Rynek 21: Renesansowy dom bankierów

  Rynek 21: Renesansowy dom bankierów

  Aleksandra Buba

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Fasada kamienicy liczy sobie zaledwie 5 metrów, a sam budynek w Rynku nr 21 nie wyróżnia się bogatą dekoracją. Ale choć dom z zewnątrz wygląda skromnie, jego właściciele bynajmniej nie byli biedni. Na początku XVI w nabyła ją jedna z najbardziej znanych bankierskich rodzin, czyli Fuggerowie.
  Rynek 21 to najwęższa z kamienic na południowej pierzei

  Rynek 21 to najwęższa z kamienic na południowej pierzei ©Janusz Wójtowicz

  Pochodzili oni z Augsburga, a w 1515 r. otrzymali od króla Władysława Jagiellończyka przywilej na posiadanie składu miedzi we Wrocławiu. Dwa lata później nabyli kamienicę. Choć sami nie mieszkali w Rynku 21, posiadali tu swoją faktorię, w której pracował Johannes Metzler. Ten spokrewniony z Fuggerami Austriak został wysłany w interesach na Węgry, gdzie nawiązał kontakty z rodziną Turzonów i nabył udziały w ich kopalniach srebra i złota. Ponadto tak jak Fuggerowie inwestował w kopalnie w Złotym Stoku. Interesy musiały układać mu się bardzo korzystnie, ponieważ stać go było na zakup dóbr ziemskich w Jelczu oraz na gruntowną edukację syna, również Johannesa. Młodszy Metzler po powrocie do Wrocławia przekształcił firmę ojca w bank.

  Kolejny właściciel kamienicy, Hans Horn, zlecił jej gruntowną przebudowę w 1567 r., a fasadę ozdobiły wówczas głowy lwów. Później dom był własnością wielu bogatych kupców i rzemieślników, m.in. Morgen-rothów, Müllerów, Schmidtów.

  Kamienicę rozebrano w 1927 r. i w jej miejscu postawiono nowy, modernistyczny budynek. Jednak nie przetrwał on wojny. Dzisiejsza fasada domu nawiązuje do jego renesansowej formy, która powstała w 1567 r. z tą różnicą, że do budynku wchodziło się wspólnym wejściem z domem nr 20.

  Przed wojną w Rynku 21 firma C. Menzel & Sohn zaopatrywała wrocławian w kożuchy, a współcześnie na parterze od lat mieści się salon optyczny.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo