej opłacalnymi pracownikami? Osoby po 50 r życia.... prawda taka że w Polsce już nawet w budowlance ciężko im się będzie zahaczyć; w naszej mentalności taka osoba to emeryt... Mamy 21 wiek ludzie!! Co to jest 50 lat?? Ten kraj się w ogóle się nie zmienia, z dna wpadamy w dno; od wieków Polak Polaka kopie.

Ale mlodym nie chce sie pracowac najlepiej dac 500

G
Gość
27 listopada, 08:50, ja też Baba:

Mam 42 lata, kobieta i na tyle nie wyglądam ani się nie czuję żeby było jasne; 16 lat pracy i chęci do pracy - tyle że dziś zatrudnia się młodych do "młodych zespołów" - kobieta już w tym wieku może liczyć na Biedronkę, magazyn albo osiedlowy zieleniak.. Jak widzę dzisiejszych 20-latków którym nic się nie chce pytam - WTF???? W jakim sensie są dla pracodawców bardziej opłacalnymi pracownikami? Osoby po 50 r życia.... prawda taka że w Polsce już nawet w budowlance ciężko im się będzie zahaczyć; w naszej mentalności taka osoba to emeryt... Mamy 21 wiek ludzie!! Co to jest 50 lat?? Ten kraj się w ogóle się nie zmienia, z dna wpadamy w dno; od wieków Polak Polaka kopie.

4 grudnia, 15:03, babcia:

skoro wyglądasz jak to napisałaś, to idź pod latarnie. Tam się liczy wygląd.

No wlasnie pracy jest dosc jak sie tylko chce pracowac

b
babcia
27 listopada, 08:50, ja też Baba:

Mam 42 lata, kobieta i na tyle nie wyglądam ani się nie czuję żeby było jasne; 16 lat pracy i chęci do pracy - tyle że dziś zatrudnia się młodych do "młodych zespołów" - kobieta już w tym wieku może liczyć na Biedronkę, magazyn albo osiedlowy zieleniak.. Jak widzę dzisiejszych 20-latków którym nic się nie chce pytam - WTF???? W jakim sensie są dla pracodawców bardziej opłacalnymi pracownikami? Osoby po 50 r życia.... prawda taka że w Polsce już nawet w budowlance ciężko im się będzie zahaczyć; w naszej mentalności taka osoba to emeryt... Mamy 21 wiek ludzie!! Co to jest 50 lat?? Ten kraj się w ogóle się nie zmienia, z dna wpadamy w dno; od wieków Polak Polaka kopie.

skoro wyglądasz jak to napisałaś, to idź pod latarnie. Tam się liczy wygląd.

b
babcia
4 grudnia, 05:31, Gość:

Przez tyle lat był czas na rozszerzenie umiejętności a nie łopata i piwo. Nigdy nie miałem problemu z zatrudnieniem nawet na emeryturze ciągnęli mnie do pracy na umowę o pracę

Nie wsadzaj wszystkich do jednego wora, nie każdy jest nauczony pchać się tam gdzie nas nie chcą.

G
Gość
29 listopada, 16:38, Gość:

Tyle się mówi że np. w Warszawie brakuje nauczycieli a znajoma w wieku 46 lat, doświadczony nauczyciel po licznych szkoleniach wysyłała w wiele miejsc CV i żadnej odpowiedzi. Tym jest to dziwniejsze że wysyłała do placówek niby poszukujących pracowników. Stąd myślę że w wielu branżach brak rąk do pracy to rozdmuchane oszustwo.

Ty nie wysyłałeś to nie wiesz jaka prawda

G
Gość

Przez tyle lat był czas na rozszerzenie umiejętności a nie łopata i piwo. Nigdy nie miałem problemu z zatrudnieniem nawet na emeryturze ciągnęli mnie do pracy na umowę o pracę

S
Senior nie senior

Skończyłem 60 lat całkiem niedawno. Mam bogate doświadczenie zawodowe i wiedzę praktyczną. Sporą listę dokonań. I co? I nic! Sensownej pracy szukałem ponad rok. Znalazłem dzięki rekomendacji... całkiem przypadkiem. Nie muszę pisać, ile aplikacji wysłałem w międzyczasie. Kluczem braku powodzenia był... PESEL! Nikt, poza "automatem" jednego z portali, nie odpowiedział na moje zgłoszenie. Z moich kontaktów w firmach na zachodzie Europy, znam wielu ludzi, których wiek i doświadczenie są atutami szanowanymi przez pracodawców. I - żeby była jasność - nie chodzi tu o oczekiwania finansowe. Chociaż wielu moich znajomych traciło pracę, bo się "zasiedzieli" /awansując/ lub bo byli "za drodzy". Czy naprawdę stać nas na marnowanie kapitału ludzkiego? Czy zawsze młodsi są dlatego lepsi, że mają mniej lat i są tańsi? Chciałbym widzieć ich miny za 20-30 lat... Marnujemy czas, żywność, energię i ludzi. Naprawdę stać nas na to?

G
Gość
26 listopada, 11:13, Nn:

Podam.przyklad . : jestem w urzędzie pracy , patrzę a tam pracuje dziewczyna która z 2 miesiące temu pracowała w obuwniczym w galerii . Wchodzę na BIP urzędu pracy a tam żadnego ogłoszenia z ofertą pracy . Jakie później inni mają mieć szansę ? Żadnych!!!!

O co ci chodzi bo nie kumam

O
Olaf Wiking

Polski pracodawcy potrzebują ludzi młodych do pracy liczy się wydajność , bo jak skończy pracownik 55 lat zostaje zwolniony z pracy, wieku przed rentowego składki ZUS wyższe , Osoby fizyczne mają duże problemy z znaleźć pracę w Urzędach pracy brak ofert zatrudnienia pracowników w tym wieku wciąż pracodawcy nie kcą zatrudniać pracowników 55 , Jedynie jak masz orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowane to chętnie kcą zatrudniać pracowników bo mają duże korzyści z zatrudnienia z niepełnosprawnością pracwnika zwrot kosztów z petronu .

Umowa o pracę stała się luksusem zatrudnienia .

p
pejt

no to dać zasiłki po 2500 zł tak jak mniejszoscią narodowym i niech siedzą w domu i robia sobie zakupy.

G
Gość
25 listopada, 16:39, Gość:

Bo 50lat plus to nie młodość nawet botoks nie pomoże

Tobie cymbale to nic już nie pomoże

G
Gość

Polski pracodawca chce pracowników którzy będą chcieli tyrać 24/h i za naj niższe zarobki no i minimum ZUS oto co nastąpi jak PO dojdzie do władzy!

G
Gość

Tyle się mówi że np. w Warszawie brakuje nauczycieli a znajoma w wieku 46 lat, doświadczony nauczyciel po licznych szkoleniach wysyłała w wiele miejsc CV i żadnej odpowiedzi. Tym jest to dziwniejsze że wysyłała do placówek niby poszukujących pracowników. Stąd myślę że w wielu branżach brak rąk do pracy to rozdmuchane oszustwo.

j
ja też Baba

Mam 42 lata, kobieta i na tyle nie wyglądam ani się nie czuję żeby było jasne; 16 lat pracy i chęci do pracy - tyle że dziś zatrudnia się młodych do "młodych zespołów" - kobieta już w tym wieku może liczyć na Biedronkę, magazyn albo osiedlowy zieleniak.. Jak widzę dzisiejszych 20-latków którym nic się nie chce pytam - WTF???? W jakim sensie są dla pracodawców bardziej opłacalnymi pracownikami? Osoby po 50 r życia.... prawda taka że w Polsce już nawet w budowlance ciężko im się będzie zahaczyć; w naszej mentalności taka osoba to emeryt... Mamy 21 wiek ludzie!! Co to jest 50 lat?? Ten kraj się w ogóle się nie zmienia, z dna wpadamy w dno; od wieków Polak Polaka kopie.

j
ja BABA
24 listopada, 11:35, Gość:

po 1 człowiek 50 to jeszcze nie senior

po 2 nie róbcie z ludzi 50 takich tempaków, bo niejeden z nich lepiej obsluguje te "windowsy" i programy sterujące lepiej niż 20 latek. Problemy w wieku 50 (nap szybsze zmęczenie) proponuję przeciwstawić ogólnej bylejakości pracy 20 latków

po 3 pracę za najniższą krajową podejmie przeważnie młodsze pokolenie od tego 50 , stąd tak wielka rotacja. (miesiąc tu, tydzień tam - 20 latkowie myślą że mają czas na coś poważnego :))

Największą przeszkodą jest uczciwość, okres ochronny i to, że cenimy swoją wiedzę i doświadczenie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3