Rynek 21: Renesansowy dom bankierów

Aleksandra Buba
Rynek 21 to najwęższa z kamienic na południowej pierzei
Rynek 21 to najwęższa z kamienic na południowej pierzei Janusz Wójtowicz
Udostępnij:
Fasada kamienicy liczy sobie zaledwie 5 metrów, a sam budynek w Rynku nr 21 nie wyróżnia się bogatą dekoracją. Ale choć dom z zewnątrz wygląda skromnie, jego właściciele bynajmniej nie byli biedni. Na początku XVI w nabyła ją jedna z najbardziej znanych bankierskich rodzin, czyli Fuggerowie.

Pochodzili oni z Augsburga, a w 1515 r. otrzymali od króla Władysława Jagiellończyka przywilej na posiadanie składu miedzi we Wrocławiu. Dwa lata później nabyli kamienicę. Choć sami nie mieszkali w Rynku 21, posiadali tu swoją faktorię, w której pracował Johannes Metzler. Ten spokrewniony z Fuggerami Austriak został wysłany w interesach na Węgry, gdzie nawiązał kontakty z rodziną Turzonów i nabył udziały w ich kopalniach srebra i złota. Ponadto tak jak Fuggerowie inwestował w kopalnie w Złotym Stoku. Interesy musiały układać mu się bardzo korzystnie, ponieważ stać go było na zakup dóbr ziemskich w Jelczu oraz na gruntowną edukację syna, również Johannesa. Młodszy Metzler po powrocie do Wrocławia przekształcił firmę ojca w bank.

Kolejny właściciel kamienicy, Hans Horn, zlecił jej gruntowną przebudowę w 1567 r., a fasadę ozdobiły wówczas głowy lwów. Później dom był własnością wielu bogatych kupców i rzemieślników, m.in. Morgen-rothów, Müllerów, Schmidtów.

Kamienicę rozebrano w 1927 r. i w jej miejscu postawiono nowy, modernistyczny budynek. Jednak nie przetrwał on wojny. Dzisiejsza fasada domu nawiązuje do jego renesansowej formy, która powstała w 1567 r. z tą różnicą, że do budynku wchodziło się wspólnym wejściem z domem nr 20.

Przed wojną w Rynku 21 firma C. Menzel & Sohn zaopatrywała wrocławian w kożuchy, a współcześnie na parterze od lat mieści się salon optyczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie