Rynek najmu we Wrocławiu - poznaj 5 faktów

Materiał informacyjny Angel
Rynek najmu budzi dziś emocje wśród wszystkich zainteresowanych. Pomimo pandemii w dalszym ciągu jest to lukratywny sposób zarobku. W drugim kwartale 2020 roku najem mieszkania poniżej 35 m2 był o 3 proc. droższy niż przed rokiem (z raportu Expandera i Rentier.io). Mimo to obecna sytuacja rodzi pewne obawy wśród wchodzących na rynek. Jak więc bezpiecznie i rentownie ulokować swój kapitał? Z analizą aktualnej sytuacji oraz rekomendacjami przychodzi renomowana grupa deweloperska Angel Poland.

Pandemia dokonała czasowego zawirowania na rynku najmu. Dotychczas rosnące ceny wynajmu w marcu i kwietniu spadły - związane to było z mniejszym popytem na mieszkania. Zarówno studenci, jak też osoby, które utraciły pracę, wrócili do swoich domów rodzinnych, stąd sytuacja pozwalała wynajmującym na negocjację cen. Trend ten nie trwał długo, a dziś już notujemy ceny droższe niż sprzed roku. Inwestycja w nieruchomości to dalej bezpieczna ochrona kapitału. Jak zacząć wynajmować mieszkania, by spać spokojnie? Wpływa na to kilka czynników

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

Mając atrakcyjną nieruchomość w centrum miasta możemy spać spokojnie. Specjaliści z rynku nieruchomości nie odnotowali tu istotnych spadków.

-Nie zaobserwowaliśmy gwałtownych ruchów, jeśli chodzi o rynek najmu w pożądanych lokalizacjach. Przykładowo, w apartamentowcu Angel River usytuowanym w samym centrum Wrocławia przy ul. Walońskiej, najemcy chętnie wynajmują mieszkania na długie terminy, a w przypadku zakończenia umowy, szybko znajdują się nowi chętni. Okazje cenowe pojawiały się rzadko i to tylko w początkowej fazie lockdownu - tłumaczy Natalia Sawicka, dyrektor sprzedaży i marketingu w Angel Poland Group we Wrocławiu oraz członek zarządu Angel Management.

Szukając mieszkania pod wynajem, musimy więc zadbać o jego dogodną lokalizację, najlepiej łączącą w sobie bliskość głównych ciągów komunikacyjnych, terenów zielonych i szeroko pojętego zaplecza biznesowego oraz akademickiego. Angel Poland Group w swojej ofercie we Wrocławiu obecnie ma lokale mieszkalne w powstającym apartamentowcu Angel City. Inwestycja znajduje się na Przedmieściu Oławskim, tuż przy malowniczej promenadzie nad rzeką Oławą. W bliskiej odległości znajduje się wrocławski rynek, centra handlowe, biurowce czy uczelnie. To miejsce dla osób, które chcą czerpać jak najwięcej z uroków miejskiego życia, a inwestorzy z atrakcyjnej stopy zwrotu, przy jednoczesnej pewności wzrostu wartości nieruchomości w czasie.

Mniejszy metraż przyciąga najemców

Im mniejsze mieszkanie, łatwiej o znalezienie chętnych na wynajem. Dane z corocznego raportu NBP potwierdzają, że lokale z jednym mieszkańcem stanowią aż 1/3 zasobu mieszkaniowego Wrocławia. Wynika to z faktu, że w przeważającej większości najemcą jest młoda osoba, pracująca bądź studiująca we Wrocławiu. Z tego powodu jedno- i dwupokojowe mieszkania to najczęściej wybierany produkt inwestycyjny. Młodzi Wrocławianie wolą dopłacić do małej kawalerki niż wynajmować pokój w większym mieszkaniu, jeśli tylko mają taką możliwość. Często decydują się na nie także młode pary, w trakcie studiów lub tuż po, które marzą o swoim pierwszym wspólnym i niezależnym od innych mieszkania.

Obecna zaostrzona polityka kredytowa wprowadzona przez banki również przyczynia się do popularności takiego rozwiązania. Banki wykluczyły z możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego znaczną grupę młodych ludzi, którzy wobec takiej sytuacji będą w dalszym ciągu zasilać rynek najmu.

W przypadku wynajmu tego typu mieszkania prognozy co do zysków są bardzo optymistyczne:

-Z naszych doświadczeń wynika, że aktualny realny poziom stopy zwrotu oscyluje wokół 5-6%. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że mamy w tym momencie najniższe w historii stopy procentowe oraz inflację na poziomie 3%, inwestycja w rynek najmu okazuje się doskonałą lokatą kapitału, biorąc pod uwagę fakt, że kupujący mieszkanie zyskuje nie tylko na regularnie wypłacanym czynszu najmu ale również wraz z upływającym czasem - zarabia w związku z nieustannie utrzymującym się wzrostem cen nieruchomości - tłumaczy Natalia Sawicka

Delegowanie zadań

Wynajem mieszkania wiążę się z wieloma procesami, w których jako właściciel lokalu musimy uczestniczyć. Bywa, że jest to angażujące czasowo, wymaga też pewnej wiedzy rynkowej. Dlatego najbezpieczniej oddać sprawy organizacyjne w ręce specjalistów. Korzystając z usług wyspecjalizowanych podmiotów, który zapewnią kompleksową obsługę od A do Z.

Zysk przez cały rok

Wynajmowanie mieszkania może być opłacalnym sposobem na zarobek, co pokazują obecne statystyki. Nawet mimo trudności w okresie wiosennym, rynek bardzo sprawnie powrócił do normalności. Część osób odłożyła w czasie decyzję o zakupie mieszkania, dlatego w dalszym ciągu napędzają rynek najmu, powracają również studenci. Wrocław jest też miastem stale rozwijającym się, gdzie pensje z roku na rok rosną. Przybywa młodych ludzi, którzy poszukują tu lokum w związku z przeprowadzką. O zyskach z wynajmu mówimy jednak przy założeniu, że mieszkanie przynosi zyski przez cały rok. Jeśli z jakiegoś powodu kilka miesięcy stoi puste, to zyski będzie odpowiednio mniejszy i tego boją się najbardziej ci, którzy myślą o inwestowaniu na rynku nieruchomości w zakresie najmu długoterminowego.

Według grupy Mzuri “Polski rynek najmu mieszkań w liczbach”, we Wrocławiu mamy najniższą liczbę pustostanów od lat, a czynsze stale rosną. Pomimo to Grupa Angel Poland przygotowała jednak specjalną ofertę dedykowaną dla najostrożniejszych inwestorów, którzy chcą spać spokojnie, podczas gdy ich zainwestowany kapitał będzie generował zyski:

-W ramach naszej nowo powstałej usługi - realizowanej poprzez działającą z sukcesem spółkę Angel Management - zapewniamy naszym Klientom kupującym lokale mieszkalne w inwestycji Angel City przy ul. Walońskiej gwarantowany roczny przychód nawet do 33 000 zł. Mamy wieloletnie doświadczenie na rynku i jako eksperci w tym zakresie, jesteśmy pewni powodzenia wynajmu naszych lokali. Ofertę kierujemy do osób, które wkraczają na rynek najmu i mają w związku z tym wiele niepewności - mówi Natalia Sawicka.

Limitowana oferta grupy deweloperskiej polega na zagwarantowaniu klientowi, że jego mieszkanie będzie wynajmowane na czas długoterminowy i że ciągłość przychodów z wynajmu zostanie utrzymana przez rok od przekazania kluczy do wykończonego mieszkania. Tym samym, klient otrzymuje stałą, ustaloną kwotę co miesiąc na konto.

Gwarancja sukcesu

Rozwiązanie proponowane przez grupę deweloperską Angel Poland to unikalne na wrocławską skalę rozwiązanie. Korzystając z niego, klient tylko zyskuje. Ewentualne ryzyko przedsięwzięcia ponosi tu spółka.

-Nie boimy się ryzyka. Bazując na kilkunastoletnim doświadczeniach na rynku nieruchomości wiemy, że jako deweloper wygrywamy lokalizacją i standardem naszych inwestycji. Mieszkania na Walońskiej wynajmowane są chętnie na długi okres czasu, również pandemia nie miała większego wpływu na koniunkturę na rynku najmu w zrealizowanych przez nas obiektach. Obecną obowiązującą akcją chcemy pokazać nieprzekonanym, że inwestycja w nieruchomości i korzystanie z usług sprawdzonych deweloperów oraz zarządcy nieruchomości to doskonała ochrona kapitału i minimalizowanie zbędnych procedur - mówi Tomasz Karpiel, dyrektor operacyjny grupy Angel Poland.

Angel Management, wchodząca w skład grupy deweloperskiej Angel Poland, ma w swojej ofercie szeroką gamę mieszkań na wynajem w centrum Krakowa i Wrocławia. Reprezentuje właścicieli i zapewnia im jednocześnie usługę zarządzania najmem. Swoją ofertę grupa kieruje wyłącznie do właścicieli mieszkań i apartamentów znajdujących się na terenie inwestycji Angel Poland Group. Usługa została ogłoszona we Wrocławiu przez Angel Management pod koniec kwietnia br. i pomimo okresu pandemii od tej pory spółka wynajęła już ponad 30 mieszkań, a dwukrotnie więcej objęła kompleksowym zarządzaniem.

Dodaj ogłoszenie